kuka omistaa tallenteet (Elisako?)ja miten ne saa

tietonnevarassa

siirrettyä operaattoria vaihdettaessa. Esimerkiksi Elisasta DNA:han.

7

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei "tietonnevarassa"

      Tarkoitatkohan nyt operaattoreiden viihdepalveluita, kuten DNA TV -liittymää? Tallenteet eivät siirry sillä nämä ovat täysin eri palveluita.

      Mikäli tarkoitat digiboksin kovalevylle tallennettuja ohjelmia, pitäisi näiden säilyä normaalisti. Maksukanavien tallenteet eivät kuitenkaan välttämättä toimi.

      Iiro / DNA Palvelu
      https://tuki.dna.fi

      • tietonnevarassa

        Tarkoitan nauhoitettuja tv-ohjelmia, jotka ovat nyt tallentuneet elisaviihteen "pilveen" ( minulla ei siis tallentavaa digiboksia. Vielä). Haluan vaihtaa operaattoria mutta en menettää 3000 tallennetta. Onnistuuko?


      • eijärkeäei
        tietonnevarassa kirjoitti:

        Tarkoitan nauhoitettuja tv-ohjelmia, jotka ovat nyt tallentuneet elisaviihteen "pilveen" ( minulla ei siis tallentavaa digiboksia. Vielä). Haluan vaihtaa operaattoria mutta en menettää 3000 tallennetta. Onnistuuko?

        Ei näitä viihdepalveluita kannata hommata. Tallentava boxi omalla levyllä ja usb tiedonsiirrolla niin saa tallenteet talteen tietokoneelle..


    • elisantylsyys

      Onnistuisiko tallenteiden lataus tabletilla tai elisa viihteen nettisivun kautta?

      • eionnistuse

        Ei onnistu..


      • onnistuupas

        eViihde-ohjelmalla onnistuu lataus. Kokeilin juuri äsken lataamalla 30 min Lapin poliisit jakson. Koneelle tuli n. 700 Mt .ts-tiedosto, jonka katselu onnistuu VLC playerilla sujuvasti. Latausnopeus kuitenkin on rajoitettu vain noin 1 Mt/s (HD-toistonopeus) eli hidasta on. Jos kuvitellaan, että haluaisit sieltä talteen 10 kpl 2 tunnin elokuvia, niin noiden tiedostojen koko olisi yht. luokkaa 25 Gt (SD). Latausaika siis melkein 7 tuntia. Mutta hyvänä puolena voi sanoa, että pakkaus on käsittääkseni originaali eli kuvanlaatu on paras mahdollinen. Myös YLEn HD-lähetyksiä voi ladata ja tekstitys ilmeisesti pelaa. HD-lähetyksellä tiedostokoko on vähän yli 3-kertainen.

        Olen asentanut ton ohjelman Macciini jo aiemmin, mutta en juurikaan käyttänyt. En tiedä miten nykyään onnistuu asennus. Macillä ei pysty katselemaan ohjelmia nettiselaimella ja eViihdettä on tarjottu ratkaisuksi jopa Elisan asiakaspalvelussa, vaikka ohjelman on ilmeisesti joku ulkopuolinen henkilö koodaillut.


      • elisantylsyys

        Hyvä, että jotenkin onnistuu, mutta minusta tuo 1Mt/s latausnopeus on aika hyvä ja jos aloittajalla on esim. adsl niin kaistaa pitäisi jäädä myös muuhun jos ne 3000 tallennusta pistää lataukseen.

        Saa kyllä olla iso kiintolevy niille ja tietokone vaan yötäpäivää lataamaan.

        Elisa voi muutenkin "vahingossa" poistaa osan tallennuksista joskus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      164
      5734
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      265
      3344
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3314
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2748
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1864
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      29
      1648
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1596
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1477
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1457
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1357
    Aihe