ostin tiimarista servetti liimaa.osaako kukaan sanoa,kun tein sillä murokepun,että kestääkö niinään pesun?vai pitääkö laittaa päälle joku muu aine tai Polttaa?vinkkejä kiitos!
Servetti tekniikasta
minä
52940
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuvat kiinnitetään astioihin yms. leikkaamalla lautasliinasta kuva ja ottamalla siitä vain päällimmäinen kerros. Astiaan ym. laitetaan ensin lakkaa kuvan kokoiselle alueella ja painetaan kuva varovasti lakan päälle. Oijotaan varovasti rypyt peukaloilla painelemalla. Sitten vielä yksi kerros lakkaa itse kuvan päälle. Annetaan kuivua hyvin.
Jos olet tehnyt tälläisella tavalla sen astiasi, niin mitään polttamisia ym. ei tarvita. Astian voi pestä käsin varoen, mutta pesukoneessa kuvat irtoavat.
Kai se noinkin käy, mutta oikeasti paperi liimataan ensin ja laitetaan lakka päälle.
Sinooperin sivulta:
3. Aseta lautasliinakuvio valitsemaasi kohtaan esinettä ja sivele varovasti Aqua-lakkaa kuvion päälle aloittaen kuvion keskeltä jatkaen kohti reunoja.
Tarkista että kuvio on liimautunut joka kohdasta kiinni esineen pintaan.
Sivele ilma-kuplat varovasti pois siveltimellä.
ihan asian sivusta: suurta tuhlausta hankkia mitään sinooperin tai tiimarin "lautasliinalakkaa", aivan tavallinen puuseppien käyttämä lakka ajaa saman asian ja samalla hintaa saa suuren tölkin.
hyviä vinkkejä löytyy joistakin vanhojen käsityökirjasarjojen kirjoista nimekkeellä decoupage.
Mä olen myös käytänyt Kiva-huonekalulakkaa. Suositukset siihen sain www.lumikellot.fi. Turhuutta ostaa pientä ja kallista "oikeaa" decoupage-lakkaa askarteluliikkeestä kun saa riittoisamman ja suhteessa siis halvemman purkin raksakaupasta :D
Noilla sivuilla on muuten aivan ihania servettejä, että jos oikein innostuu niin kantsii käydä katsomassa.Mutta varoituksen sananen; niihin jää koukkuun :D (servetteihin meinaan)
Tää taisi kyllä mennä ihan asian vierestä...