Listan tekoa

Nyt tarviis hiukka jelppiä kun omasta armeija ajasta on jo kulunut aika kauan elikkä teen listaa Suomen puolustusvoimissa olevista ajoneuvoista.
Esim GAZ-69, Pasit..jne..jne...
jos kukakin muistaa mitä ajoneuvoja omassa palvelus paikassa oli ja viittis kirjottaa tähän nin olisin "happy onnellinen"
Kiitos
5431
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

no enhän minä niitä virallisia nimiä muista mutta...emppuja, maseja ja paseja...sit oli telakuorma-auto nasuks sitä sanottiin. ja aina legendaarinen uaz

Äänestä
  • joo, uaz on legenda, 30km matkalla marssirivistön molemmat uazit hajosivat.

    Äänestä

rasi, masi,craz, a45 elikkäs proto, sk, pasi, nasu ja sen ruotsalainen kaveri pankku (mikälie pandvagen), eemeli, chili, gaz, uaz, landrover ja tojotat, nykyää paljo volkkareita.

Äänestä
  • Tähän voisi lisätä Ural, Fiat(paku),Traktorit(monta merkkiä),Saab 900 (3kpl jos nyt enää on käytössä). AMV, BTR, panssarivaunut rynnäkkövaunut, mönkijät, moottorikelkat, hevosvankkurit, Ford (pakut), Chevi (Starcraft=paku). Moottoripyörät ja mopot ovat jo tarina erikseen. Tuli kerran nähtyä jopa Scanian täysperävaunu.

    Äänestä

  • variola kirjoitti:

    Tähän voisi lisätä Ural, Fiat(paku),Traktorit(monta merkkiä),Saab 900 (3kpl jos nyt enää on käytössä). AMV, BTR, panssarivaunut rynnäkkövaunut, mönkijät, moottorikelkat, hevosvankkurit, Ford (pakut), Chevi (Starcraft=paku). Moottoripyörät ja mopot ovat jo tarina erikseen. Tuli kerran nähtyä jopa Scanian täysperävaunu.

    Hyrylässä oli vielä ruohonleikkureita (Husqvarna).
    Ilmatorjunta ohjus BUK-M1 tela-ajoneuvo (älä kysy oikeaa nimeä joka toimi bensalla ja käynnistys kuulemma kulutti 20 litraa gasoa. Pasistakin on monia versioita joista osa on ja osa ei ole amfibikykyisiä, T55, T54, T72, Leopard 2A4, Itpsv marksman (runko T55), CV9030, Pioneereilla on jotain siltavaunuja vielä..., BMP-2, BMP-1, luksus/ edustus panssari mersuja (mikäli muistan niin mersuja). It-psv (venäläinen) jossa 2x 57 mm tykit. Jotain vanhoja busseja pitkien leirien kuljetuksia varten. Trukkeja, BOBCATteja ja lopuista en muista.... Toivottavasti auttaa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


harrastaja kirjoitti:

Nyt tarviis hiukka jelppiä kun omasta armeija ajasta on jo kulunut aika kauan elikkä teen listaa Suomen puolustusvoimissa olevista ajoneuvoista.
Esim GAZ-69, Pasit..jne..jne...
jos kukakin muistaa mitä ajoneuvoja omassa palvelus paikassa oli ja viittis kirjottaa tähän nin olisin "happy onnellinen"
Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu