mazda 6 2.0l

Onko kyseisessä autossa miten kestävä kone, ekana aattelin että 1.8l mutta siinähän on vain 120 vai oisko ollu peräti 125 hv mutta tossa 2.0l on 140hv tai mitenkä sitten 2.3 ( ei turbo)
103406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Koneet kestää, samoin pellit, mutta pelteihin kannattaa teetätää ruostesuojaus, jonka saat, jos kauppamies olet, tingittyä myyjäliikkeeltä.

Äänestä
  • Mulla ihan erilaiset kokemukset mazda 6:stä, pellit ruostuvat vaikka oli vahattu jne, moottori vuosi ja jatkuvasti jarruvikoja, kun liukutappien ruostumisten takia jarrut jäivät kiinni. Muutenkin huonolaatuista näin levyseppä-hitsaaja ammattilaisen silmin

    Äänestä

370 tuhatta ja rapiat päälle kilometrejä, normaalihuollot öljyt suodattimet ym 20 tuhannen välein tehty (sytystulpat 100 tkm välein, moniurahihna uusittu reilu 200 tkm ajettuna). Siinäpä ne sen koneen murheet. Öljyä kuluu n. 3 dl vaihtovälillä.

Äänestä

En tiedä perustuuko samoihin koneisiin mutta viimeisessä 626ssa ainakin se 1.8 taitaa olla se parempi. Monilta kohtaa oli luotettavammat ratkaisut moottorissa kuin 2.0ssa.

Äänestä

Mazda 6 MZR 2.0l on pitkään kestävä ja luotettavuudeltaan pomminvarma moottori jos säännöllisiä huoltoja ei laiminlyödä tai moottoria ei käytetä väärin. Voi hyvinkin kestää 400tkm tai vielä enemmän kilometrejä. Mazda 6 2.0l moottori ei ole sama kuin 626 2.0l moottori.

2.3L moottori on alunperin Fordin valmistama moottori. Muuten hyvä moottori mutta ongelmana on joissakin yksilöissä suuri öljynkulutus. Tätä moottoria menee joidenkin ihmisten autoissa ennen aikaisesti rikki koska osa ihmisistä ajavat vahingossa tämän moottorin lähes kuivaksi öljystä, eikä öljyvalo aina ehdi ajoissa varoittamaan vähäisestä öljynmäärästä. Tämä ongelma koskee joitakin 2004-2007 vuoden 2.3l moottoreista. Tällä moottorilla varustettujen Mazdan omistajien on syytä tarkkailla öljyn määrää vähintään 3 kertaa kuukaudessa tai useammin ja lisätä öljyä aina kun on tarpeellista. Öljyn määrää ei todellakaan ole mitään syytä päästää kulumaan lähellekään öljyn mittatikun minimirajaa. Kaikkia 2.3l moottoreita tämä ongelma ei kuitenkaan koske. Huhua on että öljynlaadulla saattaisi olla vaikutusta öljynkulutukseen, mutta mitään varmaa tietoa tästä ei ole saatu.

Äänestä

Ainakin alkupään 1.8 koneet ovat susia.120tkm ajettuna kone auki ja täysremontti kun vei pirusti öljyä.

Äänestä
  • Männä renkaat

    Äänestä

Millainen on jooma tukka?

Äänestä

Eiköhän juuri tuollainen matalaviritteinen 2,0 l. vapaastihengittävä kone ole sieltä kestävimmästä päästä. Kestää tollanen varmasti pidempään kuin eräillä merkeillä yleistyneet pienet turbokoneet, joista on puristettu hirmuset tehot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joomatukkapitäsostaa kirjoitti:

Onko kyseisessä autossa miten kestävä kone, ekana aattelin että 1.8l mutta siinähän on vain 120 vai oisko ollu peräti 125 hv mutta tossa 2.0l on 140hv tai mitenkä sitten 2.3 ( ei turbo)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu