Raha syynä julkisuuskiimaan

Tai oikeammin sen puute. Siksi julkisuus kiinnostaa. Täällä monet kirjoittajat ovat tuoneet asian tosi hyvin esille. Monessa ketjussa ns. "näätä" kiittää toista paperilehden jutunkopioimisesta tänne. Eli suurella osalla sairaseläkettä saavia tai juoppoluukun tuella elävistä palstan kirjoittajista ei ole rahaa ostaa edes juorulehtiä. Silti he ovat sairaalloisen kiinnostuneita julkkiksista, eli ihmisistä joilla menee heitä itseään paremmin.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mikä on juoppoluukun tuki?

Äänestä
  • Saattaa olla, että julkimoille on räätälöity oma tukijärjestelmä, jossa tuollaiset nimitykset ovat enemmän kuin kohdallaan. Taitaapa se viina olla heikäläisillä lopulta yksi merkittävä syy sairaseläkkeisiinkin. Hermonsa, uransa, perheensä, kotinsa ja rahansa juoneita ihmisiä tässä maassa riittää. En kyllä ymmärrä, kuinka aloittajan mainitsemat "tukiaiset" koskisivat ei-alkoholisoituneita ja muutenkin terveitä tavallisia ihmisiä.

    Äänestä

  • lappu_luukulla kirjoitti:

    Saattaa olla, että julkimoille on räätälöity oma tukijärjestelmä, jossa tuollaiset nimitykset ovat enemmän kuin kohdallaan. Taitaapa se viina olla heikäläisillä lopulta yksi merkittävä syy sairaseläkkeisiinkin. Hermonsa, uransa, perheensä, kotinsa ja rahansa juoneita ihmisiä tässä maassa riittää. En kyllä ymmärrä, kuinka aloittajan mainitsemat "tukiaiset" koskisivat ei-alkoholisoituneita ja muutenkin terveitä tavallisia ihmisiä.

    Ymmärsin, että aloittaja viittaa palstalle kirjoittaviin, jotka ovat niin varatattomia, etteivät kykene rahanpuutteessaan ostamaan edes juorulehtiä. Saavat sitten näitä mainitsemiaan tukia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tutkitaan.tarkkaan kirjoitti:

Tai oikeammin sen puute. Siksi julkisuus kiinnostaa. Täällä monet kirjoittajat ovat tuoneet asian tosi hyvin esille. Monessa ketjussa ns. "näätä" kiittää toista paperilehden jutunkopioimisesta tänne. Eli suurella osalla sairaseläkettä saavia tai juoppoluukun tuella elävistä palstan kirjoittajista ei ole rahaa ostaa edes juorulehtiä. Silti he ovat sairaalloisen kiinnostuneita julkkiksista, eli ihmisistä joilla menee heitä itseään paremmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu