Viitaten uutiseen:
"Heinolan valmiudesta ja halukkuudesta ottaa turvapaikanhakijoita ei ole keskusteltu nykyisen kaupunginvaltuuston puheenjohtajan Juuso Seppälän (kok.) kaudella. Jos Seppälästä on kiinni, keskustelu ei ole tarpeen nytkään.
Johtavan kuntapäättäjän oma kanta on selkeä: Heinolan ei pidä ottaa turvapaikanhakijoita eikä se hänestä ole myöskään Suomen valtion tehtävä. Kantaansa hän perustelee Suomen huonolla taloudellisella tilanteella."
Sanon mitä tällaisissa tilanteissa mulla on tapana sanoa: toivon, että sinä Juuso mitä pikimmiten joudut jonkun kohtalon iskun (esim. vakavan sairauden) takia tilanteeseen, missä olet täysin muiden avusta ja hyväntahtoisuudesta riippuvainen. Sen jälkeen tulet ehkä katumaan ja tarkistamaan kovia sanojasi.
Ihminenhän ei opi, jos ei itse koe jotain asiaa. Olen aikoinaan eläinsuojelutyössä kohdannut (ja joskus kohtaan vieläkin) asenteita, jotka ovat minut vilpittömästi saaneet ajattelemaan näin. Ja myös sanomaan sen ääneen.
Kun nyt ajattelee sitäkin Itävallasta uutisoitua surullista tapausta rekassa tukehtuneista pakolaisista, ei oikein jaksaisi tuollaista päänaukomista enää kuunnella.
"Heinolan valmiudesta ja halukkuudesta ottaa turvapaikanhakijoita ei ole keskusteltu nykyisen kaupunginvaltuuston puheenjohtajan Juuso Seppälän (kok.) kaudella. Jos Seppälästä on kiinni, keskustelu ei ole tarpeen nytkään.
Johtavan kuntapäättäjän oma kanta on selkeä: Heinolan ei pidä ottaa turvapaikanhakijoita eikä se hänestä ole myöskään Suomen valtion tehtävä. Kantaansa hän perustelee Suomen huonolla taloudellisella tilanteella."
Sanon mitä tällaisissa tilanteissa mulla on tapana sanoa: toivon, että sinä Juuso mitä pikimmiten joudut jonkun kohtalon iskun (esim. vakavan sairauden) takia tilanteeseen, missä olet täysin muiden avusta ja hyväntahtoisuudesta riippuvainen. Sen jälkeen tulet ehkä katumaan ja tarkistamaan kovia sanojasi.
Ihminenhän ei opi, jos ei itse koe jotain asiaa. Olen aikoinaan eläinsuojelutyössä kohdannut (ja joskus kohtaan vieläkin) asenteita, jotka ovat minut vilpittömästi saaneet ajattelemaan näin. Ja myös sanomaan sen ääneen.
Kun nyt ajattelee sitäkin Itävallasta uutisoitua surullista tapausta rekassa tukehtuneista pakolaisista, ei oikein jaksaisi tuollaista päänaukomista enää kuunnella.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Lapsi on lapsi - ja mielipiteensä sen mukaisia...
Nyt olisi kiva kuulla ovatko muut kokoomuslaiset samaa mieltä Juuson kanssa. Vai onko tämä kokoomuslaisen kaupunginvaltuuston puheenjohtajan yksityinen mielipide.
Ensimmäinen valtuuston puheenjohtaja Suomessa jolla on joko
a) aivot
b) pallit
c) molemmat
Minä olen ennen pitänyt Seppälää tyhjäpäänä. En pidä enää, mies paikallaan.
Pidä kuule jatkossakii, meil on näit "juusoja" jo ihan riittävästi päättävissä elimissä , sinne ei kaivata yhtää "juusoa"lisää ja tästä jos mistä ei tuu hyvä seuraamaa :-))
No niin on.
Heinola sai taas kyseenalaista julkisuutta.
Kokoomusnuorilta on tullut aiemminkin aika radikaaleja kannanottoja ja valtapuolue on sitten oikonut näitä kantoja.
Kokoomusnuorten kommenteista paistaa toisinaan aika vahvasti esiin se, että heille ei ole lyhyen elämänsä aikana kertynyt mitään ymmärrystä tavallisten tai heikko-osaisten ihmisten elämästä ja se yhdistettynä elämänkokemuksen puutteeseen näkyy sitten kommentoinnissa.
Olen täysin samaa mieltä Juuso Seppälän kanssa. Tänne ei
tarvita enää yhtään enempää elintasosurfareita. Vihervasurit
ovat niitä jo ihan tarpeeksi tarpeeksi Suomeen haalineet.
"Kun nyt ajattelee sitäkin Itävallasta uutisoitua surullista tapausta rekassa tukehtuneista pakolaisista"
Tuota tapausta ei olisi sattunut mikälisi olisivat tehneet
turvapaikkahakemuksen ensimmäiseen turvalliseen maa-
han minne saapuivat. Ilmeisesti sen elintaso ja sosiaali-
turva ei heille kuitenkaan kelvannut. Surullista.
Onkohan Juuso loikkaamassa PERSUIHIN? Ällöttäviä ajatuksia kuitenkin. Nyt Opeko hyötykäyttöön
Eiköhän Juuso pojan mielipiteet ole lähempänä isänmaallista kansanrintamaa IKL kuin kokoomusta. Sukurasite?
Ottakaa hörhöt kotiinne asuumaan näitä taakkoja, ei tarvitse sitä
omaa sädekehää kiillotella muiden kustannuksella.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015082820255822_uu.shtml
Hyvä ajatus, näyttökään päättäjämme suvaitsevaisuuden esimerkkiä. Onhan meillä hyvin toimeen tulevia päättäjiä.
Hei "Eihyvääpäivääsentään"!
Tässä sinulle aitoja vihreitä ajatuksia ällöttävien persuajatusten
vastapainoksi.
https://www.youtube.com/watch?v=ZqJFPAGSRyc
Hildén voisi näyttää esimerkkiä ottamalla muutaman ensimmäisen.
Eipä taida näyttää.
http://www.itahame.fi/Uutiset/2015/08/29/heinolan-johto-tarttui-pakolaiskeskusteluun-saksassa
Tuo vanha kurppa joutais jo väistymään syrjään.
Helppo on hymyillä kun kuvassa on niin nätti laituri taustalla. Hymyilyttää kun laituri tallella, toista on Sulkavankosken seudun asukkailla.
Kaunis ja kannatettava ajatus. Jaan heti tietoa tuosta sivusta kavereilleni.
Pystytkö hengittämään, pureskelemaan purkkaa ja pidättelemään pissaa samanaikaisesti?
Heinolalaispäättäjän pakolaiskiintiöehdotus saa täystyrmäyksen
http://yle.fi/uutiset/heinolalaispaattajan_pakolaiskiintioehdotus_saa_taystyrmayksen/7043821
Timo Ihamäen "ehdotus sadan kiintiöpakolaisen ottamisesta saa täystyrmäyksen lukuisilta heinolalaispäättäjiltä. Muun muassa Heinolan kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja Ilkka Jaakkola pitää ajatusta sadan kiintiöpakolaisen ottamisesta järjettömänä."
"Sanna Karppinen (PaHe) ja Jouko Rajajärvi (sd.) kertovat, että kiintiöpakolaisasiasta on keskusteltu asukaslukutoimikunnan tapaamisissa, mutta missään nimessä toimikunta ei ole päättänyt ajaa sadan kiintiöpakolaisen ottamista Heinolaan."
Hyvin tyrmätty, jatketaan samaan malliin.
"Nyt Opeko hyötykäyttöön"
Kenen omistuksessa on Opeko?
Ja kenen omistuksessa on asuntomessujen "Elämänkaaritalo"?
En tiedä kuka hyötyy, mutta maksumiehet on kyllä selvillä.
Tyhjennetään yksi sota tai kriisimaa tai mikä muu selkkaus nyt onkaan meneillään, siis joku näitä maita mistä pakolaiset lähtee.
Ja sitten kaikki nämä tussareilla paukuttelijat ja ylimääräistä energiaa uhoavat sapelien kalisuttelihat ottamaan mittaa toisistaan. Olisivat siellä niinkuin kun into sotia on hävinnyt.
Oisko äkkiä selvitetty kahnaukset.
No, jos nyt ajattelen, mitä niille ihmisille tapahtuu jotka eivät pääse lähtemään kotimaastaan.
Onko todellakin niin, että joku, jotkut rahastaa ihmisten hädällä.
Oliko Itävallan tapaus juuri tällainen, ihmisellä ei ollut väliä, kun vaan joku kauppaa mahdollisuuden matkaan, pieneen autoon järjetön määrä ihmisiä sullotaan...
Toivon, että en pahoita kenenkään mieltä, mutta näitä asioita pitää ajatella järjellä, eikä rahasta. Jokainen näistä pakolaisista on meidän lähimmäinen.
Heinolaan otetaan sata,tuhat, kymmenentuhatta, entäs ne ihmiset jotka eivät pääse meille tai muualle.
Miksi meidän tulee ratkaista maailman ongelmat ottamalla vastaan pakolaisia? Omissakin asioissa on liikaa selvittämättömiä ja ratkaisemattomia asioista, kuten Sulkavankosken kadonneen laiturin kohtalo?
"mutta näitä asioita pitää ajatella järjellä, eikä rahasta."
Mutta kun siihen järjellä ajatteluun kuuluu se taloudellinen puolikin.
Ei meillä oikeasti ole mitään taikaseiniä joista riittää rahaa jaetta-
vaksi loputtomiin.
Pakolaisia vai turvapaikkahakijoita? Kaksi eri statusta.
Kiintiöpakolaiset
http://www.migri.fi/turvapaikka_suomesta/kiintiopakolaiset
Pakolaisia, jotka ovat lähteneet kotimaastaan tai pysyvästä asuinmaastaan toiseen maahan, johon he eivät kuitenkaan voi pysyvästi asettua asumaan, voidaan ottaa uudelleen sijoitettaviksi kolmanteen maahan niin sanotussa pakolaiskiintiössä. Suomeen otetaan pakolaiskiintiössä henkilöitä, jotka Yhdistyneiden kansakuntien pakolaisasiain päävaltuutettu UNHCR on katsonut pakolaisiksi, tai muita kansainvälisen suojelun tarpeessa olevia ulkomaalaisia uudelleen sijoitusta varten.
UNHCR:n mukaan pakolaisten vapaaehtoinen ja turvallinen paluumuutto sekä sijoittuminen kotimaansa lähialueille ovat pakolaisongelman parhaimpia ratkaisuvaihtoehtoja. Aina ne eivät kuitenkaan ole mahdollisia. Kiintiöpakolaisia vastaanottavia maita on nykyisin noin 25.
Suomessa eduskunta päättää vuosittain valtion talousarvion hyväksymisen yhteydessä, kuinka monta kiintiöpakolaista Suomi sitoutuu ottamaan. Vuodesta 2001 alkaen Suomeen otettavien kiintiöpakolaisten määrä on ollut 750 henkilöä vuodessa. Eduskunta voi päättää mahdollisesta lisäkiintiöstä. Esimerkiksi vuosina 2014 ja 2015 pakolaiskiintiötä nostettiin Syyrian vaikean tilanteen vuoksi ja kiintiöpakolaisia otettiin 1 050.
Turvapaikan hakeminen
http://www.migri.fi/turvapaikka_suomesta/turvapaikan_hakeminen
Voit hakea turvapaikkaa Suomesta, jos oleskelet kotimaasi tai pysyvän asuinmaasi ulkopuolella koska sinulla on perustellusti aihetta pelätä joutuvasi siellä vainotuksi
• alkuperäsi
• uskontosi
• kansallisuutesi
• tiettyyn yhteiskunnalliseen ryhmään kuulumisesi tai
• poliittisen mielipiteesi vuoksi.
Turvapaikan hakeminen edellyttää, että olet pelkosi vuoksi haluton turvautumaan kyseisen maan suojeluun.
Sinun tulee ilmoittaa henkilökohtaisesti Suomeen saapuessasi tai mahdollisimman pian sen jälkeen rajatarkastusviranomaiselle tai poliisille, että haluat hakea turvapaikkaa.
Voit hakea turvapaikkaa Suomesta vain Suomen valtion alueella. Et voi hakea turvapaikkaa Suomen ulkomailla olevassa edustustossa tai ottamalla ulkomailta kirjeitse tai sähköpostitse yhteyttä Suomeen.
Kaksi eri statusta mutta kustannukset samaa luokkaa.
Tuolla otteella se laituri olisi jo löytynyt.
Ja eräskin kassa...
Antakaa tulijoille Kokoomuksen jäsenkirjat, niin johan alkaa kelpaamaan...
Kunhan ei SDP:n.
Eikös Heinolan kokoomuksella ole jo pakolaisia Venäjältä eli niitä ihka oikeita elintasopakolaisia.
Älä nyt hyvä latvatartsani sotke työperäistä maahanmuuttoa
muuhun.
Antakaa kuuluisalle insinöörille Kokoomuksen jäsenkirja takaisin, niin hän laittaa asiat kuntoon. Ei pelkästään kassa-asiat vaan myös sen laiturin.
Mitä työtä tekevät?
Venäläisten työllistymisprosentti on yksi korkeimpia eri maahan-
muuttajaryhmistä. Esim. lääkäreitä lähes 500. Jos tilastoja kaipaat
käytä googlea.
Ennen kun pannaan Juuso piinapenkille, tutustukaa tähän:
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2010/02/15/maahanmuuton-hinta-kasikirjoitus
Juttu on vanha, eli lukuja on moninkertaistunut , vaikka periaate on sama.
Juusol ilm. vähä samat periaattet ku yhel "aatul" aikanaa, et isopäiset vaaleat ja sinisilmäset ja miel vauraat tevetuloa ja arjalaisuus isona plussana , muut mieluummin "uuniin" :-)
Kyll meille Heinolaan otta sata pakolaista. Seppälän maille sopii
vallan hyvin. Heinolalla on varaa pakolaisten auttamiseen, kuten
ystävyyskaupunkimatkailuun ja viinanjuontiinkin.
Juusolla on vaan tervettä järkeä, mutta tietysti vanhalle Neuvostoliiton aikoja kaipailevalle stallarille voi tulla
muuta mieleen.
Olisko oppinsa ammentanu kenties mein kampfista? Muullatavoin ajateltuna suht absurdia ja ääliömäistä ajattelua...
Mitään perusteluja sinulta kai on turha odottaa. Vuodatuksesi on
sen verran sekopäinen.
Perusteluks riittänee se et oon lukennu molemmat "teokset" sekä aika huolella juuson "maailmanparannus ehdotukset" ja niissä on iljettävän paljon yhtäläisyyksiä :(
"oon lukennu molemmat "teokset""
Onnittelut sitkeydestä, aika harva voi sanoa samaa :)
Voitko mainita muutaman yhtäläisyyden?
Juuso on ihan oikeassa. Hoidetaan ensin Hönölän asiat kuntoon ja otetaan sitten Seminaarin koulu täyteen musulmaaneja. heinolan torille ei tee sitten enää mieli mennä kahville...
Käykäähän innokkaimat mokuttajat kurkistamassa jonkun pakolaiskeskuksen asukkaita.... on nääs lapset ja muijat vähänä.
Ällöttävin hyysäysvideo ikinä.
https://www.youtube.com/watch?v=gbbYX-ty7k0
Hyvä Juuso, hyvät perustelut Itä-Hämeessä, jatketaan samalla linjalla. Hoidetaan ensin omia.
"Sanon mitä tällaisissa tilanteissa mulla on tapana sanoa: toivon, että sinä Juuso mitä pikimmiten joudut jonkun kohtalon iskun (esim. vakavan sairauden) takia tilanteeseen, missä olet täysin muiden avusta ja hyväntahtoisuudesta riippuvainen. Sen jälkeen tulet ehkä katumaan ja tarkistamaan kovia sanojasi."
Toivottavasti sattuu Tommolan häirikön omaan nilkkaan.
"Heinolan valmius ja halukkuus ottaa turvapaikanhakijoita nousee esille kaupunginhallituksessa. Heinolan ystävyyskaupungista Peinestä tavoitettu kaupunginhallituksen puheenjohtaja Raili Hildén (sd.) kertoo, että asia tulee hallitukseen keskusteluun virkamiesvalmisteluna. Sen jälkeen se etenee valtuustoon.
Peinessä on paikalla Heinolan luottamusmiesjohdon lisäksi kaupunginjohtaja Jussi Teittinen. Hildén kertoo, että heinolalaiset miettivät jo Saksassa, miten keskustelua turvapaikanhakijoista viedään Heinolassa eteenpäin."
Siis maksetaanko me noiden matkat Saksaan? Miksi?
Kai ne maksettiin jo. Nyt täytyy vaan toivoa että käy samoin kuin
edellisessä asiaa koskevassa äänestyksessä. Ja onhan tässä jo
presidenttikin ottanut kantaa hallitsemattomaan maahanmuuttoon.
Myös Juuso Seppälän kannanotot ovat olleet hyviä.
http://yle.fi/uutiset/heinolalaispaattajan_pakolaiskiintioehdotus_saa_taystyrmayksen/7043821
Juuso Seppälän kannanotot ovat olleet hyviä. Positiivinen yllätys. Kannatan Juuson linjaa. Kypsän poliitikon mielipide. Rehellinen mielipide. Ja isäntä-poliitikon mielipide. Ilmeisesti, työnteko on se tekijä, joka panee miehen miettimään taloudellisesti. Ne, jotka eivät osa tehdä työtä muuten, kun poliittisissa virkatehtävissä ja eivät tiedä, mitä tarkoittaa todellinen työnteko omalla vastuulla, eivät osa laskemaan verorahojakin. Kai ne luulevat, että rahaa tulee aina raha-automaatin aukosta.
Niin Somalian kuin Syyriankin sodat, ISIS, kuten tietysti myös Irakin ja Afganistanin sota, ja Ukrainan kapinaliike, ovat tietyn tahon tarkoituksella luomia. Tarkoituksia varmaan paljon enemmän kuin mitä minä tiedän, mutta niiden joukossa lienee se, että saadaan kansat sekoitettua. Tämä on tärkeää, eräille, koska syyskuun lopussa New Yorkissa allekirjoitetaan YK:n 2030 Agenda, joka on alku maailmanhallitukselle. Sehän käy paljon kätevämmin, jos on saatu aikaan selkkauksia ja väkivaltaisuuksia mahdollisimman moneen maahan. Ajatelkaapa, jos nyt lähiviikkoina maailmantalous romahtaa. Mitä tekevät nuo nuoret maahantulijat, kun/jos veronmaksajien pussi tyhjenee? Istuvat vastaanottokeskuksissaan kiltisti odottaen nälkäkuolemaa? Mitä itse tekisitte heidän tilanteessaan? Niin varmaan minäkin. Eli aika kamala tilanne. Ja taloushan romahtaa. Milloin, sitä en tiedä minä, mutta veikkaisin, että ennen YK:n kokousta.
Homogeeninen Suomi pystyy tulemaan toimeen vähälläkin, on ennenkin tullut, mutta jos lisärasitteena on väkivaltainen ulkomaalaisten lauma, meille tulee vaikeat paikat.
Maailman suurin firma on roomalaiskatolinen kirkko. Vatikaani voisi alkaa vaihdella kultaharkkojaan leipään ja asuntoihin niille, joille on aiheuttanut kärsimystä lietsomalla sotia. Sen sijaan, että tekopyhästi asettuu Jumalan sijaiseksi, diktaattoriksi YK:n rinnalle, niinkuin ennakoidaan. Syyskuun loppuun on vain muutama viikko. Oletteko kuulleet tuosta kokouksesta puhuttavan joukkotiedotusvälineissä? Selkämme takana meitä hilataan orjuuteen.
Ei vaikuta kovin humanitääriseltä toiminnalta toivoa, että jollekulle tapahtuisi jotakin pahaa kuten viestiketjun aloittaja kirjoittaa:
"... toivon, että sinä Juuso mitä pikimmiten joudut jonkun kohtalon iskun (esim. vakavan sairauden) takia tilanteeseen, missä olet täysin muiden avusta ja hyväntahtoisuudesta riippuvainen. Sen jälkeen tulet ehkä katumaan ja tarkistamaan kovia sanojasi."
Muista, keskusteluketjun avaaja, sellainen asia, että ikinä et voi tietää toisen ihmisen taustoista, mitä kukin on joutunut kokemaan ja mistä syystä joku ajattelee tietyistä asioista juuri niin.
Kun kerran olet niin humaani ihminen, niin vastaapa minulle: montako pakolaista itse olisit valmis majoittamaan omaan kotiisi, ja pitämään heistä huolta, sopeuttamaan heitä erilaiseen kulttuuriin tai tarvittaessa tukemaan heitä pitkään taloudellisesti sen vuoksi, että heidän työnsaantimahdollisuutensa ovat heikot.
Kirjoituksesi kääntyikin yllättäen itseäsi vastaan.
Miten kirjoitukseni voisi kääntyä "itseäni vastaan". Kyse ei ole itsestäni vaan suhtautumisesta hädässä oleviin ihmisiin. Eiköhän pakolaisten majoittaminen jää niille, joilla on ylimääräinen huone/huoneita. Olen kyllä agitoinut paria sukulaistani, joilla on tiloja, ottamaan pakolaisen/perheen asumaan. Ja toinen on vaikuttanut kiinnostuneelta.
Seppälästä en ihan oikeasti tiedä mitään. Kiistämätöntä kuitenkin on, että kokoomusnuoret ovat profiloituneet viime aikoina sydämettömiksi. Ei ollut yllätys, että se Laajasalon murhaaja oli nimenomaan kokoomusnuori. Sen sijaan olisi ollut yllätys, jos hän olisi esim. ollut vihreä.
Aito vihreä puhuu videolla
https://www.youtube.com/watch?v=ZqJFPAGSRyc
No, Linkolahan on myös kehunut laittavansa naapuriensa kissoja elävinä katiskoihin. On aina niin helppo "tuhota", suojeleminen on paljon vaikeampaa. Ja mitä tulee tuohon kysymykseen, ottaisinko pakolaisia kotiini. Unohdin mainita, että meidän kodissamme on viimeisen 15 vuoden aikana ollut lyhyitä aikoja kymmeniä pakolaisia, nimittäin koirapakolaisia. Ne ovat sitten saaneet uuden kodin. - Ei kai näitäkään puheena olevia pakolaisia ole tarkoitus iän kaiken majoittaa.
"Ei kai näitäkään puheena olevia pakolaisia ole tarkoitus iän kaiken majoittaa."
Heh, ei kai, mutta kun vaikuttaa opiskelu- ja työhalut suurimmalla
osalla olevan tasan 0.
Jos Heinolassa on halukkaita ottamaan pakolaisen/perheen asumaan, niin tehdään niin kuin Britanian Cameron: otetaan pakolaisia hallitusti YK:n ylläpitämien leirien kautta. Siellä on pakolaisstatuksella olevia lapsiperheitä. Muita hakijoita annetaan avokätiselle Saksalle.
Se onkin ainoa oikea tapa, silloin aidosti hädänalaiset saisivat
turvapaikan ja nämä Fahadin kaltaiset pääministeriäkin huijaa-
vat elintasopakolaiset karsiutuisivat. Tuo löylynlyömä ex-tom-
molalainen ei tietenkään pysty näkemään näissä ryhmissä mi-
tään eroa. Kuvottava akka. Voisi jo lopettaa aivopiereskelynsä
tälle palstalle.
Niin, se rannalle kuolleena huuhtoutunut pikkupoikahan oli tuon ajatustavan mukaan elintasosurffari... En mä käy tätä palstaa enää aktiivisesti lukemassa, mutta olen edelleen yhdessä Heinolaa koskevassa fb-ryhmässä. Ja tuo Seppälän kommentti oli mun mielestä niin mauton, että en voinut olla reagoimatta. Ja nyt tietysti olen käynyt katsomassa, vaaditaanko multa vastausta johonkin. Ja näin on käynyt.
Wall Street Journalissa on artikkeli, joka valottaa Kurdin perheen taustaa. Perhe on kotoisin Syyrian Kobanista, läheltä Turkin rajaa, mutta perhe muutti kolme vuotta sitten - siis 2012 - Turkkiin, jossa perheen isä Abdullah työskenteli rakennustyömailla. Hän ansaitsi noin 50 Turkin liiraa (noin 15 euroa) päivässä, mutta hänen mielestään se ei ollut riittävästi elämiseen. Kurdin mukaan perhe oli riippuvaisia hänen Kanadassa asuvasta sisarestaan Tima Kurdista vuokranmaksussa. Timan mukaan hänen ja Abdullahin Syyriassa asuva isä oli ehdottanut pojalleen muuttoa Eurooppaan hampaiden korjaamiseksi, ja Tima alkoi lähettää perheelle rahaa Euroopan-matkan järjestämiseksi. Pian tämän jälkeen Abdullah oli ilmoittanut sisarelleen, että ottaisi perheensä mukaan, koska hänen vaimonsa Rehan ei pystyisi yksin elättämään lapsia Turkissa. Puhelimessa Rehan oli sanonut Timalle, että pelkäsi vettä eikä osannut uida. Abdullah oli kuitenkin sitä mieltä, että jos joku lähtee, koko perhe lähtee. Perheen ainoana uimataitoisena vain Abdullah pelastui; hän oli yrittänyt pitää poikia mukanaan, mutta huomattuaan heidän kuolleen hän päästi heistä irti yksi kerrallaan.
Perhe eli siis turvassa Turkissa - oli elänyt jo kolme vuotta - mutta perheen isän mielestä hänen palkkansa oli liian pieni ja hänen hampaansakin piti korjata (oletan että Abdullah Kurdi halusi nimenomaan ilmaista tai halpaa hammashoitoa, koska Turkissakin saa hammashoitoa rahalla). Tämän takia hän riskeerasi koko perheensä elämän, vaikka ilmeisesti hänen sisarensa Tima olisi voinut lähettää rahalähetyksiä perheelle näiden elatuksen varmistamiseksi - saihan Tima lyhyessä ajassa lähetettyä perheelle yli 4 000 euroa, siis Abdullahin 265 päivän palkan, ihmissalakuljettajien maksuihin.
Tapaus on traaginen, mutta mielestäni syy siihen ei ole Syyrian huono turvallisuustilanne tai vaikea pääsy EU:hun, vaan Abdullah Kurdin ilmaisen hammashoidon toivossa tekemä epäonnistunut tilannearvio ja riskinotto. Toki EU:n rajavalvonta ovat vaikuttanut asiaan, mutta Abdullahilla oli kuitenkin koko ajan vaihtoehtoina jatkaa taloudellisesti niukkaa mutta turvattua elämää Turkissa, tai lähteä matkalle yksin.
Eli poika oli elintasosurffauksen uhri. Vielä ihmetyttää missä oli
perheen pelastusliivit. Isälläkö ainoat.
http://www.wsj.com/articles/image-of-syrian-boy-washed-up-on-beach-hits-hard-1441282847
Pysytään faktoissa.
Tässä on ihan eri kysymys: perheenisä oli kanadalainen pakolainen.
Kanadan parlamentin jäsen vahvisti, että hän oli saanut poikien tädiltä anomuksen auttaa näiden perhettä, mutta Kanadan maahanmuuttoviranomaiset olivat antaneet kielteisen päätöksen. perhe asui Istanbulissa.
Jos miehellä olisi tervettä järkeä, se ei kääntyisi salakuljettajien apuun, vaan ostaisi perheelle esimerkiksi turistimatkan Eurooppaan. Salakuljetus ei ole ilmainen. Syyllisinä pidän myös eurooppalaisia viranomaisia, jotka suorastaan kannustavat ihmisiä tarttumaan laittomaan maahantuloon salakuljetusten kautta. Nyt Saksan viesti on selvää: viisumilla Saksaan ei pääse, mutta salakuljetusten kautta tulijoita otetaan heti vastaan. Ja ihmiset ottavat älyttömiä riskejä... Eli jos tommolalainen etsii syyllisiä, niin ensimmäisenä on Kanadan viranomainen, ja toisena on Saksan kansleri Merkel.
Kyseinen pikkupoika ei ole "tuon ajatustavan mukaan elintasosurffari", vaan salakuljetusten uhri. Traaginen tarina, mutta salakuljetusten lapsiuhrien määrä on suuri ja todella vastuuttomana politiikkana pidän Merkelin ja kumppanien asennetta. Cameronin ilmoitus, että Britannia ottaa pakolaisia YK:n ylläpitämien pakolaisleirien kautta, on oikea ja kannustaa ihmisiä ensisijaisesti hakeutua YK:n tai Puneisen Ristin suojaan.
Ihmettelen, miksi ihmiset maksavat niin hirveitä summia salakuljettajille. Samoilla rahoilla pääsee perille varsin turvallisesti ostamalla turistimatkan.
Turvallisen matkan seurauksena olisi käynyt ilmi että Turkissa on
asuttu jo pitkään ja turvapaikka siellä, salakuljettajien matkassa
voi hakeutua paperittomana turvapaikanhakijana korkeamman
elintason ja paremman sosiaaliturvan maihin.
Luin tuon linkin. Alun perinhän perhe kuitenkin oli Syyrian pakolaisia ja siis sotaa paossa.
So what? Nyt oli kuitenkin turvapaikka ja työtäkin Turkissa joten mitään pakolaisstatusta ei enää ollut. Tajuatko?
Paperia aina voi hävittää kohdemaan lentokentällä. Turvapaikkahakijaksi voi ilmoittautua turistina, niin kuin tapahtui Suomessa useita vuosia. Uskon, että laillinen maahantulo pelastaisi monia elämiä.
Tajuan. Ja tajuan senkin, että keskustelen natsin kanssa. Ei kukaan lähde tuollaiselle matkalle huvikseen.
joko oot onnistunu tulehduttamaan ihmissuhteet uudessa
naapurustossa?
Lahkolaiset on turvallisuusriski , kun ne pääsee johtopaikoille. Tämä koulutettiin jo 1996 Turvallisuusalan ammattikoulutuksessa.
Ihmisiä suorastaan houkutellaan Euroopan ihmissalakuljettajien avulla. Älytöntä...
Ja että vielä pääministerikin.
Noh, antohan se talonsa kumminkin oikeelle miehelle.
https://vid.me/02Ff
Hahhahhah... Tosi hyvä pätkä.
Voimia Juuso! Hyvin menee: