Missä tahansa mikä tahansa keskustelu alkaa tai ainakin päättyy viittaukseen johonkin teeveeohjelmaan. Olen ratkikyllästynyt tähän teeveen ylivaltaan. Se hallitsee ihmisten välistä kanssakäymistä ihan liikaa.
Ja sitten on pakko salata ihan viimeiseen saakka, jos ei katso telkkaria. Omituisena pidetään. Muistetaan vielä vuosienkin päästä.
Minulle riittää muussa mediassa ihan kylliksi saakka. Joskus nostalgisesti muistelen aikoja ennen telkkaria 50-luvulla.
Ja sitten on pakko salata ihan viimeiseen saakka, jos ei katso telkkaria. Omituisena pidetään. Muistetaan vielä vuosienkin päästä.
Minulle riittää muussa mediassa ihan kylliksi saakka. Joskus nostalgisesti muistelen aikoja ennen telkkaria 50-luvulla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Juuri pari päivää sitten luin Aamulehdestä tutkimuksen jonka mukaan suomalaisnuorten television parissa käyttämä aika on pienentynyt. Itsekään en tv:stä katso paljoa muuta kuin muutaman ohjelman viikossa, keskimäärin puolesta tunnista yhteen tuntiin päivässä. Ei minulla ole sen suhteen mitään salaamista.
Minulla saattoi mennä vuosi pari, etten laitetta avannut, ellei maailmalla tapahtunut jotain mullistavaa kuten WTC:n lentokoneiskut v. 2001. Nykyisin avaan telkkarin sentään muutaman kerran vuodessa, yritän opettaa itseni katsomaan sitä, kun "kaikki" katsoo. Ei onnista, ei ole minun mediani.
Kyllä siitä on syy pitää suunsa kiinni vaikkapa työpaikan kahvipöydässä, ettei kukaan koe sitä provosoivaksi.
voi "toverit" yllättää iloisesti kertomalla että on vaikka lukenut jotain? Esim.
http://www.rauhanpuolustajat.fi/pystykorvakirjat/kirjat/1997_1998/oyeurooppa.html
siinä monella leuka loksahtaa, eivät ole kuulleet telkusta tälläistä ollenkaan;)
Saman olen havainnut. On syytä olla hiljaa, ellei katso telkkaria.
Samoin on syytä olla provosoitumatta väitteistä, että "kaikki" muka katsoo salaa sarjoja. Vaikka tekisikin mieli kysyä, miksi katsoa, jos ei katso muutoinkaan? Ja miksei niitä voi ihan julkisesti katsoa? Kyllä minä luen viihdekirjallisuuttakin junassa työmatkoilla piittaamatta siitä, mitä muut ajattelevat.
Teevee on jotenkin arka paikka niille, joiden elämä pyörii sen ympärillä.
TV Hallitsee meitä, TV:n omistaja hallitsee TV:tä
----> TV:n omistaja hallitsee KAIKKIA ihmisiä
Miettikääpä asiaa minuutti tai toinenkin
"TV:n omistaja hallitsee KAIKKIA ihmisiä"
"Viihde on oopiumia kansalle"