kilpapyöräilyn harjoittelu yleisellä tiellä

Autolla.tiellä

Minua hieman ihmetyttää miksi nämä kilpapyöräilyn harjoittelijat polkevat kolmea rinnan maantiellä jossa nopeuarajoitus 80 kmh ja heidän nopeus alta puolet tästä useimmiten. Onko näillä treenaajilla mitään suojelu vaistoa?

Jos autolla annat äänimerkin takana ei letka voi mennä jonoksi niin millään vaikka näin antaisivat autolle tilaa tehdä turvallisemman ohituksen. Itse olenkin päättänyt jo kauan aikaa sitten, että annan näille mankeloijille tilaa samalla lailla kuin he antavat minulle tien päällä. (En yhtään).

Jos näen kilpapyöräilijöitä, jotka etenevät jonossa tai antavat äänimerkiatä tilaa väistän vaikka vastaantulevien kaistalle, koska arvostan tätä toimintamallia suunnattoman paljon.

Joten jos olet sellainen mankeloinnin harjoittelija niin varmaan ymmärrät antaa jatkossa tilaa nopeammin liikkuvalle tienkäyttäjälle. Niin saat sinäkin tilaa.

Ps. Vihani juontaa juurensa siihen kun aikanaan jouduin ostamaan uudet renkaat autooni yhden saatanan kilpapyöräilijän takia. Ajoin tuolloin maantiellä ohi kilpailevista pyöräilijöistä 80 kmh 100 kmh alueella. Kisaajat etenivät pari jonossa ja jos vastaantulijoita ei ollut ajelinkin vasemmalla kaistalla. Kunnes eräässä alamäessä auto tuli vastaan ja saman aikaisesti yksi ääliö päätikin vetää ohi muista ilman mitäännilmoitusta ja katsomatta. Jouduin jarruttamaan lukkojarrutuksella (aiheutti neliskulmaiset kumit jotka pompotti). Onneksi tuolloin sain pelastettua yhden pyöräilijän, mutta edelleen pistää vihaksi tuon ihmisen välinpitämättömyys paitsi omasta hengestä myös muiden tien käyttäjien turvallisuudesta.

2

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei luulisi olevan vaikeaa fiollaroida jonossa turvallisesti. Itse olen hiljaisemmilla teillä tehnyt, niitä ajan lähelle pyöräilijaa tai jalankulkijaa ja odotan, että se kävelijä siirtyy sinne tien reunaan ennen kuin ohitan. Ja toimii.

    • Turhaan_mangut

      Kyllä neliskulmaisilla renkailla pystyy ajamaan. Asenne kysymys!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      166
      2046
    2. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      52
      1588
    3. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      130
      1570
    4. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      79
      1567
    5. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      80
      1476
    6. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      15
      1287
    7. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      69
      1267
    8. Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!

      Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      1159
    9. Tulisitko kahville..

      Jos pyytäisin?
      Ikävä
      76
      1141
    10. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      243
      1090
    Aihe