Hankimme Marinetekin Meritähti laiturin Kraftpointin kautta. Toimitus luvattiin juhannusviikolla (tilattu toukokuun lopussa). Soitin useaan otteeseen toimitusajasta, koska myyjä ei soittanut varmistaakseen toimitusta. Hän oli luvannut soittaa. Hän ei myöskään enää vastannut puheluihini. Puolisoni soitti myös omasta numerostaan, jolloin saimme myyjän kiinni. Hän sanoi, että toimitus menee heinäkuun puoliväliin. Tämän jälkeen laitoin e-mailia aiemmin luvatusta toimituksesta ym. Näin ollen saimme laiturin sittenkin nopeammin, viikko jälkeen juhannuksen. Asentajat hankittiin toisesta firmasta ja laituri tuli palasina. Sen kasanneet asentajat olivat tyrmistyneitä paketista, joka saapui kasattavaksi ja osa osista ei tunnu kuuluvan tilaamaamme laituriin, esim valtavan massiiviset kettingit sekä ruosteisia osia! Asentajat olivat onneksi taitavia, sillä kasasivat ensimmäistä kertaa Marinetekin laiturin ja ilman ohjeita.
Suurin ogelma tuli, kun laituri piti asentaa paikalleen. Olimme kysyneet myyjältä asennusta varten mittoja, millainen betonivalu tulee tehdä ja mihin korkeuteen sekä muita tietoja laituria varten. Myyjä ei osannut antaa mittoja, muuten kuin valun leveyden ja sanoi, ettei niillä muilla tiedoilla ole väliä. Asentajien saapuessa paikalle, he sanoivat heti, että valu on puoli metriä liian matala!!! Ja betonivalu olisi voinut olla paksumpi. Lisäksi olimme kysyneet laitetaanko valuun mukaan raudat joihin laiturin voi kiinnittää suoraan. Niitäkään ei kuulemma tarvitse. Tosin asentajat sanoivat, että niistä olisi ollut suuri hyöty. Koko laiturin kasaus oli sekä meille, että asentajille kamala päivä. Jouduimme hakemaan lisää puutavaraa ja rautaa, että asentajat saivat laiturin paikoille. Lisäksi laituri ei tule rannassamme kestämään ilman muutostöitä, sillä betonit osuvat pohjaan. Tilatessa kysyttiin myös vaadittavista syvyyksistä. Edessä on joko bonttoonilaiturin "jatke" väliin tai rannan kaivuutyöt! Bonttoonijatkeen kulut ovat ~6000€ tai rannan kaivuut ~2000€. Jos myyjä olisi ollut ammattitaitoinen, niin kaikki tämä olisi ollut vältettävissä etukäteen.
Toivon todella, että tämä viesti saavuttaa henkilöt, jotka harkitsevat Marinetek tai Kraftpoint firmojen käyttöä. Sillä nyt saimme kuvan, että Kraftpointilla ei ole hajuakaan mitä hän myy ja Mrinetekin laatu ei ole hintansaveroista. Tällä hetkellä meillä on laituri, jonka pitäisi kestää pitkään, joka tulee nykyisellään hajoamaan sekä erittäin huono kokemus Marinetekista/Kraftpointista.
Marinetek laituri ! ÄLÄ HANKI ! Kraftpoint !
10
3389
Vastaukset
- KelluuJaPysyy
Minulla on taas aivan erinomaisia kokemuksia laiturista. Tuli paikalleen ennen juhannusta ja on juuri pyydetyn kaltainen. Tosin se oli skäribenin asentama TN-laituri, mutta kuitenkin.
http://skariben.fi/sv/ - Hyvälaiturimerellä
Meillä on marinetekin laituri ja se on erinomainen. Turha minusta mollata julkisesti laituria sillä myyjään tuon on mokannut.
- LukijaPäättää
Jos laituri toimitetaan avaimet käteen, niin silloin kaikki kuuluu samaan pakettiin. Asiakkaalla on oikeus ilmaista tyytymättömyytensä ja tässä tapauksessa se vaikutti perustellulta.
Viime kädessä vastuu on kuitenkin lukijalla.
- Nimetönkaveri
Olisi mielenkiintoista kuulla toinenkin versio. Ostaja on usein ymmärtänyt asioita väärin jne.
Itse en ota kirjoitusta vakavasti koska kaveri haukkuu toimittajia niemeltä, mutta kirjoittaa itse nimettömänä.
Oliko homma ostettu avaimet käteen kauppana? Vai oliko kaveri vaan tilannut yhden Bonttoonilaiturin? Ostajakin voi ottaa asioista selvää caveat emptor.
Kohta kirjoitellaan pettyneenä venekaupoista kun veneellä pystyi ajamaan kiville ja myyjä ei varoittanut tästä...- MyyjänVikaAina
Kuluttajakaupassa myyjältä vaaditaan enemmän kuin asiakkaalta koska asiantuntevuus on myyjällä, joka tekee satoja kauppoja vuodessa eikä ostajalla, joka ostaa yhden laiturin elämässään.
Myyjän pitää ja on myös järkevää käydä asiakkaan kanssa prosessi läpi vaihe vaiheelta. Myyjän pitää ennakoida mitkä asiat voivat tuottaa yllätyksen.
Hyvä laatu on sitä, että asiakas saa sitä, mitä on kuvitellut saavansa. Jos odotukset eivät täyty, niin myyjä ei ole antanut tuotteesta totuudenmukaista kuvaa. On aika mielenkiintoista, että jos haluat sijoittaa osakkeisiin, pankki kertoo sinulle vaikka väkisin, että siihen sisältyy riskejä. Tavarakaupassa on valitettavasti helppoheikkejä.
- ReipasR
Näin se alkaa olla ihan joka alalla. Talojen kanssa ammatikseen puuhaava neuvoi minua varaamaan talopakettia ostaessa oikeudenkäyntikuluihin 20 000 euroa, jotka myös varasin.
No, oikeuteen saakka ei tarvinnut mennä, mutta uhkailla piti. Viimeiset ilmiselvien virheiden korjaukset tehtiin kolme ja puoli vuotta talon "valmistumisen" jälkeen.
Entisessä maailmassa oli kunnia hoitaa hommansa. Nykymaailmassa tärkeintä on myynti. Sen jälkeen homma on herran hallussa. - ReipasR
Tuossa vielä alan käytännöistä.
http://www.taloussanomat.fi/oma-raha/2011/05/22/unelmatalo-vei-rahat-ja-hermot/20117213/139 - vainiinkö
Vähän haiskahtaa että asennusporukka oli ensi kertaa tekemässä betoniponttoonilaituria. Johan Marinetekin (tai minkä vaan valmistajan) kuvista voi arvioida kulkusillan minimi lähtökorkeuden. Siihen toki vaikuttaa vesistä, meilläkin on metrin ylempänä koska vesi vaihtelee.
"valtavan massiiviset kettingit" on sitä varten että niiden massan vuoksi ne toimivat joustimena. Vähän ruostetaa voi olla kuumasinkityissä osissa, odotas minkä näköisiä ne on muutaman vuoden päästä... - Raksaroopez
Meillä ihan samat kokemukset Marinetekista. Ei voi suositella.
- omaymmärrys
Jos ei osaa, ei pidä ostaakaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5406746Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3212516Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871994- 1271196
- 301132
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51114- 84952
Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel97919Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60915- 40789