Carina 2 3S-FE nykiminen

Carina212345

Nyt joku viisas voisi tuoda julki epäilyksensä, että mikä tuota laitetta riivaa. Ensinnäkin viankuvaus : kylmänä moottori nykii terävästi kun vähänki rajummin kiihdyttää. Lämpimänä nykii tasakaasulla ajaessa esim 40km/h, minkä tiedän EFI ruiskussa olevan normaalia. Mutta nykii myös esim nelosella tasakaasulla n.80km/h vauhdissa välillä melko terävästikin, ja nykii vaimeasti myös kiihdyttäessä. Nykii sekä pintakaasulla että puolikaasulla kiihdyttäessä, mutta kaasu pohjassa vetää lähes nykimättä. osakaasullakin n.3500 kierroksen jälkeen vetää melko nykimättä. Autoon vaihdettu tulpat useaan kertaan, ilmämäärämittari , alkuperäinen uusi lambda, kaikki suodattimet, tulpanjohtosarja ja jakajan kansi pyörijä, sytytyspuola, egr tulpattu ja laitettu takaisin useaan kertaan, igniitterin maadoitus tutkittu, sähköliittimet putsattu, kaikki ruiskutussuuttimet (alkuperäiset) vaihdettu sun muuta näprätty.. ei vaikuttaisi olevan ilmavuotoja. Päästöistä meni leimalla läpi ok.
Kertokaa mikäli jonkun kohdalle on sattunut samaa ongelmaa. Alkaa jo vähitellen jurppimaan :D

10

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläkkeelle

      Eikö eläkeläinen jo saakin nykiä...

    • Poisyleisiltäteiltä

      Tuuppaa se paalaamoon niin loppuu nykimiset !

    • Jälleenkerran

      lukekaa nyt ne vikakoodit, ohjeita on netti pullollaan ja Tojollakaan maksa kuin viitisen kymppiä ja monasti saa vikakuvauksen kaupanpäälle..

    • xcdfvcff

      Vika on lambda anturissa, se maksaa n. 70€.

      • Aloittajahan

        ilmoittaa lambdan vaihdetuksi, veikkaukseni että tyhjäkäyntipiiri takertelee, helppo paikallistaa, siinä samassa kotelossa kuin kaasuläppäkin, joskus paranee kun ruiskuttaa CRC:tä imukanavaan tyhjäkäynnillä..


    • rcwer

      Mun Carina teki samaa, testilaite ilmoitti syyksi lambda-anturin, jonka vaihtaminen korjasi viat.

    • Minulla_löi

      puola läpi vaikka oli virranjakajan sisällä suojassa. Helppo vaihtaa ja se olikin moneen (10) vuoteen koko auton lähes ainoa ongelma. Toinen oli kun takajarrusylinteri vuosi ja laski nesteet rumpuun. Pistit taakse sitten uutta osaa molemmille puolille ja auto liikkuu yhä edelleen päivittäin ongelmitta. Tiedän kun myin sen tutulle ja kuulen heti jos ongelmia ilmaantuu.

    • Exmekaanikko

      Sytytyspuola ja tulpanjohdot yhtä aikaa vaihtoon. Imusarjan painetunnistin mittaus tai vaihto,nämä nyt ensimmäiseksi.

      • Aloittajahan

        ilmoitti nämä osat on vaihdettu, veikkaisin vieläkin tyhjäkäyntipiiriä, kun näinkin paljon osia on vaihdettu niin romiksesta vielä koko imusarja kaikkine härpäkkeineen vaihtoon. Perusjutut pitäisi tarkistaa kyllä ensin, polttoaineen paine, ennakon toiminta, puristuspaineet jne..


    • enfcv

      Tarkista jaon ajoitus ensimmäisenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1695
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1538
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1421
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1261
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      91
      1201
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1064
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1035
    Aihe