Epilepsia+raskauden suunnittelu

Rm1

Tänään käyty neurologilla keskustelemassa raskauden suunnittelusta. Tuli puheeksi foolihapon syöminen,oletteko saaneet reseptin vai ilman reseptiä menneet apteekkiin. Minkäslaista annostusta teillä neurologit suosineet(oma sanoi 1mg/vrk)
Mielenkiinnolla kuulisin muiden tarinoita miten raskaudet menneet,onko tiivimmin seurattu neuvolassa ym..

3

137

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13455677

      Tietysti varmaan riippuen lääkkeestä vauvan vointia seurataan ylim ultralla taikka jos sairautesi on hyvässä tasapainossa niin vähemmän! Yksilöllistä :) toiv kaikki menee hyvin ja fh on tarkoitettu ihan perusterveillekin raskausajaksi ja itse söin sitä lapsettomuuden takia

    • epiäiti

      1mg vuorokaudessa foolihappoa on nykyään suositus ihan kaikille raskaana oleville. Muistaakseni epileptikolle annos on aika paljon suurempi, taisin itse syödä jopa 4mg/vrk. Ehkä riippuu epilepsialääkkeestäkin, mutta kyllä kannattaa tuo foolihapon määrä tarkistaa uudelleen. Ja reseptillä sitten saa sen suuremman foolihappomäärän. Minulla nostettiin lääkkeen määrää loppuraskaudesta (verimäärä lisääntyy, kova rasitus synnytyksessä ja vauvan kanssa valvoessa jne.). Yhden kerran kävin neurolla tuota lääkeasiaa varten, muuten ihan normaalit neuvola- ja ultrakäynnit vaan. Minulla kaksi terveyttä lasta, molempien raskauksien aikana Lamictal lääkityksenä, synnytyksessä epilepsia ei aiheuttanut ongelmia, mutta vauvan syntymän jälkeen kyllä pelkäsin kohtauksia tulevan, koska unet jäivät itsellä niin vähiin (tosin selvisin siitäkin ilman isoa kohtausta). Tsemppiä sinulle, kaikki menee varmasti hyvin sinullakin!

      • mmami

        Epiäiti, mikä oli lamictalin lähtöannos ja mikä ennen synnytystä? Itse jouduin tuplaan raskaus aikana.. alko oireita tuleen niin ties et nostetaanpa taas... lääkärin kans siis sovittu juttu.

        Mut kyllä se yhtä pelkoa oli et millo kolahtaa ku ties et raskaus laskee lamin pitoisuutta. Mut selvisin synnytyksen hyvin ja terve vauva. Tarkoitus laskea pitoisuutta aiemmalle tasolle, jännittää sekin.
        Epilepsian kans yhtä kohtauspelkoa koko elämä.

        Söin foolia 4mg/vrk, reseptillä. Käsikauppa valmisteiden pitoisuus mitätön reseptillä saatavaan nähden. Rakenneultra äitiyspkl, kävin useamman kerran lopussa kun haluavat seurata et kaikki ok.

        Ei muutaku onnea matkaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1323
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    5. 60
      641
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      487
    Aihe