Ei omalle eikä naapurin hauvalle:
http://www.iltalehti.fi/perhe/2015081920203045_pr.shtml
Tai hauvalle käypi huonosti.
http://www.iltalehti.fi/perhe/2015081920203045_pr.shtml
Tai hauvalle käypi huonosti.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Juuri noita pidän aina lenkillä mukana ja usein tippuu maahan, mutta eihän vahingoille mitään voi, vahingossahan ne rakitkin tappaa ihmisiä.
Sinun kohdalla vahingosta ei enää puhuta. Sinä teet pahaa tarkoituksella, koska olet mielisairas eläinrääkkääjä.
Tuokin juttu on aika uusavuttomille ja idiooteille tehty. Suolitukoksenkin voi saada vaikka puruluusta, ei ainoastaan luumun kivistä.
Luin artikkelin ja minusta se oli todella skeidaa, niin paljon väärää perustelematonta tietoa siinä oli. Nykyisin ihmisetkin juovat hyla-maitotuotteita, mitenkäs ne koirilta on kielletty? Meidän koirat saa säännöllisesti piimää ja raejuustoa. Hedelmien kiviä ymmärrämme olla itsekin syömättä, kuka idiootti niitä nyt koiralle antaisi? Itse olen syönyt omenat siemenineen lapsesta lähtien, kas kun en vieläkään ole kuollut. Terve järki sanoo myös, ettei alkoholijuomat tai kahvi ole eläimille.
Älä anna koirallesi suklaata, ksylitolia ja huolehdi ettei koirasi pääse roskikselle grilli-illan jämiä kaivelemaan. Ruuantähteistä ei tarvitse ruveta sipulia pois kaivelemaan, ei koira suuria määriä raakaa sipulia edes syökään.
Tuollaisilla listoilla levitetään vaan hysteriaa.
Valkoinen leipä ja rasva eivät ole koiralle sen vaarallisempia kuin ihmisellekään. Pieninä määrinä ihan o.k. Omat koirani syövät runsaasti rasvaa pennusta lähtien. Mahat pysyneet kunnossa. Ja haimat.
Naurettava lista. Onko tiedossa, mikä aiheuttaa aivan oikeita myrkytystapauksia? Minun koirani söi kerran liuskan burana-tabletteja ja oli pitkään aika huonona. Se ilmeisesti protestoi yksinoloa silloin kun aloitin työt. En saata kuvitellakaan miten olisi käynyt, jos koira olisi löytänyt esimerkiksi sydänlääkkeet tai unilääkkeet. Mistään ihmisten ruuista koira ei ole sairastellut koskaan.
Minä tarjoan nimenomaan noita kaikkia koirallemme.
Kaikki muukin mitä re syö on ihan samaa safkaa jota ihmisetkin popsii.
Ihan hulluksi se tulee snäk salamista tai metvurstista.
Mitää tun koiran ruokia ostella.
Sääsääpähän siinäkin päivärahoista.
Provoti provoti
ihmiselle lista olis varmaan 100 kertaa suurempi.