Onnea Hämeenlinna! Uusi vastaanottokeskus tulossa.

jdfjf

Tällä kertaa suoraan kaupungin ytimeen.

Olette saamassa upouuden vastaanottokeskuksen suoraan kaupungin sydämeen. Tiloja etsitään parhaillaan noin 400 uudelle tulokkaalle. Helsingissä paikat ovat täynnä ja jonnekin pitää saada sijoitettua nämä "sotalapset" iältään 20-35 vuotiaita taistelijoita.
Tästä asiasta ei kysytä mitään kaupungin virkamiehiltä. Valtuutetut ovat voimattomia aivan samalla tavalla kuin Kirkkonummella.

Jossain ketjussa valitettiin että miksi kukaan ei muuta Hämeenlinnaan niin nyt on tulossa paljon porukkaa.

18

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SavonMuanHilma

      Kaipasinkin jo jotain juttuseuraa tänne. Pari vuotta olen asunut ja 90% naapureista on mykkiä. Ulkomaalaiset ovat tavallisesti eloisia, iloisia ja uteliaita.

    • gfsdgsdfzg

      Ne on mukavia kavereita suoraan syyriasta jotka eivät osaa sanaakaan suomea. Juttele siinä nyt sitten niiden kanssa.

      • jlfwdsjdwjj

        Beduiinit oppivat nopeasti kielen, ovat sivistyskansaa, niillä oli Babyloniassa jo kirjastot, kun me suomalaiset vasta runkkasimme susiluolassa.


      • 00000000000000

        Syyria ei ole kehitysmaa!


      • puhukaasuomea
        jlfwdsjdwjj kirjoitti:

        Beduiinit oppivat nopeasti kielen, ovat sivistyskansaa, niillä oli Babyloniassa jo kirjastot, kun me suomalaiset vasta runkkasimme susiluolassa.

        Osa heistä puhuu jonkinverran enkkua ja pakkohan niiden on suomea opetella jos sattumoisin saavat turvapaikan. Kaikkihan sitä eivät todellakaan saa.


    • YouknowWhatIMean

      Syyrialaiset "iloiset naapurisi" osaavat erityisesti kehonkielen kuten somalitkin. You know what i mean...

    • dtrtd

      Pieniä, sydän sairaita lapsia (kuten ylen 20.30 uutisissa Sipilän haastattelussa) ja äitejä sieltä varmaan saapuu, sotaa pakoon Suomeen.
      Kuulin tänään kyllä sellaisenkin uutisen, että 78 % Suomeen tulevista pakolaisista on nuoria miehiä, rassukoita, sotaa paossa. Mutta kyllä suomalaiset veronmaksajat auttaa, tervetuloa vaan. Tätähän SDP, Kokoomus ja Vihreät ovat halunneet.

      • Takkikääntyi

        Eiks persut luvannut pistää stopin, mikäs on nyt meininki kun ollaan vallassa?


      • VapisevatMulkut

        Vihreät ei lupaa uutta ydinvoimalaa, persut ei lupaa lisärahaa Kreikkaan.


      • KatsoPeiliin

        Eikö viime vaalikaudella ulistu, että "19 % ei enemmistö, persut väisti vastuuta"?

        Nyt kun PS tekee politiikkaa joustaen, ihmetellään miksei se diktaattorina yksin... estä Kreikka-diilejä (sopimuksin sidottu Suomi aik.)... ratkaise pakolaisasioita... oio budjettialijäämää... elätä elökeläisiä... hoida puolustusvoimien kv-suhteita.

        Taitaa monilla olla vain tekosyitä päästäkseen nokkimaan tuota puoluetta.


    • skxkwknxks

      Onneksi veronmaksaja voi muuttaa Hattulaan karkuun tätä meininkiä.

      • AinaHattulaan

        Ilman muuta paperit äkkiä Hattulaan, kohtuuhintaisen vuokra-asunnon saa heti. HML yksiökin maksaa 700 ja ei ole varaa tehdä töitä myyjänä jos palkka käteen 1000 euroa


    • vekka_pussi

      Tuleehan 400 ISIS-miestä kaupunkiin Vekan busseilla?

    • Bööööö

      Ei kyllä mainittu Hämeenlinnaa kun esiteltiin 5 uutta vastaanottokeskusta.

      • hädänalaiset

        Ei mainittu Kirkkonummeakaan. Sitten tiesivät asiasta kun alkoi bussit tuomaan ISIS-miehiä. Kuulemma paikalliset kookoomusrouvat asiasta hieman nyreissään - onhan se tietenkin toisaalta sama asia heille kuin ulkonaliikkumiskielto.

        Outos nimbyilyä Kirkkonummella - hädänalaisia pitää auttaa vaikka matkan maksaisi USA:n armeija.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      91
      2670
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      205
      1695
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1481
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1242
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1025
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      989
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      79
      934
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      877
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      62
      849
    Aihe