Aikuistumisessa ei mitään hyvää!

Tässä syitä:

-Ei oo tyttöystävää (ainakaan mulla, eikä koskaan pahemmin ollutkaan)
-Joutuu menemään armeijaan
-Täytyy muuttaa himasta
-Muuton jälkeen elää yksin (omassa kämpässä)
-Pitää pärjätä omillaan
-Pitää käydä töissä
-Vanhemmat alkaa kyselee lapsenlapsista kun eivät ymmärrä että joillekin ei ole ketään

Vähän ja VÄHÄN! hyvää asiaa:
-Saa kaljaa
-Saa tehdä mitä huvittaa

siinä ne.
172427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Olen 28 vuotta, eikä tyttöystävää ole. Ei ole myöskään koskaan ollut. Armeijan kävin. Kotoa muutin. Elän yksin. Pärjään omillani. Käyn töissä. Vanhemmat kyselevät lapsenlapsista, vaikka tyttöystävää ei ole.

Tällaista se on minullakin. Joskus on silti mukavaa. Tilipäivänä voi mennä kaljalle, ja voin ihan itse valita, minne ja milloin menen. Eikö olekin mukavaa?

Pitäisi varmaan etsiä tyttöystävä. Mutta kun en tykkää etsiä. Tyttöystävä voisi itse tulla luokseni.

Äänestä
  • Oon huomannu ite ettei ne ihmiset tuu sua kotoota hakee. Ei mulle oo ainakaa viä koskaan käyny nii, vaikka oonki sua semmoset 11 vuotta nuorempi ja maailmaa hieman vähemmän tallannut..

    Mut sanoisin, et kannattaa pitää silmänsä auki vaikka ruokakaupas, Se voi löytyy jopa sieltä ;)
    Kyllä säki viälä jonku löydät, usko pois, olit sitte 29 tai 52.

    Äänestä

  • joo ei ne taida ovelta tulla hakeen xD

    kuule teeppä silleen et meet heti huomen ostaa uudet vaateet ja vaihat kampausta.. pientä muodonmuutos leikkii ;)

    sit jonnekin mis on ihmisii ja hymyilet kaikille.. jos ei toimi en osaa auttaa..
    kotona istuminen ei kuiteskaan toimi..

    Äänestä

Onhan aikuistuminen mukavaa siltä kannalta, että saa sen oman elämän eikä tarvitse kysellä vanhemmilta lupaa joka ikiseen asiaan. Pääsee myös itse milloin minnekkin ja juotavat sun muut saa ostaa itse. Mutta tällä on todellakin sivuvaikutuksiakin, aikuistumisella siis.

-Ihmisistä tulee vakavia, toisinaan myös vainoharhaisia
-Et saa tehdä enää mitään ilman seurauksia
-Enää ei voi vedota siihen että on lapsi
-Rahat täytyy hankkia itse, maksaa ruoka, vuokra, vaatteet...
-Kun saa vekaroita, pitäisi olla hyvä vanhempi ja kouluttaa nämä hyvin

Kaikenlaisia velvollisuuksia ja vastuuta kävelee vastaan aina vain enemmän kuin vanhenee. Itselläni on poikakaveri vierellä, mutta mistä sen tietää vaikka ei olisikaan enää ensi vuonna?

Äänestä

Ei monellakaan ole vielä tuon ikäisenä tyttö- tai poikaystävää, eikä siinä ole mitään ihmeellistä. Sinulla on vuosia aikaa katsella ympärillesi ja tavata erilaisia ihmisiä. Mielestäni on jopa hyvä ettei löydä liian varhain sitä "oikeaa", jolloin joutuu sitoutumaan täydellisesti. Aikuisuudessa on mielestäni hyvää se, ettei enää tee niin paljon lapsellisia tyhmyyksiä ja huomaa oman ajattelunsa olevan kypsempää. Sinulla on myös oikeus määrätä oman elämäsi kulusta. Omassa kämpässä on ainankin oma rauha ja omat aikataulut. Ymmärräthän ettei sinulla ole todellakaan mitään velvollisuutta tehdä vanhemmillesi lapsenlapsia, vaan ne ovat sinua varten jos niitä joskus haluaa. Vanhempasi eivät voi päättää mahd. tulevista lapsistasi, vaan päätös on sinun. Sinä tiedät itse parhaiten haluatko lapsia ja milloin. Minulla naisena on myös paineita toivotuista lapsista. Aikuisten on kuitenkin tiedettävä ettei ketään painosteta tai asia menee vielä enemmän lukkoon. Hyvää jatkoa sinulle!

Äänestä

-Ei oo tyttöystävää (ainakaan mulla, eikä koskaan pahemmin ollutkaan)
* Kuka tässä tyttöystävää kaipaa?
-Joutuu menemään armeijaan
* Eipäs joudukaan, sivariin vaan!
-Täytyy muuttaa himasta
* Miten niin "täytyy"?
-Muuton jälkeen elää yksin (omassa kämpässä)
* Oih, ihanuutta...
-Pitää pärjätä omillaan
* Kyllä kyllä, mielummin kuin vanhempien rahoilla
-Pitää käydä töissä
* Töissäkin voi viihtyä, kukaan ei oo niin laiska
-Vanhemmat alkaa kyselee lapsenlapsista kun eivät ymmärrä että joillekin ei ole ketään
* Ja tässä kohtaa vanhemmille esitellään poikaystävä ;)

Vähän ja VÄHÄN! hyvää asiaa:
-Saa kaljaa
* Nej tack!
-Saa tehdä mitä huvittaa
* No se onkin jo kivaa!

Äänestä
  • "-Ei oo tyttöystävää (ainakaan mulla, eikä koskaan pahemmin ollutkaan)
    * Kuka tässä tyttöystävää kaipaa?"

    En mäkään sun iässäsi kaivannut, mutta ootas kun tuut tähän ikään!

    Äänestä

  • Sinkku19v kirjoitti:

    "-Ei oo tyttöystävää (ainakaan mulla, eikä koskaan pahemmin ollutkaan)
    * Kuka tässä tyttöystävää kaipaa?"

    En mäkään sun iässäsi kaivannut, mutta ootas kun tuut tähän ikään!

    En mä kaipaa tyttöystävää, edes sun ikäisenä.
    Usko pois.

    Äänestä

Haj,

Etkö sitten kyllästyisi olemaan aina nuori?
Ota ilo irti elämästä, ei se aikuistuminen niin tyhmää ole. :D Pitää vain osata nauttia.

Sheryll

Äänestä

sellasta se ny vaan on... ei kaikille löydy kumppania siinä siunaamassa... omat suhteet ei oo ikinä kestäny paria viikkoa kauempaa, en sit ymmärrä miks..

Äänestä

vaikka mulla ei oo tota vielä hetkeen edessä, voin sanoo et jos sulla ois tyttöystävä niin kuitenkin mennessäs armeijaan miettisit koko ajan että onko se sulle uskollinen jne... ehkä asiat on kuitenkin ihan hyvin juuri noin :) ja 19w. paljon elämää elettävänä :)

Äänestä

Aikuisuuteen liittyy tosi paljon vastuuta, mut se on hyvä et saa tehä mitä ikinä huvittaa... Saa ajaa autoo, juoda ja ostaa alkoholijuamii, polttaa tupakkaa, ei ol kotiintuloaikoja, eikä vanhemmat hengitä koko ajan niskaan...!

Äänestä

Siihen ettei ole tyttöystävää, ei kauheasti voi mitään koska etsimällä se harvemmin kohdalle osuu. Armeijassa voi nähdä ne hyvätkin puolet, kuten voi saada kavereita. Kotoa muuttaminen tuo tietysti kustannuksia, mutta mietipä omaa rauhaa ja sitä että saat tehä kaiken omalla ajallas ilman että äiti valittaa haisevista sukista lattialla ja likapyykistä. Töitä ei aina voi valita.. mutta työpaikalla voi tutustua uusiin ihmisiin ja jos he ovat mukavia niin yleensä työkin sujuu rattoisammin! Sitä paitsi: eikös olekin kiva tienata että saa sitten tehdä kaikkea hauskaa! Enkä usko että vanhemmat kyselee ennemmin lapsenlapsista ennenku sulla on se tyttöysti.. Ja voit heille sanoa että palataan asiaan vaikka 5 vuoden päästä!!

Äänestä

Jos ei oo tyttö- tai poikaystävää niin saa syyttää vain itseään.

Maailma avartuu kun muuttaa pois kotoa. Sitä alkaa aatteleen paljon laaja-alaisemmin ja mikään ei oo enää niin mustavalkosta. vanhat ihmiset on vakaita on niillä on viisautta ja elämänkokemusta. Moni pelko ja epävakaus väistyy tiedon myötä.

Yksin voi elää itelleen ja tehdä elämästään enemmän itsensä näköistä. Ite en ainakaan haluais olla ihminen joka ei osaa elää omillaan. Miten sellanen nyt selviäis kotiovea pitemmälle

Äänestä

joo no en ny ois noin varma asiasta... asiasta voidaan katsos olla montaa mieltä...

Äänestä

Äläs nyt viitsi. sähän oot vasta 19.. tuskin kenenkään porukat odottaa lapseltaan 19 vuotiaana perheenlisäystä...

Äänestä

Samanlaisessa tilanteessa olen, ja intti alkaakin tossa muutaman päivän päästä. JEE JEE SIISTII !!!......................................................................... ei vituta ollenkaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sinkku19v kirjoitti:

Tässä syitä:

-Ei oo tyttöystävää (ainakaan mulla, eikä koskaan pahemmin ollutkaan)
-Joutuu menemään armeijaan
-Täytyy muuttaa himasta
-Muuton jälkeen elää yksin (omassa kämpässä)
-Pitää pärjätä omillaan
-Pitää käydä töissä
-Vanhemmat alkaa kyselee lapsenlapsista kun eivät ymmärrä että joillekin ei ole ketään

Vähän ja VÄHÄN! hyvää asiaa:
-Saa kaljaa
-Saa tehdä mitä huvittaa

siinä ne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu