Wallas D30 huolto

Lämppäri11

Huoltolaskuri ehdottaa huoltoa, voiko tehdä itse ja mitä osia tarvitaan, mistä saa?

5

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Acegi

      Puhdistus ja koekäyttö jos muuten kunnossa.Vie huoltoon jos on takuun alainen vielä,D sarja olikin vanhempaa mallia Dt uudempaa,mutta D mallissakin on kolmen vuoden takuu.Ei ne siellä siihen mitään vaihda,poltin ei ole enää huovilla.

    • puhdistaja

      Voi tehdä itse. Kyseessä on 500 käyttötunnin välein tehtävä puhdistushuolto, polttokammiosta mahdollinen noki ja karsta pois. Tarvittava varaosa polttokammion pohjamatto, saa esim. Maritimistä n. 20€. Työn tekemistä varten laite kannattaa irrottaa, työpöydällä homma sujuu helposti. Työkaluina tarvitaan ristipää ruuvimeisseli, muutama kiintoavain ja pieni teräsharja, hammasharjakin on hyvä apuväline.

    • Voi tehdä itse, mutta huoltolaskuria ei saa nollattua. Ensimmäinen huolto on laskurissa laitettu hieman aikaisemmin, koska pumpun syöttö muuttuu hieman ensimmäisten satojen tuntien aikana, ja eka huollossa olisi hyvä säätää paloarvot kohdilleen. Toki nuo diesel laitteet ei ihan niin ranttuja sille syötölle ole, kuin petroolilaitteet ja toiseksi ne pitävät paremmin arvonsa.
      -Laite selälleen pöydälle.
      -Irrota pohjalevy
      -Irrota hehkutulppa ja poltimen lämpötila-anturi, sekä valutusputki polttimen kyljestä.
      -Irrota polttimen pohjalevy, kahdella ruuvilla on kiinni.
      -Poltin lähtee kokonaisena irti pesästä
      -Irrota polttimen hattu tasapäisellä ruuvimeiselillä
      -Puhdista poltin ja vaihda pohjakangas http://www.heater.fi/fi/wallas-polttimen-pohjakangas-85mm.html
      -Uusi tarvittaessa hehkutulppa http://www.heater.fi/fi/wallas-hehkutulppa-diesellammittimiin.html
      -Rassaa varoen polttoaineen syöttöputki 1,5mm poranterällä puhtaaksi.
      -Pistä laite nippuun ja käytä-

      • puhdistaja

        Diesel-Wallaksissa käytetty Beru-hehkutulppa on sama kuin vanhemmissa Toyotan dieselmoottoreissa ja niitä löytyy autotarvikeliikkeistä, hinta oli pari vuotta sitten 16 euroa, vanha tulppa malliksi ja varaosaostoksille! Jos laitteen ohjauspaneeli on ns. infopaneeli, huoltolaskurin saa milloin vain nollattua menemällä valikkoon Kuittaa huolto ja painamalla Enter!


    • Lämppäri11

      Kiitos hyvistä ja rohkaisevista neuvoista. Petroolilämppäreitä olen huoltanut useampiakin mutta vähän arvelutti lähteä avaamaan tätä dieselkonetta. Takuukin meni umpeen vuosi sitten joten kauden loputtua otan pöydälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1606
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      931
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      17
      618
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      158
      486
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      188
      428
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe