Olen lähdössä uuden seurustelukumppanini kanssa uudeksi vuodeksi Tallinnaan.Tarkoitus olisi ottaa hotelli yöksi tai pariksi.Missä kannattaa käydä,onko tunnelmallisia kahviloita/ravintoloita minne pääsee sisään ilman varausta myös uutena vuotena?Hyviä ruokapaikkoja?Tai muuten vaan jotain paikkoja missä kannattaa käydä.Kiitoksia jo etukäteen vinkeistä!;)
Lemmenloma?
Michelle
62476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tallinnan tv tornin ravintolassa illallisella.tosi romantiikkaa.rauhallinen paikka ja korkeella
Jos teillä ei vielä ole hotellia varattuna, niin luultavasti teillä jää lemmenloma pitämättä. Jos nyt kuitenkin löydätte yöpaikan, niin seuraavat ravintolat ovat kivoja, joskin pöytävaraus kannattaa tehdä:
Nuorille (nuorekkaille):
Pegasus
Kadriorg restoran
Sushi Bar
Restoran Ö
Bocca
--> Ovat hieman normaaleja kalliimpia.
Perinteisiä:
Balthazar
Egoist (kallis)
kahviloita:
Cafe Anglais(edullinen)
Citygourmet
Uuden vuoden aukioloajoista en ole ihan varma, iso osa ravintoloista on yleensä kiinni uutena vuotena, mikä on sinänsä yllättävää. Mutta ehkä tänä vuonna asia on paremmin.
Ja tuo yllä mainittu televisiotorni kannattaa jättää väliin ainakin ruokapaikkana...
Moi!
Tossa edellisessä olikin jo hyviä vinkkejä, tässä muutama lisää:
- Erinomainen Intialainen Elevant
- Kohtuullimem Meksikolaistyyppinen Honky Tonk
- Virun Merineitsi vaikka kuulostaakin pahalta on aika hyvä
- Yökerhon valinnassa kannattaa katsoa mihin menee, uutena vuotena osassa paikassa on aika suolaiset lippujen hinnat
Ja edellinen kirjoittaja on oikeassa. Teletornissa ei kannata syödä, vaikka kirkkaalla päivällä maisema voikin olla mielenkiintoinen.
Unohtumaton elämys:
http://www.kalvi-hotel.com hulppea linnahotelli Rakveressa,bussilla http://www.egea.ee/congress/2003/Essu/bus_tln-rkv.htm tai http://www.hot.ee/virunigula/padaorg.htm
http://www.balticreservations.com/ kaikkea Balttiasta
Controvento Katariina Käikillä.. ihana italialais tyylinen ravintola, melko edullinen, tasokas ja tunnelmallinen. Suosittelen.
Ööklubi Parlament http://www.clubparlament.com/