yksinäinen

Joitakin viikkoja sitten oli Iltalehdessä juttua yksinäisestä ihmisestä. Kertoi olevansa työtön ja yksinäinen jo 15 v. ajan. Eikä hän ollut vanhakaan. Jos nuori opiskelee ja käy töissä joita kaikille jonkinlaista ainakin on niin yksinäisyys on kyllä aika vaikea saavuttaa. Jos on sosiaalinen ja empaattinen eikä muita syrjivä ja haukkuva niin kyllä kaikille oikea ystävä löytyy.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Syynä voi olla vaikkapa aikaisempi koulukiusaus. Jos siitä ei pääse yli (eli saa takaisin menetettyä itsetuntoa) voi olla hankalaa myös aikuisena ja helposti joutuu yhä uudelleen syrjityksi/kiusatuksi.

Äänestä
  • Niin tulisi mieleen että on aikaisempaa kokemusta jostakin kiusaamisesta ja syrjinnästä.

    Äänestä

Niin yksinäisyys voi tulla eteen kenelle vain. Monet asiat vaikuttaa. Suku voi hylkiä ja siihen löytyy monenlaisia syitä, yksi voi olla kateus, toinen taas että et täytä suvun kriteerejä, olet siivooja tai lapiomies. Kaveripiirin on jäänyt vähäiseksi, kun on pitänyt aina työssä olla ja työ on ollut kulkemista tai vaitiolovelvollista, silloin työtoverisuhteetkin jäävät melko olemattomiksi.
Monille syynä on rahan puute, et voi osallistua oikein mihinkään, sillä joka paikassa on jos jonkinlaista juttua, joihin tarvitaan rahaa. Joillekin se pienikin määrä on liian suuri.
Suomessa eläminen on kallista jo sen vuoksi, että ilmasto vaatii rakentamiselta paljon enemmän ja asuminen on tästä syystä erittäin kallista, samoin on muu eläminen, viljelykausia on hädintuskin yksi, kun niitä muualla Euroopassa on jo useampia. Vanhuksille tulee yksinäisyys syystä, että ikätoverit harvenevat ja sairastuvat, ei enää kyetä kyläilemään.
Yksinäisyys on raskasta, sillä ihminen tarvitsee yhteenkuuluvuutta. Joten te jotka jaksatte käykää edes niissä tilaisuuksissa, jotka ovat ilmaisia, aina voi joku tuttu kävellä vastaan.

Äänestä

Aika osuvasti sanottu ettei täytä suvun kriteerejä. On hyljeksitty. Se voi juontaa juurensa ja juontaakin usein lapsuudestä. Äidin mallista. Jos siellä jo menee kaikki pieleen eikä osata kasvattaa oikein niin aika vaikea on aikuisiässä sitten löytää mitään kunnollista pohjaa.

Äänestä

Tunnen itseni välillä yksinäiseksi..Käyn töissä mutta vapaa ajalla ei olla kukaan pahemmin tekemisissä toistemme kanssa...Enemmistö on perheellisiä joten viettävät vapaa aikansa puolisoiden kanssa.. Muutama sinkku ystävätä oli mutta kun löysivät miehet niin yhteen pito jäi... En oo heille kateellinen päin vastoi.... En viitsi häiritä ja manku että mites ois tehtäiskö jotakin yhdessä... Yksinäisyyttä voi olla monenlaista ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jijj222 kirjoitti:

Joitakin viikkoja sitten oli Iltalehdessä juttua yksinäisestä ihmisestä. Kertoi olevansa työtön ja yksinäinen jo 15 v. ajan. Eikä hän ollut vanhakaan. Jos nuori opiskelee ja käy töissä joita kaikille jonkinlaista ainakin on niin yksinäisyys on kyllä aika vaikea saavuttaa. Jos on sosiaalinen ja empaattinen eikä muita syrjivä ja haukkuva niin kyllä kaikille oikea ystävä löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu