Olin vuosia sitten epätoivoisessa tilanteessa. Olisin halunnut mennä AA kokoukseen pyytämään apua, mutta minua häiritsi "korkeampi voima"-ajattelu.
No nyttemmin minulla ei ole ongelmia, mutta tasapainoilen. Tulevaisuudesta en voi koskaan olla varma etteikö joskus alkoholi muodotuisi taas isommaksi ongelmaksi.
Kertokaa kuinka paljon käytännössä tuo uskontopuoli on kuvassa AA kokouksissa. Voiko ateisti saada ASA:sta avun?
No nyttemmin minulla ei ole ongelmia, mutta tasapainoilen. Tulevaisuudesta en voi koskaan olla varma etteikö joskus alkoholi muodotuisi taas isommaksi ongelmaksi.
Kertokaa kuinka paljon käytännössä tuo uskontopuoli on kuvassa AA kokouksissa. Voiko ateisti saada ASA:sta avun?
Vastaukset 6
Vanhimmat
sinua häiritsee "korkeampi voima " ajattelu, sinä et ole epätoivoisessa tilanteessa. Parempi juoda sellaiset ajatukset pois tai jatkaa katkeraan loppuun saakka joka sinua kyllä odottaa.
että täysuskovaiset on tollasia.
>>Olin vuosia sitten epätoivoisessa tilanteessa. Olisin halunnut mennä AA kokoukseen pyytämään apua, mutta minua häiritsi "korkeampi voima"-ajattelu.>>
Ei siitä korkeammasta kukaa lästäoleva tiedä tarkkaan, eikä välitä. Mene rohkeasti kokoukseen ja jos joku puhuu sinua häiritsevästi"koekeammasta voimasta" voit sen ajan hokea vaikka mielessäsi "hilipata hippan hilipata hei". AA:ssa et voi menettää muuta kuin kurjuutesi.
>>No nyttemmin minulla ei ole ongelmia, mutta tasapainoilen. Tulevaisuudesta en voi koskaan olla varma etteikö joskus alkoholi muodotuisi taas isommaksi ongelmaksi.>>
Tuhannen taalan kysymys. Ei AA pelkällä olemassaolollaan takaa mitää. Se pyrkii luomaan jäsenelleen paremmat edellytykset pysyä raittiina. On nähty kuinka 20 vuottakin raittiina pysynyt AA:lainen lähtee juomaan. Sadan prosentin takuuta raittiudelle ei kukaan myönnä. Ihmiset kun ovat rajallisia ja vajavaisia.
>>Kertokaa kuinka paljon käytännössä tuo uskontopuoli on kuvassa AA kokouksissa. Voiko ateisti saada ASA:sta avun? >>
Suurin osa jäsenistä on ateisteja. Luulo AA:n uskonnollisuudesta on ennakkoluulo, jota levittävät ihmiset, jotka eivät ole käyneet yhdessäkään kokouksessa. AA ei ole uskonollinen liike. Ainoa tarkoitus on raitistaa ihmisiä.
TULE ROHKEASTI AA-KOKOUKSEEN. MUUTKIN OVAT AIKANAAN TULLEET SINNE ENSIMMÄISEN KERRAN.
ja käyn aa:ssa,muuten en pysty raittiuteen.uskonasiat ovat siellä "sellaisena kuin itse asian ymmärtää".
apua sieltä saa varmasti jos itse haluaa vilpittömästi raitistua,uskontoon tai sen puutteeseen raittius ei varmasti kaadu.
Kiitos vastauksista.
Asia on selvä. Uskon kun sanotte.
En ollenkaan luule, että AA mitään takaa. Ihminen itse on vastuussa. Tarkoitin vain, että jos en osaa itseäni aisoissa pitää niin tiedän mihin voin mennä puhumaan.
Edesmennyt isäni oli AA.ssa ja sai sieltä kyllä kavereita joiden avulla sai pidettyä itsensä raittiina vuosikymmenet. Ja hän oli aivan pohjalla kun sinne meni.
Tämä uskonasia nyt vain on ollut erona isässäni ja minussa.
Hyvää Joulunaikaa kaikille.
>>Edesmennyt isäni oli AA.ssa ja sai sieltä kyllä kavereita joiden avulla sai pidettyä itsensä raittiina vuosikymmenet. Ja hän oli aivan pohjalla kun sinne meni.>>
MUISTA. AA:SSA ET VOI MENETTÄÄ MUUTA KUIN KURJUUTEESI. TERVETULOA.
MINUNKIN PITI JUODA ITSENI POHJALLE, ENNEN KUIN TOTESIN, ETTÄ AA ON AINOA JA VIIMEINEN VAIHTOEHTO.
NÄKISIN SINUT MIELELLÄNI JOULUNA AA:SSA