lääkitys+hiustenlähtö

olisin tiedustellut, onko muilla lähtenyt hiuksia runsaasti Deprakinen käytön yhteydessä, itsellä aloitettiin maaliskuussa 1000 mg/vrk, ja lopetettiin heinäkuussa vaihtaen lääkkeen Ketipinor 400 mg:aan. Minulla ei koskaan aiemmin ole lähtenyt näin paljon hiuksia harjatessa, pestessä, kampaajakin kiinnitti huomiota tähän. Lääkkeen vaihdon jälkeen ehkä hiustenlähtö hieman vähentynyt. Kilpirauhaskokeet olivat normaalit. Jos tämä nyt johtunut Deprakinesta, kuinkakohan kauan tätä vielä jatkuu, onkohan tuhonnut jotkut osat hiusten juurista (hiukset eivät katkeile vaan irtoavat juuresta) ja kaikki hiukset lähtevät vuorotellen. Uutta hiusta kyllä näyttää kasvavan tilalle. Mutta masentunut olo muutenkin, jos vielä peruukkia joutuu alkaa käyttämään, vieläkin enempi :(
2177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vähän lähtee joo, mut Deprakine on hyvä lääke ja auttanut.

Äänestä

Tunnen erään ihmisen, jolla on lähtenyt hiuksia niin paljon, että hän on jo osittain kaljuuntunut. Hän käytti aiemmin Debrakinea, ja sitä käyttäessä hiukset alkoivat lähteä. Lääke vaihdettiin Zyprexaan, mutta hiuksia lähti myös sitä käyttäessä. Hän on nyt itse vähentänyt lääkkeen määrää asteittain, ja hiustenlähtö on vähän vähentynyt. Hän käyttää apteekista saatavaa Priorinia, jolla onkin saanut hiusten kasvua menetettyjen tilalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaksisuuntainenwoman kirjoitti:

olisin tiedustellut, onko muilla lähtenyt hiuksia runsaasti Deprakinen käytön yhteydessä, itsellä aloitettiin maaliskuussa 1000 mg/vrk, ja lopetettiin heinäkuussa vaihtaen lääkkeen Ketipinor 400 mg:aan. Minulla ei koskaan aiemmin ole lähtenyt näin paljon hiuksia harjatessa, pestessä, kampaajakin kiinnitti huomiota tähän. Lääkkeen vaihdon jälkeen ehkä hiustenlähtö hieman vähentynyt. Kilpirauhaskokeet olivat normaalit. Jos tämä nyt johtunut Deprakinesta, kuinkakohan kauan tätä vielä jatkuu, onkohan tuhonnut jotkut osat hiusten juurista (hiukset eivät katkeile vaan irtoavat juuresta) ja kaikki hiukset lähtevät vuorotellen. Uutta hiusta kyllä näyttää kasvavan tilalle. Mutta masentunut olo muutenkin, jos vielä peruukkia joutuu alkaa käyttämään, vieläkin enempi :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu