Verenpainemittari rikki vai missä vika ?

Verenpaineenmittaaja

Minulla on käytössä äitini vanha verenpainemittari OMRON HEM-405C. Aina välillä olen seuraillut sillä verenpainettani, koska sillä on taipumusta olla vähän kohollaan.
Eilen minulla kävi niin, että mittari näytti EE ja jotain lukuja. Useamman yrittämisen jälkeen sain arvon, joka oli kyllä korkea, mutta se varmaan johtui siitä, että hermostuin koko mittariin . Tänään sama juttu, mutta nyt en saa useamman yrittämisen jälkeenkään mitään arvoa. Vähän kyllä ihmettelin kun mansetti paisuu pumpatessa kuin pullataikina ja ilmaa saa mittauksen jälkeen päästellä jonkun aikaa (en ainakaan ole kiinnittänyt asiaan mitään huomiota aikaisemmin). Mahtaakohan vika olla siinä vai onko verenpaineessani todella jotain pahaa häikkiä ? Onko vastaavia kokemuksia ?

8

4081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terveyskeskus

      Mittarit eivät ole 100% varmoja eikä ainakaan vanhat.

      Mene terveyskeskukseen. Siellä saat ihan ite mitata verenpaineesi. Istu alas ja mittaa se 3 kertaa peräkkäin ja sitten lasket keskiarvon. Se on sun verenpaineesi.


      http://personal.inet.fi/koti/remeli/verenpaine.htm

    • Verenpaineenmittaaja

      Menin terveyskeskukseen. Lukemat olivat korkeat. Ostin uuden huippukalliin OMRON-mittarin. Lukemat välillä normaalit, välillä superkorkeat (tämäkin mittari sekoili eikä näyttänyt välillä tulosta) . Nyt uusi kysymys: mitä pitäisi tehdä näiden arvojen kanssa ?

    • adultdiaperfetish

      Kroonistunut eteisvärinä päällä. Lekuriin.

    • Anonyymi

      Kuinka tollasta vanhaa pumpattavaa (ei ilm automaattinen) käytetään. Ohjetta ei netistä löydy. Patterit laite kuitenkin vaatii mutta pumppaus tehtävä käsin

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoitat siis manuaalista verenpaineen mittausta. Tässä on yksi ohje

        https://www.youtube.com/watch?v=hxtkEhArXdA

        kyse oli avauksen vempaimesta OMRON HEM-405C.

        Voi ollakin niin, että laite itse opastaa , täytyy vaan kylymästi kokeilla


    • Anonyymi

      Verenpaine pysyy kurissa kun nukkuu riittävästi. Eläkeläisenä otan torkut just silloin kun ramasee vahvasti.
      %-pitoiset juomat kokonaan pois. Elämä on silloin tasasempaa.

      Näillä näytöillä jätän pienen perinnön nuoremmille sisaruksilleni. En halua hautajaisia. Sovin nuoremman leskimiehen kanssa, että hän hakee uurnani tietystä talosta.
      Maksan hänelle siitä jo ennakkoon. Yks hailee mull vaikka kaivais sille kolon kunnan lepikkoon. Kun uurnapaikka ja kallis kivi maksettu, kuopattakoon munt kuitenkin eukkoni kiven alle suntion avustuksella.

    • Anonyymi

      Kuulostaa siltä että verenpainemittarinne ei toimi. Olkavarteen laitettava mansettinen mittari antaa paremman tuloksen, luotettavamman kuin rannemittari. Mansetin tulee mitattaessa olla sydämen korkeudella, asento istuen, jalat lattiassa, kuten tuolilla, silloin tulos on luotettavin ja täsmällisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5861
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      58
      3266
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      184
      2701
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      12
      2544
    5. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2239
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      29
      2161
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1906
    8. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      16
      1636
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      148
      1379
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      274
      1261
    Aihe