Opettakaa kersoillenne polkupyörällä ajoa!! Ajavat miten sattuu, jakakäytävillä rinnakkain joka suuntaan singahtaen, välillä ajoradalla, josta pompataan jalkakäytävälle mistä sattuu pääsemään.
Näillä opeilla on hyvä jatkaa sitten mopoilua, keula pystyssä laukaantietä rälläten!
Jos jäävät auton alle, kenen on syy, voit vain arvata?!
Näillä opeilla on hyvä jatkaa sitten mopoilua, keula pystyssä laukaantietä rälläten!
Jos jäävät auton alle, kenen on syy, voit vain arvata?!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eihän laukaan yh:t jouda pentujensa perään kattomaan kun juoruuvat ja ettivät elättäjää äpärilleen
Joo eivät ehdi kun on kiire jakaa p*llua ja ryypätä. Tupakointi ja juoruilu vie myös suuren osan ajasta.
Saman olen huomannu minäkin, Laukaan yh:t kaikki samanlaisia. Puhuvat paskaa muista vaikka oma elämä on perseellään, melkoisen surkuhupaisaa porukkaa..
Lapset on lapsia. Suurin vastuu on ajo-oikeutetuilla henkilöillä.
"30 §
Varovaisuusvelvollisuus kevyttä liikennettä kohtaan
Ajoneuvon kuljettajan on kohdatessaan tai ohittaessaan jalankulkijan, polkupyöräilijän tai mopoilijan annettava tälle ajoneuvon koko ja nopeus huomioon ottaen turvallinen tila tiellä.
Kuljettajan on erityisesti varottava lähestyessään pysäytettyä koululaiskuljetusautoa, linja-autoa tai raitiovaunua sekä lapsia, vanhuksia, vammaisia tai muita, joilla on ilmeisiä vaikeuksia selviytyä turvallisesti liikenteessä."
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267#L2P30
Vastuu on kaikilla tiellä liikkujilla, ei oikeuta pyöräilijöitaä sen paremmin kuin jalankulkijoitakaan, kulkemaan ja poukkoilemaan miten huvitaa! Kävelytiellä kulkeva koululaislauma menee kun lehmälauma. Tien yli mennään mistä sattuu, kyllä siinä autoilija on ..sessa niitten kanssa, sanoo laki mitä tahansa!
Ja nämä vastuuttomat apinat voi suksia hevon vittuun pentuineen pitäkää kersoillenne kuria ennen kun lastensuojelu puuttuu asiaan
Missäspäin se tuollainen "hevonvittu" sitten olisi, Laukaassako? Pitäisi osata hallita kieltään ennen kuin alkaa komentelemaan. Silleen nätisti osata. Pyytää ja luottaa siihen että elämä kantaa kuitenkin ja lapsemme kehittyisivät edes vähän symmetrisemmin ottamaan vastuuta luonnosta, maailmasta, vedestä ja ilmasta. Ainakin voimme yrittää, ja osaanpa luvat että tulevaisuudessa kykenemme ihan pienin asioin hallitsemaan meitä kaikkia ärsyttäviä ja suurta joukkoa jopa pelottaviakin asioita.
No minäpä nätistin pyydän ettei enää ajeta polkupyörällä autotiellä katsomatta juuri taakseen tuleeko autoja. Piti pysähtyä odottamaan tuleeko lisää porukkaa pyörätieltä mukaan kun toinenkin heilui jo reunassa. Pyydän (ja ehkä joskus luotan) että lapsenne kehittyisivät edes vähän symmetrisemmin ottamaan vastuuta siitä että pysyvät pyörätiellä pelleilemättä autojen kanssa. Tulevaisuudessa sitten ehkä ihan pienin asioin kykenen hallitsemaan pelkoani siitä että en ehdi väistää vaan ajan vahingossa pyöräilijän päälle. Että revi siitä sitten filosofiaa kun lapsesi makaa sairaalassa tai ruumishuoneella koska vanhempia kiinnostaa korulauseet muttei todellisuus joka on valitettavasti raaempi kuin vaaleanpunaiset unelmoijat haluavat myöntää.
Laukaassa asuu vastuuttomien hetken mielijohteesta tehtyjen pentuja korvien välissä kulkee pelkkä tuulitunneli
Niin sepä se varmaan onkin kun lapsia tehdään ihan vaan että saadaan mies pysymään parisuhteessa tai ettei tarvitse lähteä töihin.
Kuriton liikennekäyttäytyminen jatkuu monesti myös vanhemmalla iällä ja silloin luonto alkaa tehdä valintojaan...
http://yle.fi/uutiset/suurin_osa_laukaan_koysiturman_syytteista_hylattiin/8397725
Kun kaksi metriä lapioidaan multaa arkun päälle ei ole merkitystä arkussa olijalle oliko hän oikessa liikenteessä. Huumehörhöt ja sairauksista johtuvan alentuneen toimintakyvyn omaavat ovat riskiryhmä liikenteessä.