Ajattelin jotain koristekirjontaa vaatteisiin, esim. T-paidat, farkut. Kokemusta kirjonnasta hamasta lapsuudesta, jonkun koristetaulun tein seinälle melko onnistuneesti. Mutta kun lähdetään vaatteita kirjomaan niin sehän eroaa koristetaulusta eli pitääkö esim. T-paidassa olla jokin tukikangas paidan nurjalle puolelle kiinni silitettynä jotta kirjonta kestää? Entä farkuissa? Langankin pitäs olla mieluusti 60 asteisen pesun kestävää. Mikä lanka käy?
Mulla käy nyt varmaan niin että lapseni, niin tytöt kuin pojatkin, valitsevat koulussa käsityön sijaan puutyön. Pitäisi sitten oppia/opetella tekstiilityön taidot kotikonstein, missä se haaste ettei me vanhemmatkaan oikein osata. Palmikkopaitaa olen joskus kutonut, vaan taito on unohtunut. Mistä helppoja ohjeita joilla unohtuneet taidot viritettäis uudestaan henkiin? Ompelukone on ja sukulaisella kangaspuut, joita saisin ehkä lainata. Ideoita mitä voitas tehdä yhdessä esiteini-ikäisten lasten kanssa. Vaatteiden suunnittelukin voisi olla kiinnostavaa, oppia tekemään ihan kaavatkin itse. Onko tähän olemassa jokin tietokoneohjelma jota voisi hyödyntää?
vaatteiden kirjonta?suunnittelu?Muu idea?
Kässää
1
329
Vastaukset 1
- anner
Aloitapa vaikka katsomalla punomo.fi, siellä on monipuolisesti ohjeita eri tekniikoille ja sieltä uskoisin löytyvän myös ideoita mistä voisi aloittaa. Ja sitten jos sieltä löytyvät ohjeet eivät riitä, niin youtubesta löytyy melkoiset määrät selventäviä videoita. Usein englanninkielisistäkin videoista saa hyvinkin paljon apua, sillä kertoohan kuva enemmän.... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1561441Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281160Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216859- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus58668- 41617
- 48613
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187558En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29552