Nostokölin rakenteesta

Moi!

Mahtaako joku tietää, millaisia rakenteita on käytetty (n. 25...28 jalkaisten) purjeveneiden nostoköleissä veneissä, joissa tarvitaan myös kölipainoa (ei siis jollissa)? Ovatko ne valurautaa, vai onko esim. rst-kuoren ja lyijy-ytimen käyttö yleistä? Entä tarvitseeko lyijy sulattaa köliin vai voiko laittaa ihan "hauleina", ja vain hitsata rst-kuoren umpeen?

Entäpä painotus? Osa kölipainostahan voisi olla pilssissä, esim lyijyhauleina umpeen laminoiduissa koteloissa, osa itse kölissä (foilissa) ja tarvittaessa voi käyttää vielä lisäbulbia kölin pohjimmaisena. Lyijy-ytimen kanssa bulbi on ehkä tarpeeton, kun kyse ei ole kilpaveneestä.

Koko kölipaino on luokkaa 500 kg, mikä lyijyllä tarkoittaa 44 litraa ja valuraudalla 63 litraa tilavuutta.

Onko joku tehnyt itse tällaista nostoköliä?
10355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Omassa ex-veneessä oli nostoköli toteutettu niin että pilssissä 250kg lyijyä pohjaan laminoituna. Köli oli 1.8metrin syväyksinen ja 180kg lasikuitu kuorella, ilmeisesti lyijy-ytimellä. Rakentelusta ei kokemusta, vene oli sarjavalmisteinen.

Luulisin kuitenkin että lyijy/laskuitu hyvä ratkaisu niin joustaa mahdollisessa pohjakosketuksessa ja vähentää runkovaurion riskiä... Ainakin jos kysesssä nostoköli, ei kääntököli.

Äänestä
  • Mikä vene sinulla oli?

    Lasikuitu olisi vielä helpompi kuin rst-kuori. Sekin on hyvin totta, että köli voisi olla rikkoutuvaa mallia, jolloin se hajoaisi karilleajossa, eikä kölin kiinnitys.

    Nosto/kääntököli on vielä pohdinnassa sekin. Molemmissa on etunsa. Nostokölin saa kokonaan rungon sisään, kääntököli kestää paremmin pohjakosketuksia.

    Äänestä

  • Oman nostokölisen bulbi jää ulos yläaasennossa. Kölin paino 350 kg. Itse en olea 30cm syväystä käytännössä tarvinnut. Tosin nostan ja lasken kölin vain kerran vuodessa talvitelakoinnin yhteydessä. Muuten köli on lukittu lukitusmuttereilla ala-asentoonsa.

    Äänestä

Tein aikoinaan Van De Statin ja köli painoi 3100 kg. Siihen tuli teräskuoret ja väliseiniä joita pitää muuten olla riittävästi koska sula lyijy muuten pullistaa rakennetta. Tämän vinkin sain eräältä joka oli tehnyt saman aiemmin ja hieman kehitin alkuperäistä kokoonpanoa. Sitten sulattelin romulyijyä ja kaatelin köliin ja tarkistuspunnituksen jälkeen hitsasin kannen kiinni ja asensin veneeseen. Ongelmana oli miten saada isot romulyijymöykyt pienittyä sulatusta varten. Sen ratkaisi 8 vuotias poikani kun olin kaiken mahdollisen jo kokeillut, hän ehdotti moottorisahaa. Kas kummaa pienillä kierroksilla se toimi mutta toki terää piti välillä teroittaa ja se tehtiin pikku rälläkällä. Muista sitten hyvät suojaimet ja pysy tuulen puolella valaessa. Valussa oli apuna pikku I-palkki jossa sähkötalja , n. 10 litran vetoinen kaatonokalla varustettu kippaava sulatusastia. Jos haluat köliä säätää niin yksi vaihtoehto on pieni hydraulinen käsipumppu säiliöllä ja sylinteri joka vetää rosterivaijereilla kölin ylös.

Äänestä
  • Kuulostaa vähän ympäristöongelmat. En ainakaan pitäisi muksua samassa tilassa...

    Äänestä

Mitenkäs toimisi esim. ohut hitsattu rst-kuori, joka upotettaisiin hiekkalaatikkoon lyijyvalun ajaksi. Pullistelisi vähemmän ja helppo käsitellä?. Yläosan voisi täyttää epoksivaahdolla jos alaosasssa olisi bulbi.

Äänestä

Yhdistelmä lasikuitukuori lyijyhaulet kuulostaa alustavasti hyvältä. lasikuidusta on ehkä helpoin tehdä sopiva foili ja yhdellä muotilla saa tehtyä molemmat puoliskot. Bulbi voisi sitten olla erillinen, esim. valurautainen tai vaikkapa kokolyijyinen möhkäle, jos on ylipäätään tarpeen. Vielä, jos kölin sisään upottaa rst-tangot, saa tukevan nostopaikan painavalle kölille. Ja kivilleajon sattuessa, köli ehkä katkeaa, mutta runko ei viotu.

Äänestä
  • "Ja kivilleajon sattuessa, köli ehkä katkeaa, mutta runko ei viotu."
    Veikkaan, ettei köli katkea vaan kölilaatikko hajoaa ennen.

    Äänestä

  • seppomartti kirjoitti:

    "Ja kivilleajon sattuessa, köli ehkä katkeaa, mutta runko ei viotu."
    Veikkaan, ettei köli katkea vaan kölilaatikko hajoaa ennen.

    Saa veikata (=vängätä). Mä veikkaan, että kölin rakenne vaikuttaa asiaan melko paljon.

    Äänestä

  • Todenäköisyyden voi päätellä menneisyydestä. Montako katkennutta köliä verrattuna rikkonaisiin kölilaatikkoihin?. Isoista veneistä ei taida olla tietoa kumpaisestakaan kotimaan vesillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nikkarix kirjoitti:

Moi!

Mahtaako joku tietää, millaisia rakenteita on käytetty (n. 25...28 jalkaisten) purjeveneiden nostoköleissä veneissä, joissa tarvitaan myös kölipainoa (ei siis jollissa)? Ovatko ne valurautaa, vai onko esim. rst-kuoren ja lyijy-ytimen käyttö yleistä? Entä tarvitseeko lyijy sulattaa köliin vai voiko laittaa ihan "hauleina", ja vain hitsata rst-kuoren umpeen?

Entäpä painotus? Osa kölipainostahan voisi olla pilssissä, esim lyijyhauleina umpeen laminoiduissa koteloissa, osa itse kölissä (foilissa) ja tarvittaessa voi käyttää vielä lisäbulbia kölin pohjimmaisena. Lyijy-ytimen kanssa bulbi on ehkä tarpeeton, kun kyse ei ole kilpaveneestä.

Koko kölipaino on luokkaa 500 kg, mikä lyijyllä tarkoittaa 44 litraa ja valuraudalla 63 litraa tilavuutta.

Onko joku tehnyt itse tällaista nostoköliä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu