Meillä on 11 vk seropi jolla huomattiin toissapäivänä napatyrä, joka eläinlääkärin suosituksesta tulee leikata.
Pentu myytiin meille täysin terveenä ja terveystodistuksen kera.
Kauppakirjassa ei tietenkään ole mainintaa myyjän vastuusta tällaisessa tilanteessa kun huomataan rahanvaihdon jälkeen pennussa syntyperäinen vika.
Mitä tällaisessa tilanteessa kannattaa tehdä?
Myyjä ei perjaatteessa ole velvollinen meille mitään korvaamaan, mutta kyllä kismittää, kun maksoin täyden hinnan "viallisesta" pennusta.
Mitä itse tekisitte tällaisessa tilanteessa?
Eläinlääkärin moka!
1
145
Vastaukset
- hukkaje
Olisikohan nyt kuitenkin niin, että napatyrä on sen verran pieni, että lääkäri ei ole sitä edes huomannut (vaikka toki pitäisi pienikin ammattilaisen havaita)? Pieni napatyrä ei aiheuta terveysriskejä, kuten suoliston työntymistä tyrään, eikä kyseistä kauneusvirhettä ole syytä leikata.
Omalla, aikuisena 30 kg koirallani oli jo pentuna peukalonpään kokoinen tyrä, lääkärit sanoivat, ettei tarvitse leikata. Enkä ole leikkauttanut, koira nyt jo ikäloppu eikä napatyrä ole koskaan vaivannut. Kasvattaja olisi maksanut operaation, vaikka tyrän huomasin itse vasta luovutuksen jälkeen. Pentua ei ollut el.lääk. tarkistanut, mutta kasvattaja oli todella kokenut ja ammattimainen.
Sinun tapauksessa ell on ollut kyllä huolimaton ja vastuu hänen. Sekarotuisten kasvattajat ovat harvoin elinkeinonharjoittajiin verrattavissa eli kyse ollut kahden kuluttajan välisestä kaupasta eikä sopimuksia virhevastuista ole ollut. Myyjä on toiminut oikein luottaessaan lääkäriin. Voithan yrittää saada korvauksia, mutta en ehkä lähtisi riitelemään asiasta. Lääkärin mokakaan ei muuta sitä, että tyrä oli joka tapauksessa koiralla. Koira kun on valitettavasti tavara, jolloin myyjä voi korvauksen sijaan tarjoutua ostamaan koiran takaisin. Siitä ei voine valittaa menestyksellä mihinkään. Eläinlääkärin toiminnasta voi pyytää kannanoton yhdeltä lautakunnalta maksua vastaan, saattaa tosin mennä hankalaksi ellei koiraa ole tunnistusmerkitty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16210094Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877465Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427259Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217248Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126652Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845720Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495