Yamaha DT 50 X

Tarviin infoo tohon tuorevoiteluun liittyen, eli tuleeko se letku öljypumpusta kaasarin vasempaan sivuun (pienin urosliitin koko kaasarissa) vesijäähdytysletkujen alapuolelle?

Ongelma on se että öljyä ei tule letkusta joka tulee öljypumpulta (kivikova sininen läpinäkyvä letku, nyt roikkuu vaan siinä moottorin oikeella puolella) ja kone huutaa hoosiannaa kuin kaasu olisi pohjassa tyhjäkäynnillä (katottu on muuten kaikki esim. ilmavuodot ja että luisti ei jumita).

Kannataako vaan koittaa uudella pehmeellä letkulla?
4483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joo siihen se letku tulee. Sillä ei vaan ole mitään virkaa jos sieltä ei tule öljyä.. Laita tankkiin 2-3 prosenttia öljyä bensan sekaan. Saako tyhjäkäynnin pienemmäksi kiristämällä tyhjäkäyntiruuvia? Eihän vaan kaasuvaijeri ole jumissa? Se ei saa jäädä kiristykseen kytkinvaijerin kanssa. Mulla oli väärin päin kytkinvaijeri ja kaasuvaijeri ja kone alkoi huutamaan kun sarvia käänsi vasemmalle. Auttoi kun vaihtoi vaijerit toisin päin.

Äänestä
  • Tyhjäkäynti ruuvi ei vaikuta yhtään, ja kaasuvaijeri on kyllä oikein ja kytkin toimii kuten pitää. Seosruuviakin on koitettu säätää ilman vaikutusta. Kaasarin luisti toimi ainakin mainiosti kasatessa, ja kaasukahva palautuu hyvin kun koittaa, eli lustin pitäisi kyllä liikkua hyvin. Kun työntää käyntiin niin kaasulla ei ole mitään merkitystä aivan kuin kaasu olisi koko ajan pohjassa kuitenkin. Tyhjäkäynnillä ei sekunttia kauempaa voi kokeilla kun huutaa niin perkeleesti.
    Onko öljypumpun tarkistus iso homma? Vois kattoo et se toimii kuten pitää. Eikö se muuten anna öljyä kaasarille kun laittaa kaasua (siinähän on se vaijeri joka kiristyy kun kaasua laittaa)?

    Äänestä

  • Mainitsen vielä että siinä on foamfiltteri eli saa vapaasti ilmaa joten silläkin saattaa olla merkitystä.

    Äänestä

  • Saa varmaan liikaa ilmaa. Laita alkuperäinen ilmanputsari takaisin. Et voi testata öljypumppua ennen kuin kone käy huutamatta. Sitten kun kone käy normaalisti öljypumpun kaasarille menevästä letkusta pitäisi tulla öljyä tippa muutaman sekunnin välein.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietämätön_696969 kirjoitti:

Tarviin infoo tohon tuorevoiteluun liittyen, eli tuleeko se letku öljypumpusta kaasarin vasempaan sivuun (pienin urosliitin koko kaasarissa) vesijäähdytysletkujen alapuolelle?

Ongelma on se että öljyä ei tule letkusta joka tulee öljypumpulta (kivikova sininen läpinäkyvä letku, nyt roikkuu vaan siinä moottorin oikeella puolella) ja kone huutaa hoosiannaa kuin kaasu olisi pohjassa tyhjäkäynnillä (katottu on muuten kaikki esim. ilmavuodot ja että luisti ei jumita).

Kannataako vaan koittaa uudella pehmeellä letkulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu