Vapaakytkin on taas tätä päivää

Saabin kehittelemä vapaakytkin on kokenut uuden tulemisen Boschin toimesta. Rullaus eli coasting säästää polttoainetta kun moottori kytkeytyy irti vetävistä pyöristä. Jalka pois kaasulta ja auto rullaa, aivan kuten Saabeissa aikoinaan, kirjoittaa tämän päivän Iltalehti.
15224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

No joo. Volkswagen konsernin automaattivaihteistoissa on myös tällainen mahdollisuus. Mutta en pidä sitä kovin ihmeellisenä, koska silloin menetetään moottorijarrutuksen tuomat edut. Ja polttoaineen syöttöhän loppuu joka tapauksessa kun jalka otetaan pois kaasupolkimelta.

Äänestä
  • Mitäs etuja moottorijarrutuksella mahtais olla? Ennakoivalla ajotavalla ja vapaakytkimellä päästään varmasti pienempään kulutukseen. Ja luonto kiittää.

    Äänestä

  • Moottorijarrutuksen aikana kulutus on 0,0 litraa, vapaalla rullatessa voi tyhjäkäyntikulutus olla 1,0 litraa, eli se sama mikä olisi vakionopeudensäätimellä ajettaessa.

    Joskus rullaaminen voi olla hyvä juttu, joskus joutuu jarruttamaan ettei vauhti kasva liikaa - ylinopeussakko voi romuttaa koko vuoden taloudellisuusajohyödyn.

    Manuaalissa voi itse valita, ja aika harvoin pääsee rullamaan.

    Äänestä

  • Vakionopeussäätimen avulla ajettaessa kulutus on paljon suurempi kuin tyhjäkäynnillä, sitä suurempi mitä korkeampi keskinopeus. Säädin ei myöskään osaa hellätä ylämäissä ja hiukka kiihdyttää alamäissä, jolloin keskikulutus selvästi pienenee.

    Äänestä

Ei vapaakytkin Saabin keksintö ole. Kätevä laite joka tapauksessa.

Äänestä
  • Saabilla on kone maailmanlaajuista patenttia vapaakytkimeen liittyen. Saab teki ensimmäisenä vapaakytkimen joka toimi myös käytännössä.

    Äänestä

  • Vain kajakeissa oliko tää viritys?

    Äänestä

  • Ja sai valita käyttääkö vapaakytkintä vai moottorijarrutusta. Samoin meikän nykySaabissa voi valita ottaako vaihteen vapaalle vai jarruttaako moottorilla.

    Äänestä

  • Saabbisti kirjoitti:

    Saabilla on kone maailmanlaajuista patenttia vapaakytkimeen liittyen. Saab teki ensimmäisenä vapaakytkimen joka toimi myös käytännössä.

    Saabissa on hyvät SKF:n laakerit joten rullailu onnistuu vallan mainiosti jo pienissäkin myötäleissä. Enempi kyse on tottumuksesta ja ajotavasta. Ennakoimalla pääsee n. 6,2 l/100km lukemiin matka-ajossa.

    Äänestä

Saab on ollut aina aikaansa edellä, mitä nyt täsä vapaakytkin hommassakin about 50 vuotta. Ja turbokoneissa saman verran.

Äänestä
  • Vapaakytkin on keksitty jo 1800-luvulla. Polkupyörissä sitä on käytetty jo paljon ennen kuin Saab näki päivänvalon. Saabilla voi olla asiaan liittyviä patentteja, mutta ei toimintaperiaatteeseen liittyviä.
    Vapaakytkin oli kaksitahtisissa autoissa välttämättömyys, koska seosvoideltu kaksitahtimoottori jäisi ilman voitelua moottorijarrutuksessa. Vapaakytkin on niissä tehty estämään moottorijarrutus. DKW teki kaksitahtimoottorisia autoja vuosia ennen Saabia.

    Äänestä

  • Saabin vapaakytkin oli paljon parempi kuin muiden aiemmat viritykset ja sitä käytettiin myös 4-tahti koneissa

    Äänestä

Skodan automaattilaatikkoon voidaan laittaa päälle eco-moodi, jolloin auto rullaa vapaasti kun ei paineta kaasua. Coasting on siis myös VW-konsernin autoissa.

Äänestä

Olen rakentamassa vapaakytkimen kanssa pientä sähköistä apumoottoria. Vapaalla kone pois käytöstä ja vaihteistoon kytketty kestomagneetti moottori pyörittää kevyesti vetoakseleita. Rullaa n. 10 kertaa pidempiä matkoja alustavien testien mukaan. Starttiakku on 3 kertaa tehokkaampi, mutta mahtuu samaan tilaan.

Äänestä
  • Miten olisi purje katolle?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saabbisti kirjoitti:

Saabin kehittelemä vapaakytkin on kokenut uuden tulemisen Boschin toimesta. Rullaus eli coasting säästää polttoainetta kun moottori kytkeytyy irti vetävistä pyöristä. Jalka pois kaasulta ja auto rullaa, aivan kuten Saabeissa aikoinaan, kirjoittaa tämän päivän Iltalehti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu