Satamaisännät kertovat

Satamien kertomaa:

www.abounderrattelser.fi/news/2015/08/turismforetagare-sommaren-var-helt-hygglig.html

6

215

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomessasuomea

      joku ihme ulkomaan linkki

      • hämä_läinen

        >>joku ihme ulkomaan linkki
        No ei, mutta tässä sinulle sama Suomeksi:

        ************************
        Matkailuyrittäjät: kesä oli varsin kohtuullinen

        Julkaistu 16:57 28. elokuuta 2015 Anja Kuusisto
        Entinen militärön huolenaihe on jo hänen ensimmäisten kuukausien tullut ruisku matkailun saaristossa.

        Entinen militärön huolenaihe on jo hänen ensimmäisten kuukausien tullut ruisku matkailun saaristossa.

        Lasi Dealer, en ollut halunnut olla kesällä, sanoo Herrick Ramberg.
        Ei tietenkään. Se ei ole koskaan hyvä luottaa vain yksi tulonlähde.
        Mutta Ramberg myyvät jäätelöä - myös-tietävät, että on ollut jäätelöä ja olutta kuullut kesän menestys tavarat, melko kahvi ja munkki. Onneksi saanti huolta. Tai pyöristää illallinen marina tai veneessä, matkalla tai ahdistusta.

        - Oros aaltoilu vaikutukset ovat monet, ennen kaikkea, saari tarjoaa täydentää eri puolilla Itä-Turun saaristossa, sanoo Ramberg.
        Oma näkemys kohta on laajempi kuin. Hänen yrityksensä Galonis toimii Nauvon Marina, Iniö venesatama Norrbyssä, Hyppeis Majatalot Houtskarin ja koska tämän kesän jopa Saaristomeren Korpoström. Yhtiö toimii myös kauan sitten venesatamat Espoossa ja Porkkalan Marin Kirkkonummella.
        Ramberg on myös yksi kolmesta osapuolesta Saaristomeren Kompaniet voitti Metsähallituksen tarjous työntää Örön tilat.

        - Vuonna venesatamat ovat yleensä spontaani, päivä kävijät ovat olleet vähemmän, erityisesti heinäkuussa. Mutta yön veneitä, näkymät ovat melko hyvä. Turunmaan Emme esimerkiksi ole rangaista sää peräti Ahvenanmaalla.
        - Sitten kärsivät saaristossa, aivan kuten koko harva maaseudun Suomi on kausi on niin lyhyt. Mutta saaristo on saatavilla täällä ympäri vuoden, ja nyt on erinomainen aika lintuharrastajat, luonnon ystäville, valokuvaajat. Monet ryhmät valitsevat tähän aikaan vuodesta, sanoo Ramberg.

        Klo Pensar Syd vuonna västbåbolänska saaristossa vahvistaa yrittäjä Eva Johansson mitä Ramberg sanoo:

        - Meillä ei ole mitään valittamista, päinvastoin, olemme melko tyytyväisiä.
        Eva Johansson juoksee miehensä Petter Karlsson kanssa vuodepaikkaa, ravitsemistoiminta ja majoitus.
        - Olin rehellisesti pelkäsin huolenaihe olisi valua tämän osan saaristossa, mutta se meni toisinpäin. Monet veneilijät sanoivat matkalla tai ahdistusta.
        - Aloitimme pienemmällä henkilöstöllä kesäkuussa ja oli myöhässä enintään 5-6 henkilöä kolme, neljä viikkoa. Kahden viikon kuluttua juhannuksen yleensä huonompi kohti heinäkuun lopussa se on parempi.
        - Se ei ole vain veneilijät, hyvin Sveitsin, meillä on ollut täällä kesällä ja eurooppalaiset yleensä ovat usein matkustaa ympäri julkisilla liikennevälineillä.
        ************************


      • voihankookkeli

        Googlen kääntäjä ... voi ziisus!


      • MinaPuhuHoonoSoomi
        voihankookkeli kirjoitti:

        Googlen kääntäjä ... voi ziisus!

        Joo, ei tuo ole suomea vaan hoono soomi!


    • esstilandia

      joku vartti-ryssä kirjoittanut viroksi?

      • tajuajo2

        et sit tajunnu, että kyseessä on kuukkeli ite!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7151
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4721
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      59
      4697
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      3859
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3788
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      215
      3748
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      26
      3333
    8. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      51
      2711
    9. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      37
      2594
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      38
      2289
    Aihe