Verenpainemittari rikki vai missä vika ?

Verenpaineenmittaaja

Minulla on käytössä äitini vanha verenpainemittari OMRON HEM-405C. Aina välillä olen seuraillut sillä verenpainettani, koska sillä on taipumusta olla vähän kohollaan.
Eilen minulla kävi niin, että mittari näytti EE ja jotain lukuja. Useamman yrittämisen jälkeen sain arvon, joka oli kyllä korkea, mutta se varmaan johtui siitä, että hermostuin koko mittariin . Tänään sama juttu, mutta nyt en saa useamman yrittämisen jälkeenkään mitään arvoa. Vähän kyllä ihmettelin kun mansetti paisuu pumpatessa kuin pullataikina ja ilmaa saa mittauksen jälkeen päästellä jonkun aikaa (en ainakaan ole kiinnittänyt asiaan mitään huomiota aikaisemmin). Mahtaakohan vika olla siinä vai onko verenpaineessani todella jotain pahaa häikkiä ? Onko vastaavia kokemuksia ?

8

4897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terveyskeskus

      Mittarit eivät ole 100% varmoja eikä ainakaan vanhat.

      Mene terveyskeskukseen. Siellä saat ihan ite mitata verenpaineesi. Istu alas ja mittaa se 3 kertaa peräkkäin ja sitten lasket keskiarvon. Se on sun verenpaineesi.


      http://personal.inet.fi/koti/remeli/verenpaine.htm

    • Verenpaineenmittaaja

      Menin terveyskeskukseen. Lukemat olivat korkeat. Ostin uuden huippukalliin OMRON-mittarin. Lukemat välillä normaalit, välillä superkorkeat (tämäkin mittari sekoili eikä näyttänyt välillä tulosta) . Nyt uusi kysymys: mitä pitäisi tehdä näiden arvojen kanssa ?

    • adultdiaperfetish

      Kroonistunut eteisvärinä päällä. Lekuriin.

    • Anonyymi

      Kuinka tollasta vanhaa pumpattavaa (ei ilm automaattinen) käytetään. Ohjetta ei netistä löydy. Patterit laite kuitenkin vaatii mutta pumppaus tehtävä käsin

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoitat siis manuaalista verenpaineen mittausta. Tässä on yksi ohje

        https://www.youtube.com/watch?v=hxtkEhArXdA

        kyse oli avauksen vempaimesta OMRON HEM-405C.

        Voi ollakin niin, että laite itse opastaa , täytyy vaan kylymästi kokeilla


    • Anonyymi

      Verenpaine pysyy kurissa kun nukkuu riittävästi. Eläkeläisenä otan torkut just silloin kun ramasee vahvasti.
      %-pitoiset juomat kokonaan pois. Elämä on silloin tasasempaa.

      Näillä näytöillä jätän pienen perinnön nuoremmille sisaruksilleni. En halua hautajaisia. Sovin nuoremman leskimiehen kanssa, että hän hakee uurnani tietystä talosta.
      Maksan hänelle siitä jo ennakkoon. Yks hailee mull vaikka kaivais sille kolon kunnan lepikkoon. Kun uurnapaikka ja kallis kivi maksettu, kuopattakoon munt kuitenkin eukkoni kiven alle suntion avustuksella.

    • Anonyymi

      Kuulostaa siltä että verenpainemittarinne ei toimi. Olkavarteen laitettava mansettinen mittari antaa paremman tuloksen, luotettavamman kuin rannemittari. Mansetin tulee mitattaessa olla sydämen korkeudella, asento istuen, jalat lattiassa, kuten tuolilla, silloin tulos on luotettavin ja täsmällisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3113
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      60
      2789
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2091
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1940
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      9
      1107
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      974
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      908
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe