Onko tosiaan niin ettei ihmiset osaa käyttää autojen hallintalaitteita, eniten vaikeuksia tuottaa valokytkimet, siitä päätellen että autoissa palaa valoja miten milloinkin, pelkillä seisontavaloilla, sumuvaloilla, ajovaloilla ja niitten eri kombinaatioilla.
Seuraavana vilkkuviiksen käyttö, mahdetaanko edes tietää missä se milloinkin sijaitsee, huomaa siitä kun ei vilkku vilahdakaan, tai sitten vain yhden kerran.
Kolmantena se tuttuakin tutumpi, ohjauspyörä, eikö sitä osata pyörittää oikealle ollenkaan kun ajetaan tarpeettomasti vasemmalla kaistalla.
Hallintalaitteet tutuiksi
12
<50
Vastaukset
- zxcxzxc
saman huomannu itekki...surullista...
Moni ei osaa laittaa päälle kuin yhden kytkimen ja se on takasumuvalot ja etusumuvalot. Sellainenkin on kuulemma kortin saanut mikä ei tiennyt, että jarruttaessa pitää polkea kytkin pohjaan
- diipadaii
autoilija kirjoitti:
Moni ei osaa laittaa päälle kuin yhden kytkimen ja se on takasumuvalot ja etusumuvalot. Sellainenkin on kuulemma kortin saanut mikä ei tiennyt, että jarruttaessa pitää polkea kytkin pohjaan
Ei sitä kytkintä paineta pohjaan jarruttaessa vaan jarrupoljin. Kytkintä painetaan vain jarrutuksen loppuvaiheessa jos aiotaan pysähtyä tai vaihtaa vaihdetta.
- pelle.se.on
autoilija kirjoitti:
Moni ei osaa laittaa päälle kuin yhden kytkimen ja se on takasumuvalot ja etusumuvalot. Sellainenkin on kuulemma kortin saanut mikä ei tiennyt, että jarruttaessa pitää polkea kytkin pohjaan
Jahas palstapelle "autoilija" arto on herännyt kesäkoomasta ja eikun palstalle tyypillisiä typeryyksiään vääntämään.
- rthrhrthr
Totuttu vain automaattisiin päivävaloihin ja sitten kiukutellaan kun pitkiä ei saa päälle kun valokytkin outo.Aiemmin on jo vilauteltu valoja kun päivävaloilla ajettu ja miks ihmeessä ei mittarista saa selvää.Radio ja sen kappaleet tärkein huomion kohde somettamisen ohella.Paineltu nappeja kun liian kuuma ja on takalasin lämmittäjää ja istuinlämmintä päällä.
- FacebookFirst
No ei siltä Facebookin päivitykseltä ehdi kaikkia nippeleitä räpeltää. Tärkeysjärjestys se on liikenteessäkin.......
- vajakit.laitokseen
Älä vaadi vähä-älyisiltä liikoja. Vilkkuviiksikin liikkuu kahteen suuntaan.
- näitä.kukaan.lue
Eihän näitä palstoja kukaan lue, siltä vaikuttaa kun seuraa mitä liikenteessä tapahtuu, vilkun vilautus ja vasenta kaista mitä ihmeellisimmillä valomoodeilla
- pakumies67
Eipä tunnu vakionopeussäädikään olevan monella hanskassa kun vauhdit vaihtelee vaikka nopeusrajoitus ei muutu.
- perustiedotHaltuun
Valokytkimet ja vilkkun vipu eivät ole hallintalaitteita. Ohjauspyörä, polkimen ja vaihde ovat hallintalaitteita.
Saa täydentää ja täsmentää jos joku irvailija sattuu lukemaan tätä ketjua.- hallintalaitteet
Kyllä ne vaan kuuluvat hallintalaitteisiin, sinun leikkiautossasi ei tietenkään ole vilkkuja eikä valoja niin siiloinhan niitä ole.
Itsehän olet sen takia irvailija kun kyseiset hallinlaitteet puuttuu leikkiautostasi.
- asenteita_ne_on
Ongelma taitaa olla siinä että huolellisuutta pidetään tosikkomaisuutena ja naurettavana. Sitä että uskalletaan tehdä ihan itse ja etenkin toisin kuin autokoulun ope ja inssiukko on melkeinpä rohkeaa. "Katsokaa nyt, ajoin 30 km/h ylinopeutta eikä siltikään tapahtunut onnettomuutta!" Ja kun vähän aikuistuu niin ei muista enää miten pitikään oikeasti toimia, eivätkä kaikki saa ahaa-elämyksiä toisten mokailusta ("tuon ajaminen osoitti huonoa liikennesilmää, aion itse toimia toisin").
Minulla vilkun käyttö on refleksinomaista, käytän sitä vaikkei ketään muuta olisi näköpiirissä. En myöskään oikaise vastaantulevien kaistan kautta, silloin jos se houkuttelee niin tilanteen ajonopeus on liian korkea . Ja jos joku kokee sen että tarkistan ajoittain onko polttimoiden vaihtotarvetta naurun aiheena, niin nauraminenhan on terveellistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2027121- 512713
- 1882231
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101573Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1391546Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke191187- 741180
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,371124Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241097Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty491003