Ei ole aikomus hankkia mitään ampuma-asetta, koska aseen hankinta on tehty erittäin vaikeaksi, toisinsanoen tulee sellainen vaikutelma, että olet kuin joku rikollinen jos aiot hankkia aseen.
En myöskään aio tarttua aseeseen yhdenkään viranomaisen määräyksestä, koska miksi tarttuisin aseeseen, kun siviilissä eivät samat viranomaiset edes myöntäisi aseenkantolupaa minulle.
Otetaanpa nyt tämä rynnäkkökivääri, saisinko siihen kantoluvan.
En varmana saisi, kukaan viranomainen ei myöntäisi siviilille lupaa rynnäkkökivääriin.
Jos siviili tavattaisiin rynnäkkökiväärin kanssa, niin siitä tulisi kova tuomio.
Saisikohan lupaa ampuma-aseelle perustelemalla, että tarvitsee asetta ampumataidon ylläpitämiseksi maanpuolustus tarkoituksessa.
Eikö se ole vahva peruste, koska ampumataito ruostuu, jos ei harjoittele.
Koska yksikään viranomainen ei myönnä minulle lupaa ampum-aseeseen, niin en tule ottamaan vastaan rynnäkkökivääriä, jos selainen viranomaisen taholta määrätään minun ottamaan vastaan ja käyttämään sitä.
Koska ampuma-aseen hankintaan vaaditaan riittävät perusteet, poliisin haastattelu ja muutenkin se on niin tarkkaa, niin sama pitää olla myös siinä tilanteessa, jos jollekin rynnäkkökivääriä tupataan.
Ei rynnäkkökivääriä saa antaa, jollei aseen sajaa ole luotettava ja soveltuva ampuma-aseen hallussapitoon.
Jos on rikosrekisteri, niin ampuma-aselupaa on aivan turha kuvitella saavansa.
Pitäsikö tehdä joku rikos, niin ei ainakaan koskaan tarvitsisi koskea rynnäkkökivääriin, eikä joutua sotimaan.
Rynnäkkökivääri???
4
214
Vastaukset
- routakämmen
Minusta yksinkertaisin syy olla osallistumatta maanpuolustukseen on ilmiselvä: se ei ole oikeasti tärkeää. Jos se olisi aidosti tärkeää, niin pyrittäisiin saamaan hommaan soveltuvimmat ja kiinnostuneimmat sitoutumaan asiaan, heille tarjottaisiin ammattimainen koulutus, välineet ja palkka.
Koska maanpuolustus on jotain helvetin halvalla ja huonosti organisoitua ritualistista pelleilyä, johon kaikki miehet pitää pakottaa vain koska "aina on näin tehty", niin en pidä koko järjestelmää minkään arvoisena. Suomi on juuri niin paska kuin sen heikoin lenkki on, ja maanpuolustus nykyisellään on orjatyöllä ja manipulaatiolla ajettua ihmisarvoa rikkovaa ja suorastaan rikollista toimintaa.- factumisti
Miehen henki on halpa Suomessa. Kannattaa muuttaa muualle.
- Anonyymi
factumisti kirjoitti:
Miehen henki on halpa Suomessa. Kannattaa muuttaa muualle.
joo, ei kannata asua venäjän naapurissa ilman, että kuuluu natoon, ja vaikka kuuluisi, ei muutosta haittaakaan ole.
- Anonyymi
saat luvan käyttötarkoitusta varten jos harrastuneisuutta on, tai olet intissä. siviilissä oleva ase on ihan eri juttu, vaikka voit olla psyko intissäkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83694032Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2523101Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy672533Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast42013Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har251620Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1821570Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään691555Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j161170Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.491080- 611042