Kävin koeajamassa -98 mallista 1,8 Avensis farkkua ja pistin merkille omituisin äänen, kun lähti ykkösellä varovasti liikkeelle niin kytkimen noston puolivälissä kuului outo, ikääkuin metallinen vaimea "rääkäisy", joka myös tuntui polkimessa värinänä. Mistähän mahtais olla kysymys?
outo ääni kytkimestä??
15
5445
Vastaukset
- tenkanen
Aven tyypillinen ns.vika.Kytkin ei vielä ole loppu,kestää ajoa vielä pitkään vaikka ääntää.Jos osto aikeissa niin silloin tietenkin kannattaa tinkiä vaihto.
- Jou
Carina E -96 S-Nova LB kytkimessä oli sama ominaisuus? -98 Ave sedanissa ei ole mulla ollu ainakaan vastaavaa ongelmaa. Polkimessa ei kyllä tuntunu Carinassa mitää värinöitä.
- kallis!
noissa malleissa on ollut tyyppivika kytkinasetelmassa...muistaakseni siihen pitää ostaa koko kytkinpaketti kerralla ja maksaa noin 2000 egeä merkkiliikkeessä töineen...kahdella tutulla tuli kyseinen remppa...itellä on -98 ave ajettu 235 tkm. eikä ole ollut mitään kytkimessä
- Oisko noin
Pitääköhän tuo hinta kutinsa. Kun viimeksi olen askaroinut kytkimen parissa viime vuosituhannella, hinta liikkui töineen myös 2000:ssa, mutta markassa. Onko nykyautoissa noin törkeän hintaiset kytkimet. Ja mistähän tuo hinta mahdollisesti koostuu.
- Anonyymi
Oisko noin kirjoitti:
Pitääköhän tuo hinta kutinsa. Kun viimeksi olen askaroinut kytkimen parissa viime vuosituhannella, hinta liikkui töineen myös 2000:ssa, mutta markassa. Onko nykyautoissa noin törkeän hintaiset kytkimet. Ja mistähän tuo hinta mahdollisesti koostuu.
Hinta koostuu osista jä töistä merkkiliikkeessä . Etkö ymmärrä lukemaasi ?
- kallis
tai sitteki saattaa olla joku muu häikkä siinä sun autossa....toi tyyppivika mistä mainitsin on ollut vm.99-00 malleissa.
- 98 ave
Tunnistin oman avensiksen kuvauksestasi. Auto on 1,6 farkku. Ajettu 130 tkm. Kytkin pitää samanlaista kiusallista ääntä. Muuten toimii niinkuin pitääkin. Paljonkohan laitto maksaa?
- .........
Merkkiliikkeessä todella paljon. Muualta saat saman palvelun kolmasosahintaan, jopa allekin. Tojo on hinnoitellut itsensä ulos vanhempien Avensisten korjausmarkkinoilta.
- ensi Ave
......... kirjoitti:
Merkkiliikkeessä todella paljon. Muualta saat saman palvelun kolmasosahintaan, jopa allekin. Tojo on hinnoitellut itsensä ulos vanhempien Avensisten korjausmarkkinoilta.
Mikä siinä kytkimessä oikein sitten on? Se tuntuu aivan kuin olisi vain painelaakeri vialla, mutta toiset puhuu koko kytkimen vaihtamisesta vauhtipyörineen. Ei kai Toyota voi olla näin surkeesti tehty, että kytkin hajoaa jo 100tkm kohdalla, ja korjaus maksaa tuhansia euroja? Pettynyt olen.
- Luna
Sanoivat Toyotalla, että kytkimen materiaali on liian kovaa. Eikä kannata vaihtaa, jos jaksaa kuunnella narausta. Menee saamaan sarjaan kuin kierot jarrulevytkin, eli huonoa laatua euroopan osavalmistajilta.
- koeajaja
Tiedustelin hinta-asiaa Raision Auto Centeristä ja kertoivat kytkimen korjauksen maksavan osineen (koko asetelma) 580 eeroo plus 50 eeroo vauhtipyörän koneistus. Vika oli heille tuttu; kutsuivat sitä "kissa kytkimessä" viaksi...
- juhis
Sama homma näyttäis olevan eessä.Voi vittu.Kotona naukuu jo kissa,eikä se maksa mitään,mut et mun oman rakkaaan Toyon kytkimessä,mä kuolen
- Kare
Diesel Avensis -02 ajettu n.60tkm, takuuseen koko kytkinpaketti.
Kertoivat huollossa, olevan tyyppivika.
Ja sitten Avensis vaihtoon. - Anonyymi
Kytkimen painelaakeri siellä vongahtaa.. sama oli mun meses. Nätisti nostaes ei vongunu. Kesti vuositolkulla no problem..
- Anonyymi
Kumpi kytkimen sylintereistä menee ensin, tiivisteet pettää, polkimen vai työsylinterin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst18211099Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i484492Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58694188Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1983684PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1023504Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013350Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.732000Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161335Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1561040Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2781005