Haavojen suojaaminen suihkussa

Keksintöä_odotellessa

Eikö raajojen haavojensuojaamiseen suihkussa ole keksitty mitään muuta konstia, kuin vettä falskaavat muovipussit? Eikö joku voisi, esim.jalkoihin kehittää, jonkun vettäpitävän tiukasti suljettavan kumisukan? Sukat voisi olla eripituisia ja sellaisia joita voi myös pestä. Ei siis kertakäyttöisiä. Vaikka sellaisetkin olisivat tervetulleita. Myös käsiin voisi kehittää samanlaisia, vedenpitäviä tuubimaisia suojuksia. Joudun suojaamaan aina jalkani suihkussa, ettei haava ja siteet kastu. Heftalaastarilla tiuhaan suljetut muovipussit ei koskaan pidä vettä. Jostain pääsee joka kerta vettä muovipussiin. Haava kastuu ja joudun laittamaan aina suihkun jälkeen uudet sidokset. Kalliiksi tulee peseytyminen. Keksikää nyt joku jo jotain tähän ongelmaan.

1

2607

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meridallamennään

      Oletko kokeillut elmu-kelmua, siis tuorekelmua? Sen saa tiukasti iholle kääräistyä ja kun kääntää vähän ylä- ja ala-reunaa niin hyvin vähän pääsee vettä siteisiin.

      Mieheltä leikattiin polvi joku vuosi takaperin ja silloin ainakin toimi tuo konsti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe