Yritän tottakai laihduttaa ja joka kerta ku syön mä aattelen että lihon. Joskus ostan jotain hyvää koska oksennan sen jälkeen mutta mä vihaan sitä yli kaiken. nyttenkin söin niin paljon että tuntuu ku mun maha repeis ja ajatuksena oli että oksenna kaiken pois ja on okei syödä. Mutta en pystyny oksentaa ku pari yökkäystä ja nyt tiiän että tää kaikki ruoka mikä on mun sisällä lihottaa mua. Mä en halua että mun suhde ruokaan on tällanen. Haluan syödä normaalisti mutta se tuntuu kaukaselta ajatukselta. Voisin totta kai pyytää apua vaikka opettajalta tai joltain muulta mutta aattelen et mun ongelmat on liian pieniä. ( mä olen liian lihava että mulla vois olla tällästa...) Mua ei kiinnosta enään mikään ja en jaksa välittää mistään. Oon miettiny myös et soittasin jollekkin ja kertosin mun asiat puhelimen kautta mut en oikeen tiiä et mitä mun pitäs sanoo. onko teillä kokemuksia tollasista puhelimien välityksillä olevista avun pyynnöistä??
en jaksa keksiä otsikkoo :/
elämäänkyllästynyttyttö
455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Podet siis bulimiaa... oletko kokeillut "harhauttaa" mielesi joillakin muilla jutuilla niin ettet ajattele ruokaa ollenkaan?
no en kyllä menis sanomaan että mulla bulimia on mutta mä oon yrittäny tehä muuta esim. menen ulos tai piirrän tai teen jotain mutta sitten aina tulee se hetki ku ruoka tulee mieleen ja ajattelen sitä sen jälkeen koko ajan. Jos syön jotain jatkan syömistä niin kauan että oksettaa ja yleensä sen jälkeenkin... yleensä jätän juuri sen takia syömättä koska syön sit lisää. Yleensä toi ruoka tulee mieleen yöllä ja sillon ei voi oksentaa koska tässä talossa on muitakin ihmisiä ja ja koska yöllä en oikein jaksa tehä mitään nii aattelen sitä syömistä jopa monta tuntia-.-
Mene lääkäriin hakemaan apua sinun sairauteen syömishäiriöön. Ei ole normaalia oksennella ruokaa, tiedät sen varmaan itsekkin.
Oksennan koska haluan ja voisin lopettaa ihan koska vaan mutta en halua sitä. Tiedän mitä vaivoja siitä voi tulla mutta jatkan silti. Tiedän kyllä ettei se ole normaalia mutta en myöskään miellä itseäni syömishäiriöiseksi. Ehkä on joitakin oireita mutta oon kyllä ihan terve. ( ainakin puoliksi jos en täysin) :))