Miksi virolaiset on niin tyhmiä

huvittunut

Eivät ymmärrä edes mitä velka tarkoittaa. Maaorja eli typerä neuvostoihminen luulee sen tarkoittavan paronilta eli kommunistiisännältä saatua päivän palkkaa. Leasing-laskuihin ja asuntolainaan hukkuvat luuserit yrittävät b opastaa suomalaisia talousasioissa.

13

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • velkaperänMikko

      Jaa, niinkö? Ainakin Viron poliitikot ovat viisaampia kuin suomalaiset kun Viron velka ~2 miljardia euroa, Suomen velka ~100 miljardia euroa.

      • mnvcxxcb

        Niin totta..paljon viisaampia ku täällä..ei oteta velkaa ja lahjoittaa lainarahat eteenpäin muualta tulleille musliimeille tai Kreikkaan :-)


      • alekperov

        Siksikö nuoriso muuttaa ulkomaille, talot rapistuu ja raja vuotaa ku seula. Paskat siitä, tärkeintä on että EU tuet juoksee ja on leasing mersu.


      • yksunohtu
        mnvcxxcb kirjoitti:

        Niin totta..paljon viisaampia ku täällä..ei oteta velkaa ja lahjoittaa lainarahat eteenpäin muualta tulleille musliimeille tai Kreikkaan :-)

        Ja myös virolaisille ämmille ja pummeille. Neuvostoliiton romahdus oli Suomelle katastrofi.


      • zorroperro
        mnvcxxcb kirjoitti:

        Niin totta..paljon viisaampia ku täällä..ei oteta velkaa ja lahjoittaa lainarahat eteenpäin muualta tulleille musliimeille tai Kreikkaan :-)

        Joo, tosi on ... Virolaiset on syystäkin katkeria Kreikkalaisille, jotka humputteli
        EU-rahat hornantuuttiin (Eihän sitä tiedä mikä EU-koneiston p**sreikä Kreikkakin on?).
        The Baltic Guidessa oli artikkeli, että Virossa uskovaisuus on lisääntynyt roimasti
        viidessä vuodessa (21:stä 37 prosenttiin). Kyse on tietenkin kristinuskosta. Ps. 111:1 - Herran pelko on viisauden alku - sanoilla vaan ei taida olla enää täällä Suomessa merkitystä kuten ennen.


    • Maanviljelijänpoika

      Tuo toistuva maaorjiin viittaaminen ihmetyttää. Kirjoittaja voisi sen verran lukea historiaa, että oppisi että 1. maailmansodan loputtua monet maat mm. Suomi ja Viro itsenäistyivät ja toteuttivat ns. maareformin. Silloin maatalousmaata luovutettiin entisille torppareille, muonamiehille ja mäkitupalaisille, jotka itsenäiseen viljelyyn pystyivät ja halusivat. Näin sekä Virossa että Suomessa kartanonherrojen mahti väheni samaan aikaan.
      Virolaisilla on sittemmin tuo 50 kokeilu suunnittelutalouden alalla, pakkosyötettynä venäläiseltä taholta, vastentahtoisesti.

      • historioitsija

        Sikäli Suomen ja Viron historia eroaa, että Suomessa ei ole ollut orjuutta, vaan vapaat torpparit vuokraviljelivät tilaansa. Virolaiset sitävastoin olivat orjia, vailla omaa päätösvaltaa edes elämästään. Tämä orjuus käytännössä lakkasi vasta 1991 aseettomien maaorjien käyttäessä laulunlahjojaan vallankumoukseen ja itsenäistymiseen.

        Nyt kuitenkin Virolaiset ovat ottaneet uudeksi etä-isännäkseen ja herrakseen USA:n samalla imien tyhjiin varsinaisen lähi-isäntänsä elämänvoimaa (Suomi).


      • orjavaivuokra
        historioitsija kirjoitti:

        Sikäli Suomen ja Viron historia eroaa, että Suomessa ei ole ollut orjuutta, vaan vapaat torpparit vuokraviljelivät tilaansa. Virolaiset sitävastoin olivat orjia, vailla omaa päätösvaltaa edes elämästään. Tämä orjuus käytännössä lakkasi vasta 1991 aseettomien maaorjien käyttäessä laulunlahjojaan vallankumoukseen ja itsenäistymiseen.

        Nyt kuitenkin Virolaiset ovat ottaneet uudeksi etä-isännäkseen ja herrakseen USA:n samalla imien tyhjiin varsinaisen lähi-isäntänsä elämänvoimaa (Suomi).

        Turhaan selität idiootille. Ei näy menevän jakeluun ä


      • virossapelkääomaisuutta

        Suomessa ei ääliöitä ollut mitään 'kartanoherrojen mahtia', oli säätyvaltiopäivät joissa talonpojat olivat edustettuna.


    • öljyrahaukrainpoika

      Eihän nämä luuserit osaa edes katkaista sosiaaliavustuksia venäläisiltä jotka lähettävät rahansa Donetskiin.

    • Olisikonäin

      Virolaisten tyhmyys voi johtua monestakin seikasta. Yksi syy voi olla Neuvostoliiton aika, jolloin Virolaisilta ei vaadittu minkäänlaisia ponnisteluja, vaan kaikki annettiin ylhäältä. Se ettei tarvitse ajatella itse, johtaa negatiiviseen kierteeseen ja aivot ajattelemisen puutteessa rappeutuvat. Jossain määrin se myös periytyy ja vaikuttaa pikkuhiljaa koko kansakuntaan tyhjentävästi.

      Todennäköisesti Neuvostoliiton valta-aika Virossa vain vahvisti sitä kehitystä joka alkoi jo ammoisista esi-virolaisista; ovathan he aina olleet jonkun ulkomaalaisen herran alamaisina, niin yksilöt kuin koko kansakin. Toisin sanoen, minkäänlaista henkistä ponnistelua, harkintaa ja elannon järjestämistä ei ole tarvinnut itse keksiä eikä pohtia, vaan joku toinen on sanonut mitä tehdä.

      Kaikkinainen ponnistelu onkin ollut ainoastaan fyysistä. Suunnittelu- ja organisointi on ollut isäntien vastuulla. Kunnioituksella totean että virolaiset ovat kautta historian raataneet pyyteettömästi ja uhrautuneet muiden kansakuntien, herrojensa ja työnantajiensa hyvinvoinnin eteen.

      Ehkäpä näistä asioista johtuen virolaisten kyvyt ja taidot ovat kehittyneet vuosisatojen saatossa enemmänkin fyysiselle tasolle. En kuitenkaan tarkoita nopeita urheilusuorituksia, vaan raakaa sitkeyttä ja kestävyyttä vaativia ponnisteluja joissa ajatus ei ole tärkein.

      Kaikilla on kuitenkin paikkansa ja tehtävänsä maailmassa, niin herralla kuin narrilla tai johtajalla ja siivoojalla.

      • reepsal

        Ei se diaspora sen paremmin pärjännyt. Malmössä oli virolainen pormestari ja nyt alue on Ruotsin velkaisin ja köyhien siitä huolimatta, että se on Ruotsin kolmanneksi suurin kaupunki. Onneksi eivät jääneet tänne 1944!


      • malmösanyt
        reepsal kirjoitti:

        Ei se diaspora sen paremmin pärjännyt. Malmössä oli virolainen pormestari ja nyt alue on Ruotsin velkaisin ja köyhien siitä huolimatta, että se on Ruotsin kolmanneksi suurin kaupunki. Onneksi eivät jääneet tänne 1944!

        Malmössä valtaa pitävät nyt käsikranuja viskelevät xxxxxxx. Sinne sekaan ei ole edes paikallisella poliisilla asiaa. Palokuntakaan ei suostu menemään henkensä kaupalla sammuttelemaan joka ilta xxxxxxnuorison ajankulukseen sytyttämiä roskalaatikko- ja autopaloja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1259
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1047
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      1000
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      959
    5. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      933
    6. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      139
      900
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      846
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      761
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      695
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      694
    Aihe