Rehtorin S-Mersusta tulossa AMK:lle jättilasku

Reilusti yli 100 000 euron hintaisen työsuhdeauton ennenaikainen palauttaminen voi aiheuttaa ammattikorkeakoululle jopa yli 50 000 euron kulut, kertoo leasingyhtiön toimitusjohtaja.

pienimmilläänkin kustannuksia voi tulla arviolta yli 20 000 euroa. Tarkat summat ja sopimusehdot ovat yrityssalaisuuksia, mutta jopa 50 000 euroa voi mennä jollakin ihan uutena hankitulla erikoisautolla rikki, riippuen täysin sopimuksen pienellä painetusta präntistä.

http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1440378475228.html
33347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Kyllä tuosta syystä voidaan taas potkia muutama henkilö ulos ja toteuttaa muita kivoja säästöjä.

Äänestä

"Herra antoi, herra otti". -1 Jyrki. 1-2

Äänestä
  • Herra nauraa koko matkan pankkiin ja tavallinen kansalainen auttaa vapaaehtoisesti hänen rahasäkin kantamisessa.

    Äänestä

Nyt jännitetään milloin Kouvolan Sanomat kirjoittaa jutun, jonka Länsi-Savo kopioi parin päivän viiveellä.

Äänestä
  • "Hyvä veli-verkosto" toimii. Länsi-Savo ei tutki mitään. Kirjoittaa vaan pakon sanelemana sen mitä muualta tietoonsa saa.

    Äänestä

  • Samaa puljuahan KS ja L-S on

    Äänestä

  • otaselvääurpo kirjoitti:

    Samaa puljuahan KS ja L-S on

    Niin sehän se tässä ihmetyttää, että ne on Kouvolassa ja Kotkassa paremmin selvillä Mikkelin menosta kuin paikalliset tomittajat?

    Äänestä

  • SokeeReetta kirjoitti:

    Niin sehän se tässä ihmetyttää, että ne on Kouvolassa ja Kotkassa paremmin selvillä Mikkelin menosta kuin paikalliset tomittajat?

    Ei Länsi-Savossa mitään oikeita toimittajia ikinä ole ollutkaan. Pelkkiä partiopoikia ja -tyttöjä!

    Äänestä

  • SokeeReetta kirjoitti:

    Niin sehän se tässä ihmetyttää, että ne on Kouvolassa ja Kotkassa paremmin selvillä Mikkelin menosta kuin paikalliset tomittajat?

    Eikö tuo ole selviö, että jotakuta kouvolalaista syö kun rehtori on Mikkelistä.

    Äänestä

Kyllä taas kävi tuta, että pappi on uskonnollisen yhteisön hengellisten toimitusten hoitaja ja johtaja, ei muuta!

Äänestä

Hätä pois!!! JYRKI saarnaa ja kerää kolehtia! Sanassakin sanotaan,että HERRA RAKASTAA ILOISTA ANTAJAA!

Äänestä

Niska laukaus körtiläisille

Äänestä

35 000 euroa oli lasku parin viikon ajeluista. No, eipä mennyt omasta pussista toteaa pojaat ja jatkaa niin kuin ennenkin. Laitanpa tähän vielä kommentin jota ei jostain syystä julkaistu Länsi-Savossa:

Voevitalikselle vertailun vuoksi: Satakunnan ammattikorkeakoulun toimitusjohtaja, rehtori Juha Kämäri ajaa 32 000 euron hintaisella Opel Insignian perusmallilla. Auto on osa sovittua kokonaispalkkaa. Hämeen ammattikorkeakoulun rehtori Pertti Puusaari ajelee 45 000 euron hintaisella Mazda 6:lla. Myös tämä auto on osa palkkaa. PS. Kylillä muuten kerrotaan että käsky Mersuleasingin purkuun olisi tullut eräältä insinööriltä.

Äänestä
  • Diplomi-insinööriltä

    Äänestä

  • Kyllähän jo tohtori Sigmund Freud tiesi mihinkä isoa ja kallista autoa tarvitaan.

    Äänestä

Tyypilliseen DDR-tapaan lansisavo jättää julkaisematta kaikki tuota johtokööriä kritisoivat kommentit. Herrojen sikailua saa ainoastaan kannattaa tuossa "sanomalehdessä".

Äänestä
  • Pienessä kylässä kaikki ovat sidoksissa toisiinsa nääs...

    Äänestä

Eihän tuossa vielä kaikki mutta kun piti mersua varten rakentaa vielä auton pesuhallikin pesukoneineen Mikkelin kampukselle.

Mistä numerosta muuten voi tilata sen Mamkin juoppotaksin eli pikkubussin mikä iltaisin ajaa kyytejä ravintoloihin ja junilta. Saako sitä käyttää vain opiskelija-aktiivit vai onko se kaikkien opiskelijoiden tilattavissa?

Äänestä
  • Ei oo jumal... totta!

    Äänestä

Kuulin että koivikko sais fudut?

Äänestä
  • Oisko perää?

    Äänestä

  • Kuulin kans että asiasta olisi keskusteltu mutta saa jatkaa.

    Äänestä

  • Tämäkin episodi osoittaa, että meillä on varaa ottaa lisää turvapaikan hakijoita!

    Äänestä

koivikko kammattiin vaan huolella.

Äänestä

Odottakaa,kun joku paljastaa tämän hallituksen muut kehityskeskustelu/strategia matkat...... vaikka viime keväältä........

Äänestä
  • Jos sulla tietoa, niin kerro lisää! Kyllä mediakin näitä sivuja lukee.

    Äänestä

Aika paljon kyseisen hallitukesen jäseniä näkyi tsekeissä keväällä samaan aikaan kun oli jääkiekon MM-KISAT.
No talvilomilla yksityishenkilöinä varmaan!

Äänestä
  • Onko tosi? Jos on, niin tätähän pitää tutkia.

    Äänestä

No niin, nyt pomo(t) tekevät taas loistotulosta. Ei muuta kuin autokaupoille ja kokoustamaan riittävän kauas.

Äänestä

Eihän Mamk tai nykyinen Xamk käynyt viimeeksikään autokaupassa. Auto oli liisattu, ei siis ostettu. Ja mikä olennaisinta tuo auton palauttaminen aiheutti kustannukset. Auton liisaus oli osa rehtorin palkkaa, nyt kun autoetua ei ole, niin rehtori saa enemmän palkkaa pelkkänä rahana. Tämän lisäksi rehtori saa luultavasti kilometrikorvaukset oman auton käytöstä työajoon. Eli lopputuloksena rehtori saa enemmän rahaa käteen kuukaudessa kun S-mersu palautettiin liisausfirmaan.

Näin ollen voi kysyä kaikilta kateellisilta, että kannattiko?

Äänestä
  • Ihan näin sivujuonteena tähän, yleisellä tasolla. Minkä ketun takia työsuhdeauton pitää aina ja miltei poikkeuksetta olla 50000 ja siitä ylöspäin? Miksi työsuhdeauto ei voi olla vaikka Ford Fiesta? Siihen mahtuu varmasti yksi ukko kolskeineen oikein mainiosti, ja matka taittuu. Ajatelkaa paljonko säästyy rahaa, kun liisari sopparissa lukee viivan alla 150€ sen 1200€:n sijaan!
    Ei voi olla ego/maine/imago kiinni kenelläkään jostakin peltilehmästä!

    Äänestä

  • eijummarra kirjoitti:

    Ihan näin sivujuonteena tähän, yleisellä tasolla. Minkä ketun takia työsuhdeauton pitää aina ja miltei poikkeuksetta olla 50000 ja siitä ylöspäin? Miksi työsuhdeauto ei voi olla vaikka Ford Fiesta? Siihen mahtuu varmasti yksi ukko kolskeineen oikein mainiosti, ja matka taittuu. Ajatelkaa paljonko säästyy rahaa, kun liisari sopparissa lukee viivan alla 150€ sen 1200€:n sijaan!
    Ei voi olla ego/maine/imago kiinni kenelläkään jostakin peltilehmästä!

    Koska tässä tapauksessa autoetu oli osa palkkaa, niin auton kuukausikustannuksella ei ole mitään kustannusvaikutusta. Eli työntekijä jolla on autoetu voi usein itse valita kuinka suuren osan palkasta haluaa autoedun muodossa. Usein autoedulle on asetettu maksimimäärä, esim imagosyistä.

    Esimerkiksi jos työntekijän palkka on 12000€/kk ja työntekijälle tarjotaan autoetua. Jos työntekijä valitsee auton jonka verotusarvo on 2000 €/kk, niin työntekijä saa rahapalkkana 10000€ jonka päälle tulee autoetu 2000€/kk. Eli yhteensä se sama 12000€/kk.

    Kokonaan ero asia onko järkevää taloudellisesti ottaa noin paljon palkkaa autoedun muodossa ja onko sillä epäedullisia imagovaikutuksia, mutta kustannus työnantajalle on sama. Tilanne on eri mikäli autoetu tulee varsinaisen kuukausipalkan päälle ja ei ole näin ollen osa palkkaa.

    Olen ymmärtänyt, että rehtori ajaa työmatkat omalla autolla ja saa siitä kilometrikorvaukset, 45 snt per km. Tämän päälle tuli Mamkille lisäkustannuksena leasing-sopimuksen päättäminen ennen aikojaan. Kaiken kaikkiaan tämä auton ennenaikainen palautus oli amk:lle se kallein vaihtoehto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ou_Jee kirjoitti:

Reilusti yli 100 000 euron hintaisen työsuhdeauton ennenaikainen palauttaminen voi aiheuttaa ammattikorkeakoululle jopa yli 50 000 euron kulut, kertoo leasingyhtiön toimitusjohtaja.

pienimmilläänkin kustannuksia voi tulla arviolta yli 20 000 euroa. Tarkat summat ja sopimusehdot ovat yrityssalaisuuksia, mutta jopa 50 000 euroa voi mennä jollakin ihan uutena hankitulla erikoisautolla rikki, riippuen täysin sopimuksen pienellä painetusta präntistä.

http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1440378475228.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu