Onko niksejä miten saisi mmj kaapelia asennettua kierteettömänä siististi seinälle. johto siis 50 m kieppi.
mmj suoraan
ddj344s
424199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Peitä asennus listalla - itselläni hirsi-mökissä pinta-asennus-kaapelit ja olen peittänyt ne puisella L-listalla.
Käsittely samalla värillä kuin seinät niin tuskin erottuvat paljoankaan seinistä.
Omassa mökissäni sähköt ovat pinta-asennuksina ja listojen peitossa - pääosin piuhat kulkevat mukailtujen jalkalistojen takana eli kiinnikkeillä piuhat alimpaan hirteen kiinni oikeaan korkeuteen (riippuu käytettävästä jalkalistasta), johtojen ylle oikeaan korkeuteen(riippuu jälleen käytettävästä jalkalistasta) 10x20-lista naulaten hirteen kiinni, tähän listaan liimataan jalkalista kiinni tarvitsematta ottaa riskiä sähköjohtojen rikkomisesta (pieni knööli alempien kiinnikkeiden eteen rakennusliimalla kiinnitettäen jalkalistan alapuolen myös), kuivuttuaan vähän maalia päälle lattian tai seinän sävyyn (itselläni sama väri kuin lattiassa eli vanhan ajan sininen) ja johdotus on tuskin havaittava.
Olen aina ihmetellyt näitä remontti-ohjelmien säkäreitä - valkoista piuhaa pitkin seiniä, kun pienellä vaivalla ja suunnittelulla ne saisi helposti pois silmistä.
Miten olet ajatellut selittää vakuutusyhtiölle omatekemäsi sähköasennukset. Taikka sähköpalossa kuolleiden lasten vanhemmille miksi mökissäsi syttyi tulipalo. Sinun kaapelisi lämpenevät siellä L-listassa ja jonakin päivänä syttyy tulipalo. Nyt mene rakentajamestari purkamaan viritelmäsi ennenkuin sattuu isompi vahinko.
Onko sinulla lupa tehdä sähköasennuksia, kun olet tehnyt mökkisi sähköasennukset ominpäin ?
Asenna kaapeli niin että sinä ei ole kirreettä kun naulaat sen seinään
Tiesitkö että mmjtä saa asentaa ihan luvan kanssa seinän sisään ilman putkea, ei toki eristeen sisään (läpivientejä lukuunottamatta), mutta pintaan kylläkin, joten L-listan päällä ei kuumene muuta kun sun hermot.
Oisko mahdollista käyttää MPLMmää sillä saaa paljon siistimmän ja pitemmän ajankin jälkeen "roikkumattoman" asennuksen.
Nykyisen sähköasennusalan yleisen rappion aikana asennetaan surutta pinta-asennuksena MMJ:tä vaikka salin seinään. Toista oli ennen, olisi ollut kardinaalivirhe asentaa asuinhuoneisiin navettakaapelia.
Olisiko viisainta lopettaa tuo sähköasioista kirjoittelu, kun et näemmä sähköstä mitään ymmärrä?
Vsinmmj tä autosss
Kierteettömäksi kaapelin saa purkamalla kaapelia nippua pyörittämällä, eikä vetämällä sitä nipusta. Johtoveto kannattaa myös esikiinnittää paikoilleen ennen varsinaista kiinnitystä.
Kerrankin oikeaa tietoa. Ammattikäytössä pyörivä vaakateline.
Juuri näin!
Kyllä sähkö kulke paremmin kun johdossa on hiukan kierrettä.
Eikun huonommin, induktanssi on haitaksi.
Kaapelin päästä kiinni ja astele eteenpän ja pyöritä, vähän niinkuin leikkisit kalullasi helikopteria....
Mielestäni ammattitaidottomuutta jos emtsikkaa ei suoraan saa ilman listaa, putkijohto jo mennyttä...
Mitä perkelettä meinaa emtsikka?
MMJ. Muovipäällysteinen ja muovieristeinen johdin, joka on yhteisen vaipan sisälle kierretty kaapeli.
Elä kerpele, kaapelin sisällä on toinen kaapeli, ja vielä kierrettynä!!!
Sitä sanotaan maatuskajohdoksi, kaikkein sisinpänä on hiuksen ohut kuulokejohto.
Erehdyit.
Ensioeriste on kuparijohtimen ympärillä oleva muovieriste. Toisioeriste ei ole kuitenkaan eriste vaan muovinen päällys. Totta perkeleessä emtsikka on kierrettyä kaapelia ! Avaa edes ensimmäisen kerran elämäsi aikana MMJ-kaapeli niin huomaat MMJ-kaapelin olevan kierteinen. Verkkotaajuus on täällä Euroopassa 50 Hz, joten kun MMJ on kierretty metrin matkalla kerran suuntaansa nähden ympäri saadaan mahdollisimman pieni johdinhaviö.
Mitä siellä ammattikoulussa nykyaään opetetaan kun eivät maatalouslomittajat tiedä MMJ:n olevan kierrettyä.
Elä kerpeleessä, kaikki ämmäjjiit mitä olen aukonut niissä on ollut kuorien sisällä vaan johtimet. Vennäältäkö sitä maatuska kaapelia ole saanut?
Mistä Venäjältä olet emtsikkaa ostanut, kun kirjoitat emtsikassa olevan kuorien sisällä vain johtimet. Ethän sinä pääse edes tutkinnoista läpi tuollaisilla tiedoilla.
MMJ-kaapelin ensimmäinen M-kirjain tarkoittaa PVC-muovista päällystä toinen M-kirjain tarkoittaa PVC-muovista valmistettua johdineristettä J-kirjain tarkoittaa johdinta.
Ei Täälä lapissa mitään tutkintoon kysellä
Olisiko viisainta lopettaa tuo sähköasioista kirjoittelu, kun et näemmä sähköstä mitään ymmärrä?
Nuorena pikasena olin sähköhommissa ja asnsin mmj.
Vanhempi asentaja neuvoi että kaapelia pitää käsitellä varoen ettei siihen väännellä ylimääräisiä mutkia.
Tehtaan jäljiltä kaapeli on suhtkoht suoraa mutta asentajat vääntelevät ne mutkille ja sitten ihmetellään kiharaa kaapelia.
Käytä riittävästi kiinikkeitä ja tiheästi
Suosittelen siistiä johtolistaa, niitä löytyy muutamaa mallia suomesta ja jos matkustelee niin ulkomailta saa värillisiäkin. Ei tarvitse tyytyä valkoiseen. Itselleni toin juuri Venäjältä kuusen väristä johtolistaa, Ei juurikaan erotu mökin paneeliseinistä. Värivalikoima oli sielläkin erinomainen, myös asennuskalusteet saa samoissa väreissä. Schneiderin kalusteet kuusen värisenä olivat edullisia, esim 2-os. shukopistorasia 1,30€ ja 6-kytkin 1.-€. sieltä saa samat kamat mitä euroopassakin myydään 1/10 hintaan suomen hinnoista. Schneider, Legrand, Bush&jaeger, Peha jne.
16x16 puun väriset johtolistat 0,80€ / 2m:n kanki.
Olisiko viisainta lopettaa tuo sähköasioista kirjoittelu, kun et näemmä sähköstä mitään ymmärrä?
Ip ins
Jos on mahdollista niin sisätiloissa kannattaa käyttää MPLM kaapelia ja TKK-lyöntikiinnikkeitä. Se on sen verran jäykkää, että sitä saa ihan nätisti muotoiltua, toisin kuin MMJ joka sykkyrälle mennessään on hankala saada enää täysin suoraksi. MMJ ja TC-kiinnikkeet ei ole ulkonäön kannalta paras ratkaisu eikä myöskään mitkään muovilistaviritykset, jos kaapeleita ei tule kuin yksi. Kyllähän MMJ kaapelin saa ihan siististi purettua kiepiltäkin, mutta pitää vaan huolella pyörittää kieppiä käsien välissä auki.
Mmj on ulko ja kosteantilan kaapeli.
Tarkoitettu kaapelihyllyille ja. Navettoihin ja kiireisille rane asentajille.
Hitaammat ranet vetää paljasta kuparia kaapelihyllylle. Sitten ne keräävät sen pois.
Avojohdossa pienimmät häviöt.
Samat häviöt molemmissa,riippuu poikkipinnasta.Avojohtoa vaan voi kuormittaa enemmän,käytetään sähkötolppien väliseen asennukseen. Rupeaa olemaan nykyään harvinaista käyttö.
Vielä harvinaisempaa on MMJ kaapelilla tehdyt tolpanvälit metsässä ja teiden varsilla
Eikä ole.
Avojohto on avojohto ja MMJ ei ole avojohto. Avojohdossa on suuremmat häviöt jotka tulevat ilmasto-olosuhteista.
Ja höpön höpöä... -taas
Aikanaan oli MMJ-K , jossa oli kannatinköysi. Sitä sai käyttää tolpanvälisiin asennuksiin.
Miten niin aikanaan -onhan sitä vieläkin saatavilla.
Mitähän ihmettä tämänkin kirjoittaja on aikoinaan tarkoittanut -ilmasto-olosuhteet kun ei mitään häviöitä aiheuta.
En tiedä 50 metrin kiepistä, mutta 49 metrin kiepistä kaapeli tulee suorana ulos kun vain vetää. Ei sitä kaapelia ole tarvis mutkalle väännellä asennuksen aikana.
Et oo kstsonut tv stä sisustusohjrlmii
Se mökki ohjelma iha karsee säkötit varmaan laista eikä selbinpäin kun johdot aina vinossa ja hyppii silmille
Nyt se korkki kiinni, on arkipäivä.
Eiköhän tämä kaapeli ole jo oikaistu 5 vuodessa!
Sittenhän voi siirtyä tuhoamaan tällä välin rakennettua elintasosiipeä.
Minä kiristä venevinsdillä kaapelin suoraksi ja ammun naulapyssyllä 5 sentin välein kiinni.