toiset koneet ei voi kopioida niita tai tuhota!111
todella ärsyttävää
todella ärsyttävää
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tee asiat alusta alkaen oikein, eli alusta kiintolevy, äläkä tee sitä roottina. Tiedostojen oikeuksista kaikki on kiinni, kenelle ne kuuluvat. Tuo on täysin oikein että et voi käpelöidä toiselle kuuluvaa "omaisuutta"...
Saat ne varmaan Sudo:lla näpistettyä, eli komenna Pätteeseen esim.: sudo nautilus
Ei oman usbkiintolevyn käyttö toisessa koneessa ole käpälöintiä.
xpssä toimi vielä, mutta sit seiskassa ja 12 ubusta eteenpäin yhtähelvettiä.
Fiksummissa käyttöjärjestelmissä tiedostojen käyttöoikeus on vain niiden omistajalla ja muut eivät pääse niitä käpälöimään, XP oli vielä niin alkeellinen ettei hallinnut tuollaista perusasiaa (etkä ilmeisesti ole sisäistänyt sitä). Toisessa koneessa et ole niiden tiedostojen omistaja vaan tuntematon henkilö.
Muuta sen ulkoisen levyn oikeudet niin että kaikilla on luku ja kirjoitusoikeus, muista muuttaa sekä hakemistojen että tiedostojen oikeudet.
Tiedostohallinnasta sen levyn kohdalla Properties -> Permissions
Ja kun olet antanut kaikille tarvittavat oikeudet niin alareunasta "Apply Permissions to Enclosed files" niin ne asetetaan alihakemistoille ja niissä oleville tiedostoille. Jos käytät suomenkielisenä niin valitset vastaavat kohdat.
PS. Jos et osaa muuttaa oikeuksia niin formatoi se levy FAT-muotoon, FAT ei sisällä tiedostojen käyttöoikeuksia jolloin ne ovat kaikkien vapaasti luettavissa ja kirjoitettavissa.
PS2. Opettele tietoturvan ja tiedosto-oikeuksien perusteet niin elämä helpottuu kummasti.
Ominaisuus on ärsyttävä,saako senjotenkin pois päältä, vaipitääkö pitää yksi xp-kone nurkassa, jotta voi kopioida kovalevyltä omia tiedostojaan?
Johan tuossa oli neuvoja. Ulkoinen levy FAT-muotoon niin se on kaikkien vapaasti ronkittavissa koska FAT-tiedostojärjestelmä ei tunne käyttöoikeuksia. Tai sitten annat kaikille luku ja kirjoitusoikeudet sinne levylle, ne tiedot oikeuksista ovat siellä levyllä hakemistojen ja tiedostojen ominaisuuksissa.
Mulla sama ongelma, kone jolla aikoinaan levy täytetty on jo serriä..
eikö oikeesti ole apua?
Ylläpitäjänä muutat tiedostojen omistajan, joko tiedostohallinnasta tai komennolla chown (CHange OWNer). Eli uudessa koneessa muutat itsesi tiedostojen omistajaksi. Tuo on helpoin tapa kun tilanne on pysyvä, tilapäiseen toisessa koneessa käyttöön luku- ja kirjoitusoikeudet kaikille on parempi (jos siihen on oikeasti tarvetta, tietoturvan kannalta huono ratkaisu).
Niiden tiedosto-oikeuksien ja muiden perusasioiden opettelu helpottaa asioita huomattavasti (muissakin käyttöjärjestelmissä, myös Windowsissa).