Ensi viikolla alkaa orientaatio-päivillä mun opiskelu yliopistossa, johon pääsin avointa väylää. Olen web-oodista katsonut alkavia kursseja, mutta kandikurssin lisäksi ei oikein löydy sopivia. Ja ekat kurssit tosissaan aloittaville(jotka olen jo käynyt) eivät liioin ole kiireellä alkamassa. Sittenkö ne kaikki ovat yhdessä rysässä ?
Opiskelen nyt tmt:lla, joten kuulisin mieluusti siihen liittyviä yksityiskohtia.
Hidas alku tyött turvalla opiskelevalla
4
131
Vastaukset
- pro.exercito.historia
Jos olet päässyt avointa väylää sisään, sulla pitäisi vissiin jo olla suurinpiirtein perus- ja aineopinnot. Onko rajattu jotenkin, että et voi ottaa jo syventäviä? Omalla alalla ei tarvinnu tehdä koko kandia, ennen kuin sai tehdä myös syventäviä. Kaikki yleisopinnot jo tehty. Sivuaineet tehty, eli mites sivuainetarjonta. Kirjatentit? Avoimen tarjonta.
- Opintohaukka
On jo lähes 150op. Avoimen puolella tietää 1/2 vuotta aiempaa kurssit kellonaikoja myöten (iltaisin). Nyt web-oodi kertoo hädintuskin alku- ja loppupvm:t. Ei tiedä edes päiviä eikä montako tuntia t meneekö koko päivä saati kellonaikoja. Kurssit alkaa samana päivänä, noi kiinnostavat siis, mutta uskaltaako ilmoittautua, jos ovat ihan samana aikana? Opnto-ohjaajalle yritän saada aikaa, muttei ole vastannut s-postiin.
Epäpyhä kysymys: annetaanko nuorisolle aikaa ryypätä kesäansionsa ennenkuin kurssit kunnolla alkavat? - semmoistse
Opintohaukka kirjoitti:
On jo lähes 150op. Avoimen puolella tietää 1/2 vuotta aiempaa kurssit kellonaikoja myöten (iltaisin). Nyt web-oodi kertoo hädintuskin alku- ja loppupvm:t. Ei tiedä edes päiviä eikä montako tuntia t meneekö koko päivä saati kellonaikoja. Kurssit alkaa samana päivänä, noi kiinnostavat siis, mutta uskaltaako ilmoittautua, jos ovat ihan samana aikana? Opnto-ohjaajalle yritän saada aikaa, muttei ole vastannut s-postiin.
Epäpyhä kysymys: annetaanko nuorisolle aikaa ryypätä kesäansionsa ennenkuin kurssit kunnolla alkavat?Nykyään kurssit alkavat kunnolla heti syyskuun alussa.
Opiskelin jo hyvin kauan sitten. Silloin tiesi jo kesällä kaikki tulevan lukuvuoden opetuksen, paikat, ajat ja opettajat. Opiskelun pystyi suunnittelemaan hyvin.
Nyt täydennän tutkintoa vuosien jälkeen. Mistään ei tiedä mitään etukäteen. Eletään vain tässä ja nyt, mitä vain voidaan muuttaa, siirtää ja peruuttaa edellisenä päivänä. Tämä on tosi harmillista. Onneksi saan opiskelun alla olevan kokonaisuuden valmiiksi jouluksi. Sen jälkeen en yliopistoon palaa.
Orientaatioviikolla saat paljon tietoa, jota tarvitset, ja tilaisuuksia kysymiseen ja ohjaukseen. Tsemppiä opiskeluun! - Opintohaukka
Orientaatiota oli 3pv ja 20v:lle suunnattua juttua tyyliin "ajoissa luennolle ja ole häiritsemättä puhujaa"..eikö tuota lukiossa nykyään opi? Jotkut väylän kautta tulleet olivat ottaneet vapaata työstä ja asuivat hotellissa. Itse ajelin eka päivä turhan varhain. Ekan päivän illansuussa oli väylän kautta tulleiden tapaaminen ja kaikille oli pettymys tuo päivä. Joku lupasi tulla huomisin ja sanoin, että kertokaa sitt 3.pv, jos tuli jotain tärkeää. Kolmantena päivänä ei sitten vaan näkynyt ketään väylä-ihmistä!
Olin tyytyväinen siihen ajatukseen, ettei tarvi enää maksaa Avoimen maksuja, mutta näyttää siltä, että joudun turvautumaan noihin iltajuttuihin kuitenkin, että saan työkkärin vaatimat opintopinnat!
Erityisen epätoivoista oli yhden kielen ryhmään ilmoittautuminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753435Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1041740Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2331394- 741336
- 641205
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991107Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521089- 631001
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei18873- 42857