Mitä matkanjärjestäjää suosittelisitte Egyptiin matkustaessa? Ja jos vielä perusteluita saisi.
Matka Egyptiin olisi suunnitteilla, mutta eri järjestäjistä kuulee niin paljon kaikenlaista, eikä aina hyvää. Omaa kokemusta näistä matkajärjestäjistä ei kauheasti ole.
Matka Egyptiin olisi suunnitteilla, mutta eri järjestäjistä kuulee niin paljon kaikenlaista, eikä aina hyvää. Omaa kokemusta näistä matkajärjestäjistä ei kauheasti ole.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oltiin viikko Sharmissa Domina Matka monten kautta, kaikki meni nappiin ei mitään valitettavaa. Tehtiin yksi päivän snorklaus reissu matkatoimiston kautta ja sekin oli loistava. matkojen hinnat mielestäni kohtuuliset.
Deturilla kaikki toimi aivan hyvin, eka kerta kun käytin kyseistä toimistoa. Kävin Kairossa ja Luxorissa, snorklaamassa ja jeeppisafarilla, kyseiset retket hyvin järjestettyjä.
Oltiin Aurinkomatkoilla, oppaat kovin nuoria ja bailaushenkisiä, muutama kertoikin tulleensa suoraan edellisestä kohteesta ( Kanaria) eivätkä tunteneet kohdetta ollenkaan. Retkiohjelmat luettiin suoraan paperista eikä mitään henkeä esim. Luxorista saatu vaikka suomea " opas " puhuikin. Suosittelen ottamaan retket paikallisilta koska säästö on huikea, jopa 75 % Aurinkomatkojen hintoihin.
Me olimme Deturin matkalla marraskuussa, ensimmäisen ja todennäköisesti viimeisen kerran.
Hotelli vaihtui jo varatusta Suomessa ensimmäisen kerran deturin toimesta ja paikan päällä jouduimme ensimäisen yön olemaan grand seas hotellissa ja seuraavana päivänä pääsimme vasta sitten meille varattuun hilton long beach hotelliin,( meillä oli normaali varaus, ei äkkilähtö) joka oli ollut edellisen yön täyteen varattu ja hotelli vaihdossa meillä oli ruotsinkielinen opas deturin puolesta ja sitten huoneet eivät vastanneet sitä mitä esitteessä oli luvattu, eli saimme perhehuoneesta puolet, meillä ei ollut parveketta, ikkunanasta näkyi vastapäinen käytävä näköalana ja kun meillä oli yksi lisävuoteeseen majoittuja, niin huoneessa ei jäänyt liikkuma tilaa ollenkaan. Parveke olisi ollut perhehuoneen toisessa puoliskossa ja hyvin kuului äänet huoneesta toiseen läpi.Yritimme huoneen vaihtoa mutta ei onnistunut koska hotelli täyteen varattu.Siellä on normaalit huoneet kookkaita, kun puhuin niiden kanssa, jotka olivat aurinkomatkojen järjestämällä matkalla, mutta detur onnistui sotkemaan monta asiaa meidän matkalla.Olen kuullut hyvääkin deturista, mutta meidän kohdalla asiat ei vaan toimineet, niin kun olisi pitänyt.