Hotellimatkailun taso Suomessa

Matkantaittaja

Ilmeisesti lama on iskenyt toden teolla myös hotellibisnekseen. Yöpyminen Lappeenrannan Cumuluksessa oli pienoinen järkytys.

Huoneesta ei löytynyt ilmastointia ja ilma ei vaihtunut yhtään. Viemärin haju levisi huoneeseen yöllä. Ulkona 27 astetta lämpöä. Huoneessa vilisivät pölypallot ja saippuaotinkin wc:ssä oli niin likainen, ettei siihen viitsinyt edes koskea. Huoneen kuluneisuuden ymmärrän kyllä paremmin, koska hotelli ei ole enää uusi. Tästä huoneesta veloitettiin hieman päälle sata euroa.

Jos halutaan lisätä kiinnostusta kotimaiseen matkailuun, kyllä hotellien viihtyvyyteen kannattaa satsata ihan ensimmäisenä. Jos yrityksellä ei ole varaa koko hotellia uusia, niin on syytä ainakin siivoojalle maksaa sellaista palkkaa, että on motivaatiota siivota kunnolla. Siihen myös täytyy antaa riittävästi aikaa. Ilmastointilaite on myös Suomen sääoloissa tarpeellinen, koska kesällä lämpötila voi nousta yli kolmeenkymmeneen asteeseen.

Annoimme hotellille asiasta palautetta, mutta ihmettelen minne on suomalaisten hotellien taso vajonnut. Tämä ei nimittäin ole ainut hotelli tänä kesänä, jolle todella pitäisi jotain tehdä pikaisesti.

0

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

        Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
        Maailman menoa
        64
        5690
      2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

        Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
        Maailman menoa
        107
        3575
      3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

        Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
        Maailman menoa
        57
        3448
      4. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

        Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
        Maailman menoa
        5
        2673
      5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

        Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
        Maailman menoa
        93
        2672
      6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

        SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
        Maailman menoa
        74
        2530
      7. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

        "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
        Maailman menoa
        13
        2430
      8. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

        vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
        Maailman menoa
        42
        2404
      9. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

        Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
        Maailman menoa
        86
        1967
      10. Persut palkkaavat verorahoilla

        avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
        Maailman menoa
        341
        1907
      Aihe