Paikallinen sopiminen

Tran_S._Parent

Onkohan sattumaa, että eräässäkin suuressa kaupungissa haetaan erityisopetukseen kokovuotista työvoimaa loppu- / alkumetreillä ja päivän varoitusajalla? OAJ on tietojeni mukaan riitauttanut työsuhteet, jotka aloitetaan lukuvuoden alkamisen jälkeen. Kuitenkin tällaiseen viime hetken paikkaan oli 40 hakijaa. Tuskin kaikkia varteenotettavia ehdittiin haastatella. Epäilen, että työsuhteesta oli sovittu jo edellisenä keväänä jonkun tietyn henkilön kanssa.

Paha juttu tässä on se, että kaikki hakijat eivät tule huomioiduiksi sekä ennen kaikkea se, että erityisopetusta pidetään näin huonossa huudossa! Inkluusioon tähtäävässä systeemissä ei mielestäni riitä enää se, että esim. rehtorin pojan kouluttamaton kaveri (hyvä tyyppi ilman opiskelupaikkaa) tulee ja ottaa yhden vuoden ajan niitä häiriköitä pois yleisopetuksen tunneilta.

Tällainen kissa-hiiri -leikki ei ole omiaan tässä yhteiskunnallisessa tilanteessa edistämään ammattikuntamme uskottavuutta.

2

113

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhessäpaikassa

      Kaikkein pahinta on se, että kirjoitat käyttäen "eräässäkin suuressa kaupungissa", "tietyn henkilön kanssa". Tuollaisesta ei ole mitään hyötyä. Olisit kirjoittanut sen kaupungin nimen. Jättämällä sen pois, tule hiljaa hyväksyneesi koko tapahtuman.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1612
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      652
      1059
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      739
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      32
      722
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      716
    Aihe