kaapeli katkeaa

joka ilta

Onkohan kellään samoja ongelmia, kun mulla elisan kaapelimodeemi katkeaa joka ilta samalla hetkellä kun vaihtuu yösähkölle. Yhteyden löytäminen uudelleen kestää monta tuntia. Modeemille on ylijännitesuoja! Voiko thompsonin boksissa olla vikaa? AUTTAKAA!!!!!

5

1628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juutas

      No, jokatapauksessa laita modeemille sähköt UPSista jolloin sähköt tulee akulta.

      • Jaska

        Kannatta myös tietokone laittaa sen UPS:n taakse. Joku ihme jänniteheilahdus tulee kun kaikki kylän yösähkölaiteet menee päälle.


    • 123

      Mulla on kaapelimodeemi ja
      merkiltään kanssa thompson.
      Se ei tosin ole elisan verkossa.

      Mutta ei tuommoisia ongelmia
      Jotain vikaa sulla on varmaan
      kun toimiseen menee monta tuntia
      kysy operaattorilta.

      Jos itse sammutan modeemista virran
      niin se kyllä lähtee toimimaan muutamassa sekunnissa.

    • joka ilta

      Vihdoin pääsin maanantaina elisan helpdeskiin lävitse ja tänään kävi korjaaja, joka sanoi vian olevan KOKO FORTUMIN VERKOSSA, AINAKIN RIIHIMÄEN ALUEELLA!!!! Fortumin jännite tippuu kuulemma pariksi tunniksi niin alas, ettei modeemi saa tarpeeksi virtaa!!!! Samalla sähkölaitteet on vaarassa hajota! Jossain kuulemma virransyötön alijännitteen takia hajosi sähköpatterit!!! Fortumilla on aina ollu kallista sähköö, mut sitten se vasta onki kallista ku laitteet hajoo sen takia! Elisa antoi tehokkaamman muuntajan ja ny pitäs toimii.

      • mitä pienempi jännite sitä

        kauemmin vastukset kestävät,eivätkä ole ollenkaan
        herkkiä jännite vaihtelulle.Ainoastaan uudet
        elekroniset patteritermostaatit voisivat hajota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      167
      10309
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2813
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      80
      2528
    4. 85
      2351
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2094
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1908
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1392
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1365
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe