Paikallinen sopiminen

Tran_S._Parent

Onkohan sattumaa, että eräässäkin suuressa kaupungissa haetaan erityisopetukseen kokovuotista työvoimaa loppu- / alkumetreillä ja päivän varoitusajalla? OAJ on tietojeni mukaan riitauttanut työsuhteet, jotka aloitetaan lukuvuoden alkamisen jälkeen. Kuitenkin tällaiseen viime hetken paikkaan oli 40 hakijaa. Tuskin kaikkia varteenotettavia ehdittiin haastatella. Epäilen, että työsuhteesta oli sovittu jo edellisenä keväänä jonkun tietyn henkilön kanssa.

Paha juttu tässä on se, että kaikki hakijat eivät tule huomioiduiksi sekä ennen kaikkea se, että erityisopetusta pidetään näin huonossa huudossa! Inkluusioon tähtäävässä systeemissä ei mielestäni riitä enää se, että esim. rehtorin pojan kouluttamaton kaveri (hyvä tyyppi ilman opiskelupaikkaa) tulee ja ottaa yhden vuoden ajan niitä häiriköitä pois yleisopetuksen tunneilta.

Tällainen kissa-hiiri -leikki ei ole omiaan tässä yhteiskunnallisessa tilanteessa edistämään ammattikuntamme uskottavuutta.

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhessäpaikassa

      Kaikkein pahinta on se, että kirjoitat käyttäen "eräässäkin suuressa kaupungissa", "tietyn henkilön kanssa". Tuollaisesta ei ole mitään hyötyä. Olisit kirjoittanut sen kaupungin nimen. Jättämällä sen pois, tule hiljaa hyväksyneesi koko tapahtuman.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      128
      2455
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      18
      2191
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      173
      1922
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      240
      1428
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      127
      1289
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1154
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      988
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      917
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      882
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      800
    Aihe