Olemme ( = 2 henkilöä ) matkustamassa Pariisiin lokakuun lopulla vajaaksi viikoksi. Lennot on Orlyn kentälle, majoitusta ei vielä. Pitäsi löytää edullinen hostelli tms muutamaksi yöksi mielellään ainakin jonkun metrolinjan läheltä. Mielellään toki keskempääkin, mutta hinnat taitavat olla nykyään keskemmällä aika korkealla. Olen käynyt useamman kerran Pariisissa työmatkalla, jolloin majoitus on järjestynyt työnantajan kautta. Nyt olisi ensimmäinen lomareissu kyseessä. Majoitus saisi olla vaatimattoimampikin, kunhan on kahdelle hengelle turvallinen nukkumapaikka. Huoneeessa tai sen yhteydessä voisi olla keittomahdollisuus, ainakin kuumaa vettä olisi hyvä saada. Suihku ym. Aamiaisella tai ilman. Mistäköhän näitä voisi katsella ja miltä suunnalta Pariisia...?
Kiitokset vastauksista jo etukäteen.
-Pentti
Edullinen majoitus Pariisista...?
10
364
Vastaukset
- Pariisin_matkaaja
Hinta on ihan keskustan isoja ja kalliita hotelleja lukuunottamatta tavallaan vakio. Mitä voitat hinnassa, häviät ajassa. Itse olen suosinut vitosen eteläreunan pikkuhotelleja, koska sieltä on vielä kävelymatka keskustaan metrolakonkin aikana.
Yksi kaveri sen sijaan on käyttänyt usein Periferian isoja halpisketjujen hotelleja kuten IBIS. Niissä on kaikki tarvittava - paitsi ympäristö. - Dmdkfk
http://hotels.findhotel.fi/Place/Paris_1.htm?HotelName=Adagio Access&gclid=CJSg4fWVvMcCFQEIwwod-7MILA
Onko liian kalliita? Mun mielestä hyvä kuntoisia huoneistoja, joissa on kaikki tarvittava, jos haluaa itse kokata jotain. Itse haettiin aina aamulla leipomosta tuoretta leipää ja säästettiin näin rahaa. - Pariisin_matkaaja
Hakukoneista paras Pariisin hotelleja hakevalle on Via Michelin. Siinä on hyvä kartta ja hyvät tiedot hotelleista. Hakuun postinumero, eli 75005 on esimerkiksi viidennen kaupunginosan postinumero.
http://www.viamichelin.com/web/Hotels
Hinnat kannattaa vilkaista myös muista koneista. Olen huomannut, ettei tämä aina anna kaikkia vapaana olevia huoneita saati halvinta. - Jenni1971
Yhdyn Pariisin matkaajan kommenttiin ainakin siinä, että kannattaa myös ottaa huomioon, kuinka kaukana majapaikka on keskustasta ja sen nähtävyyksistä. Kovin kauas ei kannata lähteä, koska siinä menee paljon aikaa metrossa matkaamiseen ja rahaa lippuihin. Tee siis kompromissi, ja valitse suhteellisen läheltä keskustaa, jostakin pikkuhotellista.
Pariisi on mahtava lomakohde, jonka nähtävyydet on toinen toistaan ihanampia ja muutakin puuhaa, kuten shoppailua riittää. Parhaat Pariisin vinkit löydät seuraavalla sivulla tiivistettyinä:
http://kaupunkilomalle.com/pariisi Kiitokset hyvistä vastauksista, täytyy näitten mukaan katsella. Itseäni ei haittaisi, vaikka hotelli sijaitsisi esim. jossain lainalais-amerikkalaisella tms alueella. Olen reissannut omatoimimatkoilla mm. Tunisiassa ja Turkissa tottunut ja tullut hyvin toimeen sikäläisten kansalaisten kanssa.
- Pariisin_matkaaja
Latinalaiskorttelit ovat saaneet nimensä vieressä sijaitsevilta yliopistoilta. Niissä puhuttiin aikoinaan latinaa. Nyt ne ovat suurelta osin turistirysiä. Kannattaa mennä vähän etelämmäksi, esimerkiksi vitosen eteläreunaan tai johonkin Pantheonin lähelle.
- Matkamiesmaantiellä
Kävimme pari viikkoa sitten Normandian rannikolla kiertelemässä ja tulomatkalla olimme 3 päivää Pariisissa. Olen aikaisemminkin majoittunut samaan hotelliin Best Western Trianon osoite 1 Bis Rue De Vaugirard aivan Luxembourgin puiston vieressä, juna-aseman puolella ( pääse kentälle ) kävelymatka Saint-Michelin asemalle Notre Damen lähelle. En missään vaiheessa lähtisi seikkailemaan kauas keskustasta...siis majoittumaan, matkat jo maksaa, jos yleensä liikkuu keskustaan. Meillä oli tosin auto käytössä, joten taksia tarvittiin vain iltamenoissa Punaiselle Myllylle, halpaa sekin lysti. Suosittelen, palvelu oli hyvää, huoneet vähän pieniä, me ei kokkailtu, joten keittomahdollisuutta emme tarvinneet.
- Kdfkoj
Itse olen usein yöpynyt kolmen tähden hotelleissa, joita on paljon esim. Grand Boulevards -metroaseman ympärillä (Pariisi 9). Lähellä on pikkuleipomoita, edullisia ruokapaikkoja, itsepalvelupesuloita ym. Siitä on metrolla ja busseilla nopeat yhteydet eri puolille Pariisia. Iltamyöhään kävelee Montmartren suunnalta mukavasti alamäkeä hotellille.
- Piccadilly
Itse olen asunut Pariisin keskustassa kehäboulevardilla. Asuntoni on siellä tyhjillään. 3h ja keittiö, parvekkeineen. Avaimet nyt Suomessa.
- retromobileen
mites helmikuun alussa viikonlopuksi olisi kämppäri vuokrattavissa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa2283269Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard272366Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3252068SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän792012Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1081911Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --351764Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.311658Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue311459Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1251341Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂301280