Hei,
onko tällä yli nelikymppisiä aikuiskasvatustieteen opiskelijoita? Olisin kaivannut kokemuksia kuinka opinnot ovat sujuneet esim.töiden ohella? Millaiset ovat olleet työllistymismahdollisuudet jne.? Itse olen kaavaillut aloittavani avoimessa opinnot. Toiveinani olisi päästä kouluttamaan ja opettamaan, myös mahdollisiin kehitystehtäviin tulevaisuudessa. Mitä kannattaisi huomioida? Kuinka kauan opinnot ovat vieneet ja miltä ne ovat tuntuneet?
Aikuiskasvatustiede yli nelikymppisenä
1
303
Vastaukset
- kokeiltuon
Opiskelin avoimessa yliopistossa aikuiskasvatustieteen perusopinnot vuosia sitten, taisi olla silloin 15 opintoviikkoa, nykyään kai 25 opintopistettä.
Opiskelin ihan vain harrastuksen ja yleissivistyksen vuoksi, työn ohella yhdessä lukuvuodessa. Opetus oli iltaisin. Helppoa se oli. Eri opiskelijoilla oli erilaisia tavoitteita, useilla työhön ja ammattiin liittyviä. Suurin osa opiskelijoista oli 30 - 50-vuotiaita. Kaikki työssä jo olevia.
Minusta aikuiskasvatuksen opinnot on oikein hyvä aloittaa avoimessa yliopistossa. Siinä näkee jo aika paljon, mistä on kysymys. Itse en asialle sen enempää syttynyt. Aikuiskasvatustiede sopii erinomaisesti varttuneemmalle, koska silloin asioille löytyy jo vertailukohtaa omasta kokemuksesta, työelämästä, opiskelusta ja yhteiskunnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15011375- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565864- 104616
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1614564Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324321Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844183- 843467
- 803230
- 481731