Vaikeiden päätösten äärillä joudun pakon edestä luopumaan 7v koirastani. Ensimmäiset 2v ollut huonoissa oloissa tarkalleen en tiedä mitä siellä joutunut kokemaan. Koira ei tule muiden uros koirien kanssa toimeen ja on arvaamaton vieraita ihmisiä kohtaan. Todella vahvan vahti vietin omaava. Asunut aina maalla joten jos uuteen kotiin niin ehdoton olisi että maalle jatkossakin.lapsiin ei ole tottunut joten pitäisi olla lapseton. Olen myös miettinyt että miten varmistuu että koiraa ei vain oteta egon jatkeeksi tai että se ei joudu kiertolaiseksi kun ei ole mikään helpoimmasta päästä. Perus käskyt sillä hallussa. Ja oman perheen kesken aivan ihana. Olen miettinyt myös sitä että olisiko piikki yksi vaihtoehto en tiedä mitä teen. Mielipiteitä? Asiallisia sellaisia kiitos jo etukäteen
7v koira uuteen kotiin mitä meiltä?
dogi77
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Et itsekään voinut tarjota sille loppuelämän kotia kuin 5 vuodeksi ja syrjässä asuvat lapsettomat, erakoituneet ihmiset ovat harvassa - varsinkin sellaiset, jotka kykenevät pitämään haastavaa koiraa.
Tuollaiselle koiralle etsisin uutta omistajaa vain lähipiiristä. Muuten se saattaa päätyä halpaan hintaan jollekulle, joka ei koiran tarpeita ja vaativuutta ymmärrä - eikä uskalla olla entiseen omistajaan yhteyksissä ongelmien ilmetessä.
Tapausta tarkemmin tuntematta suosittelen yleensä etsimään uuden kodin tuttavapiiristä. Jos ainoa keino luopua haastavasta koirasta on "myydä se halvalla hinnalla ja antaa kadota jäljettömiin", niin päästäisin sen mieluummin ikiuneen. Koiraparkahan on ainoa joka kärsii, jos epäonnistut uuden omistajan valinnassa.
Mitat unohtui.
Kerrot ilmotuksessa todella tarkkaan kaikki hyvät ja huonot puolet. Sitten jos joku vielä koiran haluaa niin haastattelun perusteella annat tai et. jos ei onnista niin piikille vain. Et sinä täysin varma voi ikinä olla mistään. Minä pystyisin sellaisia satuja laskettelemaan että saisin minkä koiran tahansa jos sen saannille kovat vaatimukset on
Haastavaa, agressiivista, lapsista pitämätöntä koiraa jos eteenpäin laittaa, niin on vaikea taata etteikö se pääsisi tekemisiin lapsien, vieraiden ihmisten ja koirien kanssa.
Jos joku tuttavanne, joka tuntee ja tietään koiran voisi auttaa.Ventovieraalle, on vaikea uskoa noin haastavaa tapausta.Voivat puhua ties mitä satuja, että saavat egonjaytkeen.Ongelmakoiran eteenpäin laittaminen, ei ole aina järkevää, se ei poista ongelmaa koirasta.
Piikille. Haastavat rodut? Eli ilmeisesti isokokoisempi koira? No isokokoiset ei juuri edes vanhoiksi elä, joten koira jo 7v ni eipä se kauaa eläisi. Turha tressata kodinvaihdolla vanhaa koiraa ja mistätiedät jos se joutuu sitä vaihtaa useammanki kerran...Paras päätös on piikille. Eikä se ole yhtään itsekästä vaan koiran parasta ajattelet!