Laitetaanko pidätettäessä aina käsiraudat.
Esim. jos haetaan kotoa ja rikos ei ole väkivalta eikä hlö ole vaarallinen?
Voiko kieltäytyä raudoista ystävällisesti?
Käytäntö eri maissa?
Löytyykö lähdeviitteitä?
Kiitos,
Esim. jos haetaan kotoa ja rikos ei ole väkivalta eikä hlö ole vaarallinen?
Voiko kieltäytyä raudoista ystävällisesti?
Käytäntö eri maissa?
Löytyykö lähdeviitteitä?
Kiitos,
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eikös se ole polliisin tehtävä arvioida poliisin tehtävien suorittamisessa tarpeelliset keinot ja konstit eli siinä ei paljon kohdehenkilön kohteliaat pyynnöt tilanteeseen vaikuta.
Aina ei henkilöä ei tarvitse raudalla sitoa, mutta sitomiseen on paljon syitä.
Vaikka henkilö ei ole väkivaltarikollinen tai henkilö ei ole vaarallinen niin henkilö saattaa esim pyrkiä karkaamaan. Väkivaltaisuus ei ole ainoa syy henkilön raudoittamiselle.
Se on kiinniotto...
Käsiraudathan ovat yksi poliisin voimankäyttövälineistä, ja voimakeinoja poliisi saa käyttää silloin, kun se katsotaan virkatehtävän suorittamisen kannalta tarpeelliseksi.
Yksilön perusoikeuksiin kuuluvaan henkilökohtaiseen koskemattomuuteen ja vapauteen kohdistuvat virkatoimet ovat aina varsin radikaaleja, ja niiden pitää siksi olla varsin hyvin perusteltuja ja lakiin pohjaavia. Rautoja siis ei tulisi käyttää, ellei ole pakko, koska poliisin toimenpiteiden tulisi olla perus- ja ihmisoikeusmyönteisiä. Alla vielä lakitekstiä aiheesta, jos on epäselvää:
"POLIISILAKI 27 §
Voimakeinojen käyttö
Poliisimiehellä oikeus käyttää virkatehtävän suorittamiseksi voimakeinoja
* vastarinnan murtamiseksi
* henkilön paikalta poistamiseksi
* kiinnioton toimittamiseksi
* vapautensa menettäneen pakenemisen estämiseksi
* esteen poistamiseksi
* tai muun vaarallisen teon tai tapahtuman estämiseksi
Käytettäessä voimakeinoja on niiden oltava perusteltuja tehtävän tärkeyden, kiireellisyyden, vaarallisuuden, käytettävissä olevien voimavarojen ja kokonaisarvioinnin suhteen.
Poliisimies voi pyytää suostumuksella siviiliä avustamaan toimivaltuuksiensa rajoissa erittäin tärkeän ja kiireellisen tehtävän hoitamiseksi."
Vai perusteltuja. Enpä ole vieläkään tehnyt rikosilmoitusta itseeni kohdistuneesta tarpeettomasta väkivallasta - poliisin taholta. No, ensi vuosi olkoon parempi. Ehtiihän sen, ehkä näin joulumielellä saan jo varatuksi edes sen asianajajan.
Rakennustyömaalla raudoitetaan.
Poliisi kahlehtii...
Heh heh tiedän että tämä on pilkunviilausta, mutta oli pakko kommentoida :)
Viranomaistoiminnasta kanteleminen on toki sinun oikeutesi kansalaisena, joskin veikkaan, että haaskaat vaan aikaasi, ellei nyt mistään todellakin suunnattomasta perusoikeuksien loukkauksesta ole kyse...
Kerran sattui Helsingissä näin. Lauttasaaresta
käytiin hakemassa kotoaan pidätettäväksi määrätty
mieshenkilö. Kotiväki avasi oven ja asia esitet-
tiin oven avaajalle. Etsitty löytyikin makuuhuo-
neesta. Laittoi vaatetta päälle ja lähti poliisi-
en mukaan. Käveli edellä kaksi poliisimiestä
perässä. Kuinka sattuikaan eteisen piirongin
päällä olemaan veitsi. Mies sieppasi ohikulkiessaan veitsen ja löi sillä taaksepäin.
Isku osui takana kävelleen poliisimiehen alavat-
vaan. Lyöjä pötki pakoon, mutta tuon poliisimie-
hen kuva roikkui vuosikymmeniä Helsingin poliisi-
semien seinällä virantoimituksessa surmansa saa-
neena työkaverina.
Nyt voisi lopettaa amerikkalaisten poliisisarjojen katselemisen. Siellähän kaikki ihmiset laitetaan rautoihin.
Partio tekee itse päätöksen, koska on aiheellista käyttää käsirautoja.
Käsiraudat ovat työturvallisuutta, kuten eräistä muista vastauksista voi päätellä.
Tiedän, että on olemassa monia sellaisia ihmisiä, jotka oikeasti tahtoisivat kokea käsirautoihin (jopa jalkarautoihinkin) joutumisen (ja jotkut myös pampuniskunkin) poliisin, vartijan tms. toimesta. Kuitenkaan he eivät halua tehdä mitään rikosta tai aiheuttaa muuta syytä kiinniottoon. Monilla taustalla on masokistinen, (homo)seksuaalinen virittyneisyys. Joillekin se taas merkitsee ns. extremeä.
Mitä tällaisten ihmisten kannattaa tehdä?
t. Eräs erikoinen itsekin