tässä lueskellut ihmisten kommentteja Uuniseppien takoista ja ne eivät ole olleet kovinkaan positiivisia :( olen muurari ammatiltani ja aiheesta kirjoitan nyt siksi koska minulle tarjottiin työpaikkaa kyseisestä firmasta taannoin....ja jotenkin muistelin ettei ole kovinkaan suosittu uunivalmistaja tänäpäivänä, joten kieltäydyin työtarjouksesta....töitä riittänyt niin muuraus kuin laattahommissakin. No takoista vielä senverran että minulle muurattu tulisija ja eritoten Tiileri on kyllä nro1 :) suosittelen kaikille takkaa hankkivalle hommaamaan muuratun tulisijan.....jättäkää noi elementtiuunit kauppaan....muuratunkin uunin voi pinnoittaa/kaakeloida mielensä mukaan ;)
Elementtitakka vs. muurattutakka
2
2015
Vastaukset
- rane2
Omat muuratut täälläkin on 3kpl, osaan muuratakin en osta valmista minkään merkkistä, ainostaan rane merkkinen on hyvä ;)
- rakentaja5
Kuka tykkää mistäkin, on myös näkökysymys. Kermansaven takkaa on ihmiset ostaneet viimevuosina aika useasti.
Kokemuksen ja palautteen kautta olen huomannut että pitkäikäisimmät eli vahvimmat leivinuunit ovat PolarStonen tekemät Savonlinnan Savonrannalla.
Vuolukivi on pyörölustoa joka kestää uunissa pisimpään. Heidän vuolukivi on paikkakunnalta louhittua.
Kaksi suurinta vuolukiviuunien valmistajaa ottaa raakaaineen pohjois-karjalasta, oliko Enon kunnasta. Tämä ei kestä uuneissa aivan yhtäpitkään.
Vuolukivio on yleensä jo pitkäikäinen ja lämpiää pienellä puumäärällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude27615362IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti16811578Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy14210607Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1109452Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole698666Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla278089Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump297855Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1926636Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1936343Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri355948