En löydä toimivaa ohjetta. Pöytäkoneella onnistui kun kokeilin. Tähän läppäriin ei millään ja kunnon ohjetta en ole löytänyt. dna tuki ei moiseen vastaa, winukkamiehiä selkeesti.
ubuntu ja dna langaton mokkula
73v
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ihan kiva kun on tuntematon läppäri ja -mokkula.
Normaalisti mokkula pistetään Usb-läpeen ja sitten "verkkoyhteys" paikasta sallitaan mobiililaajakaista, tehdään uusi mobiililaajakaista ja annetaan tarpeelliset tiedot.
Ei nyt ole Ubuntua jolla voisi tarkistaa.
Jos läppärissä on WLAN ja mokkula on langaton tukiasema niin ei voi olla mahdotonta katsoa siitä mokkulan kannesta sitä verkon nimeä ja salasanaa ja syöttää niitä ubuntun wlan-asetuksiin. Aivan samalla tavalla se pitää tehdä windowsissakin.
Onhan sinulla läppärissä WLAN päällä? Se voi olla jonkun näppäimen tai näppäinyhdistelmän takana.
Se on ainaista säätämistä näissä upujubuttimissa.
Ei mennyt taas kauaa kun joku urpo tuli kirjoittrelemaan.
Paljon enempi on joutunut tappelemaan Windowseissa tuollaisen Huawei 4G pulikan kanssa. Linuxeissa on riittänyt wifi-salasanan anto tai Usb-piuhan liittäminen niin yhteys toimii. Winukat vaakivat paljon enemmän kliksutteluja.
Wlan mokkulan käyttö on Ubuntussa kuten muissakin Linux jakeluissa samanlaista kuin Windowsissa. Eli kone etsii sen verkot ja laitat sen yhdistymään siihen.
Simppeliä eikö vain?
Oikealla ylhäällä on kuvake josta klikkaamalla voit muodostaa yhteyden.
Luo uusi langaton yhteys NetworkManagerilla. Selaimella pääset muokkaamaan wlan-mokkulan asetuksia osoitteessa http://192.168.1.1
Mitään ei tarvitse luoda:)
Joo ei tarvitse ainakaan ns. reititin-mokkuloissa. Ne toimii plug and play. Selaimella voi sitten tarvittaessa säätää asetuksia...