Ryhmässä toimiminen

Mitentehdä

Eli lapseni on 3,5 vuotias, ikänsä ollut kotihoidossa ja ainoa lapsi.
Nyt alkoi kerho itsenäisesti 2 kertaa viikko ja kerran viikossa käydään yhdessä. No lapseni ei ole sopeutunut kerhoon lainkaan, toki ei siellä pitkään ole ollut mutta kuitenkin. Jää aina itkemään kun vien häntä.
Vetäjien mukaan lapsi ahdistuu kun kerhossa on vapaata leikkiä, on itkuinen ja kyselee milloin pääsee kotiin. Sen sijaan ohjattu toiminta esim aamupiirit ovat lapsesta mukavia, osallistuu reippaasti toimintaan. Muu aika onkin sitten vaikeaa.

Kotona olen leikin varjolla yrittänyt kysyä lapselta kerhosta ja hän kertoo, että siellä on liikaa lapsia ja liian kova meteli. Myös mainitsi, että joku olisi töninyt häntä. Yleensä ahdistuu jo kun kerron, että huomenna on kerhopäivä.
Muutenkin on sellainen, että leikkii mieluusti yhden lapsen kanssa, mutta jos paikalla on useampi niin vetäytyy sitten syrjään.
Pitäisikö vielä yrittää kerhossa vai mitä ehdotatte?
En usko, että tämänikäisen on enää hyvä olla kaikki päivät vain äidin kanssa kotona:(.

Mikähän on taustalla kun ei osaa olla ryhmässä ja se ahdistaa ?
Sopeutuukohan lapsi kerhoon ollenkaan...
Arkisin meillä ei hirveästi ole lapsi seuraa, joten nämä kerhot olisivat kultaakin kalliimpia.

3

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jfhyt

      Hän on kuitenkin aika pieni vielä, joten anna olla vain kotona, jos se on mahdollista ti käykää aluksi jossain, missä voit itse olla mukana.

      Meillä esikoinen oli juuri samanlainen tuohon ikään. Etenkin kun oltiin oltu kuopuksen kanssa vuosi kotona ja palasi hoitoon. Hoitoa 10pv/kk ja tuntui, ettei hän pääse sisään millään. Ohjatut jutut sujui, mutta vapaan leikin aikana vetäytyi. Sitten siinä 5v kynnyksellä alkoi yhtäkkiä reipastumaan ja leikit sujuu jo paremmin ryhmissäkin.

      Kyllä se sosiaalisuus sieltä aikanaan tulee, hyvähän tuo vain on jos vielä voi enimmän ajasta kanssasi olla kotona! Jotain kontakteja muihin lapsiin varmasti kannattaa ylläpitää ja jos harjoittelisi ensin äidin kanssa, niin ehkä se sitten alkaa sujumaan myös itsekseen.

    • menemukaan

      Olin itse tuommoinen lapsi - ja olen edelleen aikuisena ujo ja arka, vaikka oon päässyt jo tilanteiden herraksi.

      JOs lapsi ahdistuu kerhosta, ei sinne ole mikään pakko mennä. Menkää sen sijaan yhdessä vaikka perhekerhoon, perhekahvilaan ja avoimeen päiväkotiin, niin hänellä on sinut - tuttu ja turvallinen aikuinen mukana. Saa opetella turvallisesti ottamaan sosiaalisia tilanteita haltuun. Ujoille ja aroille lapsille yksin jättäminen vaikeisiin tilanteisiin voi olla ihan oikeasti traumatisoivaa eikä auta lasta yhtään kehittymään.

    • wetfaewf

      3-vuotias on oikeasti vielä tosi pieni. Ennen vanhaan kerhoon pääsi vasta 4v ja kokemukseni mukaan se raja olisi ihan hyvä vieläkin. Kuopukseni meni 4v kerhoon ihan ok kun ryhmä oli tosi pieni (5-7 lasta) ja isosisko mukana, mutta vuotta aiemmin ei olisi vielä onnistunut. Monet lapset, varsinkin pojat rupeavat leikkimään muiden kanssa vasta 4-5 v iässä, kyllä niille 1-3 vuotiaille on tärkeintä vielä oman aikuisen seura ja leikit ovat usein vielä rinnakkaisleikkejä. Mielestäni 4v iässäkään ei ole vielä pakko mennä yksin kerhoon jos on itse kotona lapsen kanssa, mutta viimeistään 5v on hyvä aloittaa yksin kerhoilu ja harrastaminen, jotta eskarin aloitus ei ole liian "rankka" lapselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      33
      3757
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      24
      3369
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2357
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      332
      1493
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe