Beatles-tietokilpailukysymys

Drumbali

Millä Beatlesin kappaleella kuullaan bändin ulkopuolisen henkilön soololaulua?

30

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ujoled

      Bungalow Bill-piisissä Yoko Ono laulaa pätkän, yhden lauseen.

      • Drumbali

        Oikea vastaus. Löytyy White Albumilta.


    • PlasticOnoBand

      Jos on mieltynyt Yoko Onon lauluesityksiin, niin voi kokeilla kuunnella kappaletta "Don't Worry Kyoko (Mummy's Only Looking for Her Hand in the Snow)", joka löytyy Plastic Ono Bandin albumilta "Live Peace in Toronto 1969". "Double Fantasy" (1980) albumilla Yokon ääni on jo lähempänä normaalia laulamista.

    • Ässönsössö

      Money for nothing???

    • tosivaikeejapaha

      -missä virallisessa Beatles laulussa mainitaan Bob Dylan?...

      • MrJonesx

        Yer Blues


    • voiseofrokc

      Doctor Robert

      • tosivaikeejapaha

        -väärin, ei mainita Bobia nimeltä tässä piisissä...


      • DoctorRobert

        "Revolver" albumilla (1966) oleva "Doctor Robert" viittaa newyorkilaiseen lääkäriin tohtori Robert Freymannin, jolla oli monia tunnettuja potilaita.

        The speculation about the identity of "Dr. Robert" is convincingly cleared up in Paul McCartney's book "Many Years From Now." Co-author Barry Miles, reiterating Paul's account, explains as follows: "In fact, the name was based on the New York Dr. Feelgood character Dr. Robert Freymann, whose discreet East 78th Street clinic was conveniently located for Jackie Kennedy and other wealthy Upper East Siders from Fifth Avenue and Park to stroll over for their vitamin B-12 shots, which also happened to contain a massive dose of amphetamine. Dr. Robert's reputation spread and it was not long before visiting Americans told John and Paul about him.


    • yamahalla

      siinä kerrotaan Dylanista . sori et olet parhaita beatles tietäjiä.

      • tosivaikeejapaha

        -kysymys oli; missä piisissä MAINITAAN Bob Dylan...lue uudestaan vaikka..
        p.s. sori vaan....


      • heosun

        Joo, Lennon laulaa piisissä Yer Blues aika tuskaisesti, ja mainitsee Dylanin nimeltä: Dylan"s mr. Jones...


    • Lennon_johtajatar

      My Bonnie - Tony Sheridan, jota Beatles säesti, ehkä Silver Beatles nimellä.

    • Zimmerman1970

      Bob Dylan mainitaan ainakin John Lennon soolokappaleessa "God" (1970), jossa hän toteaa mm. seuraavaa:

      "I don't believe in Elvis
      I don't believe in Zimmerman
      I don't believe in Beatles
      I just believe in me
      Yoko and me
      And that's reality"

      Bob Dylanin oikea nimi on Robert Allen Zimmerman.

    • tuplatollo

      While my guitar gently weeps soolon soittaa Eric Clapton

      • PasiToskiainen

        ja vei George Harrisonilta muijan mennessään..


    • Anonyymi

      Ja White Albumilla kappaleessa Revolution nr. 9 kuuluu pieni pätkä suomalaista musiikkia, Sibeliusta.

      • Anonyymi

        En minä tunnistanut sieltä Sibeliusta. Mistäköhän teoksesta on kysymys?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En minä tunnistanut sieltä Sibeliusta. Mistäköhän teoksesta on kysymys?

        Sibeliuksen seitsemännen sinfonian viimeinen sointu kuullaan välillä 2,13-5,53 useita kertoja. Näin kertoo asiantuntija kirjassaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sibeliuksen seitsemännen sinfonian viimeinen sointu kuullaan välillä 2,13-5,53 useita kertoja. Näin kertoo asiantuntija kirjassaan.

        No johan olivat huonoa musiikkia valinneet tähän kokeilevaan hälymusiikkiteokseensa jota ei kai popmusiikiksi voi kutsua parhaalla tahdollakaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No johan olivat huonoa musiikkia valinneet tähän kokeilevaan hälymusiikkiteokseensa jota ei kai popmusiikiksi voi kutsua parhaalla tahdollakaan.

        Avantgarde on tämän musiikin laji, ei pop.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avantgarde on tämän musiikin laji, ei pop.

        Siltä se kyllä kuulostaakin mutta ei sitä enää varsinaiseksi avantgardeksikaan ehkä voi sanoa vaikka se aikanaan sitä olisi ollutkin ellei se sitten lueta nauhamusiikiksi ympäristön äänine.


    • Anonyymi

      Minkä kappaleen Beatles esitti viimeisessä yleisölle maksullisessa konsertissaan?

      • Anonyymi

        Oikea vastaus: Long Tall Sally. Tämä hieno rock&roll piisi oli pisimpään mukana Beatlesin liverepertuaarissa.


    • Anonyymi

      Onko Beatles levyttänyt virallisille 60-luvun levyilleen instrumentaalia kappaletta, jossa ei siis ole ihmisääntä? Jos, niin mikä on kappaleen nimi?

      • Anonyymi

        Eikö kukaan tiedä tai arvaa edes?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö kukaan tiedä tai arvaa edes?

        Oikea vastaus: ei ole levyttänyt täysin instrumentaalia kappaletta.


    • Anonyymi

      Kuka oli ensimmäinen nainen, joka soitti Beatles levyllä?

      • Anonyymi

        Oikea vastaus: harpunsoittaja kappaleella She's Leaving Home.


    • Anonyymi

      Mikä on ainoa Beatles laulu, jolla soittaa vain John Lennon, ei kukaan muu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      234
      3483
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3082
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      65
      2663
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      34
      2547
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      83
      2120
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1909
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1885
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1711
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1063
    Aihe