Auttakaa psykiatria ja lastensuojelu

sospsyk

Olen sairastunut sisäilmaongelmista ja viime syksynä jouduin kahteen otteeseen mielisairaslaan kun en saanut happea kotona ja ei ollut yhtään ystävää kenen luo mennä. Käytin psykoosilääkkeitä puoli vuotta vielä osaston jälkeen kunnes totesin etten niitä tarvitse. En alunperinkään ollut hullu vaan sisäilmasairas. Osastolla kuitenk I k diagnosoitu psykoottiseksi masennukseksi kun toisella jakdolla olin sisäilman takia niin uupunut että oli itsetuhoisia ajatuksia.
No nyt on näin että lääkäri on kutsuttu lastensuojelupalaveriin ja hänen mielestään tarviin psykoosilääkettä. Omasta mielestäni en ja miehen äi on täysin terve. Hänenkin mielestä ne 15kg lihottaneey lääkkeet tekibät minusta vaan zombien. Olen nyt puolisen vuotta pärjännyt ilman.
Mutta nyt on pelko lastensuojelusta. Sos.asiamiehen mukaan huostaanottoa ei tarvitse pelätä kun isä terveen papereissa ja minua ei voi välittömästi kotoa ajaa pois. Mutta pelkään ns.vanhemmuuden arviointia joka tehtäisi psykologin tutkimukdin ym.haastatteluik hoitotaholla. Entä jos mokaan sen vahingossa. Sitten menetänkö poikani tapaamisoikeuden? Olen nyt niin uupunut painostukseen lääkärin ja lastensuojelun taholta että oikeasti sairastun ja joudun osastolle tai joudun ottamaan ne lääkkeet mihin painostavat.
Olen yrittänyt löytää asuntoa läheltä perhettä mutta en ole vielä löytänyt. Koska oireilen kotona sisäilmalle ja sossut olis tyytyväisiä kun en olisi kotona ns. Sairastuttamassa lasta.

Mitä teen ja mihin ls vielä pystyy minun tapauksessa. En haluaisi turhaan syödä psykoosilääkkeitä mutt en haluisi menettää rakasta poikaanikaan. Auttakaa ja antakaa neuvoja. Psyk.hoitajs jota olen tavannut viikottain on sanonut minulle sekä lääkärille että olen aivan täysjärinen mutta lääkäri tuijottaa diagnooseja mikä annettu kun jouduin osastolle. Tuntuu että sorrun tähän paineseen.

0

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

        Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
        Sinkut
        355
        1085
      2. Väleistä

        Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        71
        738
      3. Missä vaiheessa

        Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
        Ikävä
        37
        686
      4. Ajatteletko usein vielä

        Meitä?
        Ikävä
        49
        590
      5. Jännitän sua!

        En tiedä miksi! 🤭
        Ikävä
        41
        588
      6. Miksi meidän yhteys vain

        Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
        Ikävä
        63
        533
      7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

        Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
        Maailman menoa
        320
        496
      8. Kun tulet mun luo

        Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
        Ikävä
        75
        471
      9. Mulla on ikävä sua

        Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
        Ikävä
        19
        471
      10. kasariperjantai 2026

        Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
        Iisalmi
        22
        459
      Aihe